Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Temelín vyhlíží sokola, budku pro něj již připravili na druhý nejvyšší komín. A to nebyla žádná legrace, ale složitá operace

17.07.2017
Temelín vyhlíží sokola, budku pro něj již připravili na druhý nejvyšší komín. A to nebyla žádná legrace, ale složitá operace

Autor: Marek Sviták

Popisek: Umísťování sokolí budky v JE Temelín

FOTOGALERIE Budku pro sokola instalovala elektrárna Temelín na druhou nejvyšší stavbu ve svém areálu. Sedm kilogramů vážící „domov“ pro dravce, který dokáže letět až 300 kilometrů v hodině, připevnila na vrcholu stometrového komínu speciální čtyřčlenná skupina určená pro výškové a záchranářské práce. Celá akce trvala dvě hodiny.

Zdvihání budky včetně výstelky si záchranný tým rozdělil do tří kroků po třiceti metrech. Budoucí sokolí hnízdo vytahovali pomocí lana. Po třiceti metrech pak na každém ochozu musel jeden záchranář přelézt zábradlí a budku vytáhnout. Techniku zvolili tak, aby nepoškodili plášť komína ani vytahovaný materiál.

Vše zůstává na přírodě…

„Prostředí komína známe. Už jsme tam několikrát vylezli, dokonce i po lanech. Tentokrát jsme ale použili žebřík. Lana byla pouze pro jištění kolegy, který přelezl zábradlí a vytáhl budku,“ poznamenal Zdeněk Zvířecí, vedoucí týmu G4S a dodal, že během výstupu po žebříku se jistili pomocí zachycovačů pádu.

Sami ornitologové předpokládají, že by se sokol do dvou let mohl do temelínského domova nastěhovat. „Je to ale v rukách přírody. Každopádně temelínská lokalita nabízí pro sokoly ideální podmínky. Výškové stavby jsou totiž mezi těmito dravci oblíbené. Navíc díky velkému množství různých druhů ptáků má zde sokol i hodně přirozené potravy,“ vysvětlil Václav Beran, zoolog Muzea města Ústí nad Labem a ALKA Wildlife o.p.s.

Spíše než praktický význam, chce elektrárna vytvořit podmínky pro tento kriticky ohrožený druh. „Od odborníků víme, že sokoli jsou při výběru lokality poměrně nároční. U nás údajně mají vhodné podmínky a můžeme tak pomoci k ochraně tohoto vzácného a chráněného druhu. Navíc instalování budky bylo i určitým cvičením pro náš záchranný tým,“ poznamenal mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Speciální tým vycvičený pro možné katastrofy

Právě speciální záchranný „Delta tým“ byl v jaderných elektrárnách zaveden po událostech ve Fukušimě. V roce 2011 došlo v japonské elektrárně ke katastrofě. Ničivá vlna tsunami vyvolaná silným zemětřesením zatopila elektrárnu, v důsledku byly s velkou pravděpodobností poničený tři tlakové nádoby reaktoru a došlo k mohutným výbuchům.

Úkolem speciálního týmu jsou záchranné práce právě v případě takto velkých přírodních katastrof. Členové Delta týmu jsou v elektrárně přítomni nepřetržitě. Čtyřčlenné směny se střídají po 12 hodinách. Všichni jsou připravováni a vybaveni na záchranné práce ve výškách, zbořených budovách, umí pracovat v dýchacích přístrojích a poskytovat první pomoc. Bezpečnostní agentura je získává především z řad bývalých policistů, vojáků a záchranářů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

 

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace