Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

České Budějovice.cz: Kvůli zakázkám obvinili policisté 15 lidí

06.03.2013
České Budějovice.cz: Kvůli zakázkám obvinili policisté 15 lidí

Autor: Pavel Rychtecký/wikipedia.org

Popisek: Letecký pohled na centrum Českých Budějovic

Protikorupční policie obvinila 15 lidí. Čtyři z nich zadržela. Všichni se měli podílet na losování tendrů pomocí upraveného počítačového programu. Ten určil jako „vítěze" předem domluveného dodavatele.

Mezi obviněnými jsou i lidé, kteří prosluli jako organizátoři tzv. Karlovarské losovačky. Podezřelé zatýkali detektivové na několika místech už v pondělí, jednoho si vyzvedli rovnou z vlaku při cestě za hranice.

Celkem měli obvinění zmanipulovat 11 tendrů. Podle policistů pak použili zmanipulovaný software u dalších třiceti zakázek. U nich se ale policistům nepodařilo získat důkazy, že by šlo o trestný čin. Důkazy nalezli detektivové ve čtyřech počítačích, které podrobili expertize, a v nich objevili podvodný program. Kdyby se ale pachatelé pokusili losovat primitivnějším způsobem, třeba z klobouku, jejich odhalení by bylo mnohem těžší. Použitím speciálního programu totiž za sebou zanechali stopy.

„Významnou funkcí losovacího programu mělo být automatické odstranění veškerých dat po skončení losování. Právě na tuto okolnost měli obvinění spoléhat. Ovšem tentokrát byli policejní experti prostě lepší,“ řekl Radiožurnálu šéf českobudějovické expozitury protikorupční policie Marek Belko.

Policie zadržela jeden notebook vloni přímo při losovačce v Českých Budějovicích. V té se dodavatelé ucházeli o modernizaci silnic pro Jihočeský kraj za více než půl miliardy. Kraj chystal tendr v době, kdy byl náměstkem hejtmana pro dopravu Martin Kuba, dnešní ministr průmyslu. Toho policie z ničeho neviní. Zdroje Radiožurnálu uvádějí, že podle detektivů museli být do losovaček zapleteni i starostové, radní nebo lidé, kteří rozhodují o evropských dotacích.

Detektivové ale obvinili jen přímé účastníky losovaček, nikoliv zadavatele. „Ale samozřejmě i jednu z vyšetřovacích verzí, účast zadavatele na výběru administrátora, který následně zmanipuluje řízení, jsme prověřovali. Takové skutečnosti jsme ale nezjistili. I zadavatelé byli podvedeni,“ vysvětluje Marek Belko.

Boží mlýny melou pomalu, ale jistě v policejní síti uvízli i lidé, kteří stáli za tzv. „karlovarskou losovačkou“ v roce 2006. Trik tehdy spočíval v tom, že vítěze losovali takzvaně z klobouku, a přestože na první pohled byla celá soutěž velmi podezřelá, policie nezískala důkazy o podvodu. Odhady uvádějí, že zakázka na stavbu KV Arény byla předražená asi o 250 milionů korun. Stejní lidé ale stáli i za elektronickými losovačkami. A v počítači po sobě zanechali stopy. 11 cinknutých losovaček se týkalo tendrů v celé republice a protikorupční překazila většinu z nich. „Tím jsme veřejným zadavatelům uchránili přes 880 milionů korun z evropských fondů,“ říká Belko.

Obviněným hrozí až deset let vězení, a to za sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie a dotační podvod. Problematická podle informací radiožurnálu zůstává třeba zakázka na výstavbu pavilonů v Zoologické zahradě Ohrada v Hluboké nad Vltavou za 26 milionů korun. Po zrušení zmanipulovaného řízení už žádná další soutěž neproběhla, ale Jihočeský kraj už ZOO peníze dal. Teď o ně může přijít. V podobných případech Brusel proud peněz do Česka zastavil.

(zdroj: ceske-budejovice.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace