Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ředitel jihočeské policie mele nesmysly, tvrdí elitní policista, aneb kdo je tu „černá svině“

02.07.2013
Ředitel jihočeské policie mele nesmysly, tvrdí elitní policista, aneb kdo je tu „černá svině“

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Policie ČR, ilustrační foto

Kauza protiromské demonstrace v Českých Budějovicích, která o víkendu přerostla v krvavou bitku mezi některými demonstranty a policisty, má pokračování. Policie předvedla téměř 40 podezřelých. Zatím nikoho neobvinila. Podezírá sedm útočníků. Zraněna byla desítka lidí, včetně policistů. Ovšem krajský policejní ředitel tomu opravdu dal korunu. Teď si z něj utahují i jeho podřízení. Jeden z nich se rozhodl promluvit. A není to zrovna chvalozpěv.

Až dva tisíce účastníků se sobotní demonstrace na sídlišti Máj zúčastnilo. Podle některých to vypadalo jako občanská válka – hořící kontejnery, létající kameny, láhve, poničená auta, zranění lidé. Stovky policistů, kteří se snažili nepustit k sobě demonstranty, včetně neonacistů,  a Romy, proti kterým byl manifest naplánován. To se sice povedlo, ale jinak policisté ani podle svých slov situaci příliš nezvládli, ani nemohli. Takovou brutalitu totiž nečekali.

„Na Budějovice to bylo opravdu maso. Nikdo nečekal, že to bude tak brutální. Čekali jsme strkanici, nadávky, výhrůžky, ale tohle? Kdo tam nebyl, neuvěří. A náš pan ředitel Heřman tam vážně nebyl. Jak jsem se dneska dozvěděl, udělal z nás a z dalších těch stovek kluků totální hlupáky! Víte co řekl?“ odpověděl otázkou policista Petr, který proti rozzuřenému davu taky zasahoval.

„Černý svině“ jsou policisté?

Krajský policejní ředitel plk. Radomír Heřman na pondělní tiskové konferenci novinářům doslova řekl, že nadávka „černá svině", která nesčetněkrát zazněla při demonstraci evidentně na adresu Romů z úst útočníků a neonacistů, kteří se vmísili do davu, nebyla určená Romům!

Heslo jako „černá svině“ podle Heřmana však neskrývá rasistický podtext. „Mohu vás téměř s 99 procentní jistotou ubezpečit, že toto se nevztahovalo na romskou komunitu. Tento přívlastek patří nám (policistům)," prohlásil Heřman.

„Tohle ve vší úctě pan ředitel Heřman přehnal. Říká opravdu nesmysly! Tohle, když se dozví lidi, občani Budějovic, tak nás jako celou policii budou mít za totální idioty! To se na mě nezlobte, ale s kým jsem z kluků dneska mluvil, všichni si klepali na čelo a ptali se, zda se vedení policie už úplně nezbláznilo,“ říká policista, který má za sebou i daleko větší zásahy a patří k jedněm z nejlepších.

Romská problematika je podceňována

Tomuto policistovi i mnohým dalším, ale i tisícům obyvatel na Máji vadí, že zde problémy s romskou komunitou jsou stále silnější. Někteří lidé šli v klidu demonstrovat, jiní šli jen s cílem se poprat a udělat nepořádek. Mnozí ale chtějí vyvolat diskuzi. Vše začalo předminulý víkend, když se na pískovišti popraly Romky s těhotnou ženou a jejím přítelem. Vše skončilo středně těžkým poraněním mladé dvojice a další ženy. V momentě, kdy jihočeská policie nejprve událost bagatelizovala a to i v médiích, se značná část obyvatel sídliště, ale i celých Českých Budějovic naštvala.

„Pan policejní mluvčí opravdu nejdříve podal informaci tak, že se „vlastně nic nestalo“. Že tam nebyla ani záchranka, a že se vše zvládlo a policii se podařilo incident urovnat. Tak to ale nebylo. Protože záchranka tam byla a incident byl opravdu poměrně velký. Až na nátlak vás novinářů to museli mluvčí uvést na pravou míru. Ale bylo z toho opravdu hodně horko, tam nahoře. Je to opravdu problém. Mrzí mě to, že i v případu vraha Heidingera nejprve naši nadřízení tvrdili, jak nepochybili, jak vše udělali tak, jak mělo být. Pak museli s pravdou ven. Ano, my osobně jsme vše zvládli. Ale dělali jsme jen to, co jsme dostali nařízeno od našich velitelů, respektive velitele. I když nám některé věci byly proti srsti, musíme plnit rozkazy, ať jsou rozumné nebo ne. Ale na tom Máji to opravdu v mnohém bylo vyhrocené. Kdyby aspoň Heřman a jeho náměstci přiznali, že jsme to nečekali, takovou sílu brutality. Ne, oni budou tvrdit i před lidmi a novináři, kteří tam byli, že jsme na to byli skvěle připraveni. Nebyli! Na to nemohl být nikdo připravený. Budějovice nejsou Chanov a ani severní Čechy, kde je to skoro běžné. Prostě se stydím za to, že jsme teď v očích mnoha lidí považováni za tupce. A ještě prohlášení, že „černý svině“ je adresován nám, to mne snad i uráží,“ dodal policista, s nímž souhlasí mnoho jeho kamarádů a kolegů od policie.

Radek Kraus

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová