Nákeřský masopust tentokrát zcela netradičně. Kostýmovaných koledníků rok od roku přibývá
24.02.2017
Foto: PR-PP
Popisek: Unikátem nákeřského masopustu jsou masky všeho druhu
V Nákří na Českobudějovicku se v sobotu 25. února odehraje naprosto unikátní masopustní veselice. Výjimečná bude především netradiční koledou, neodmyslitelně patřící k tomuto druhu lidové zábavy. Kdo by totiž čekal klasickou, například růžičkovou či slaměnou koledu, spletl by se. V Nákří je vše jinak. Obec, která tradici masopustu obnovila díky pravidelným příspěvkům Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ před deseti lety, má svou zcela originální variantu.
„Náš masopust je opravdu poměrně dost netradiční. Před deseti lety jsme navázali na jeho původní historickou podobu, která byla přerušena obdobím, kdy se tato slavnost stala z ideologických důvodů nevhodnou. Obnovili jsme tedy masopust tak, jak zde probíhal kdysi. Jeho zvláštností je, že každý, a to včetně dětí, přijde v masce, kterou si sám vybere. Objeví se tak třeba vodník, Krakonoš, Anče, Kuba, hajnej, japonské gejši, Asterix, Obelix a podobně. Neplatí zde žádná omezení. Do poslední chvíle vlastně nikdo neví, jaké masky se zde objeví,“ uvedl starosta Nákří Pavel Božovský.
Kostýmovaných koledníků v Nákří rok od roku přibývá. Zatímco prvního obnoveného ročníku se zúčastnilo 21 dospělých a dvě děti, loni už na koledu vyrazilo v maskách 38 dospělých a 34 dětí, tedy celkem 72 lidí. Obec nyní dokonce proplácí náklady na pořízení či zapůjčení kostýmů každému bez výjimky až do výše 300 korun. Není tak vyloučeno, že v Nákří padne nový rekord v počtu koledníků.

„Díky příspěvkům Jaderné elektrárny Temelín v rámci projektu Oranžový rok na podporu sportovního, kulturního a společenského života v obcích v jejím okolí se u nás každoročně odehrají desítky různých akcí. Příspěvky ČEZ nám umožnily mimo jiné návrat k některým tradicím, například právě k masopustu, a daly také možnost vzniku zcela nových obecních tradic. Jednou z nich je třeba betlém v životní velikosti, který stále rozšiřujeme a u nějž se pravidelně setkávají lidé z obce i okolí na Štědrý den při zpívání koled,“ připomněl Božovský.
Na srazu masek v sobotu dopoledne předává starosta před místním hostincem koledníkům symbolický klíč od obce, čímž účastníci průvodu masek dostávají svolení procházet obcí a koledovat u jednotlivých domů. Kostýmovaná družina se vydává na svou cestu krátce před jedenáctou hodinou. „Přibližně v 17 hodin odstartuje závěrečná masopustní veselice v obecní hospodě, spojená s vepřovými hody a vyhodnocením nejlepších masek,“ dodal starosta.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL