Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Další demonstrace proti Romům má být „masakr“, děsí se Budějovice

04.07.2013
Další demonstrace proti Romům má být „masakr“, děsí se Budějovice

Autor: Profimedia.cz

Popisek: V Českých Budějovicích zasahovali policejní těžkooděnci.

VÍME PRVNÍ Protiromská demonstrace, která se minulý víkend zvrhla v krvavou potyčku mezi policisty a příznivci ultrapravice a výtržníky, a na jejímž konci byla 40 předvedených, desítka zraněných, včetně policistů, byla prý jen slabým odvarem toho, co se údajně chystá na tuto sobotu. Aspoň to tvrdí někteří svolavatelé protestu, kterého se děsí strážnici, policisté, ale především obyvatelé největšího českobudějovického sídliště!

Několik „svolavatelů“ se prostřednictvím internetu začali svolávat a hecovat. Sociální sítě jsou po celý týden plné rasistických urážek a pozvánek na protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. Po sobotním řádění radikálů na sídlišti Máj hrozí další střety v ulicích. Budějovický primátor Juraj Thoma (HOPB) proto apeluje na všechny obyvatele, aby se nezapojovali do pouličních akcí.

Jenže, je to jako dráždit býka rudým hadrem. „Naopak, tím spíš tam půjdu. To si nenechám ujít. Ty černý huby musí dostat co proto. Se na ně chystáme. Neumí se chovat, tyranizujou okolí už kolik let, tak musí poznat co je to dostat za vyučenou,“ hlásí hrdě jeden příznivec krajní pravice na Facebooku.

Město České Budějovice udělá ve spolupráci s policií prý všechno proto, aby dalším střetům zabránilo a zabránilo i masakru. Je zcela evidentní, že pokud se policistům nepodaří odloučit demonstranty od Romů, může to mít fatální následky.

Romové se prý nedají

Na svou odvetu se chystají ale i Romové. Někteří poklidně, jiní výhrůžkami. „Je to diskriminace od bílých. Zastrašování, vyhrožování. To je na žalobu. Proč to magistrát nezakáže celou tu akci. My se ale nedáme, budeme připraveni na všechno. Tohle přeci nejde a naše děti se bojí chodit do školy samy,“ říká jeden romský aktivista přímo ze sídliště.

Jihočeská policie slibuje, že bude mít v záloze dostatečný počet svých lidí na to, aby jakýmkoli střetům a krveprolití zabránila.

„Samozřejmě jsme připraveni udělat maximum proto, aby nedocházelo k narušování pořádku, napadání a porušování zákonů a předpisů. Konkrétní kroky z taktických důvodů sdělovat nemohu,“ uvedla jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

Podle informací, které mají ParlamentniListy.cz k dispozici, je i pro centrálu české policie akce v Budějovicích událostí číslo jedna a z nejvyšších kruhů je apel na to, aby policisté udělali maximum a velitelé tentokrát strategicky promysleli, jak budou postupovat.

Zda se jim to podaří, ukáže až sama sobota, kdy ke střetům má dojít.

Radek Kraus

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace