Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Integrovaný dopravní systém na Českobudějovicku funguje bez problémů. Cestující mohou ušetřit na jízdném až 28 procent

03.02.2017
Integrovaný dopravní systém na Českobudějovicku funguje bez problémů. Cestující mohou ušetřit na jízdném až 28 procent

Foto: Aktron/Wikimedia Commons

Popisek: Autobus České Budějovice - ilustrační foto

Bez problémů. Tak funguje Integrovaný dopravní systém Jihočeského kraje - Českobudějovicko (dále už jen IDS ČB), který zahájil provoz 1. ledna letošního roku. Konstatoval to ve čtvrtek 2. února hejtman Jiří Zimola.

Českobudějovicko bylo pro zavedení IDS vybráno zejména proto, že se jedná o spádové území, v jehož rámci využívá veřejnou dopravu zajišťovanou dopravci, se kterými má kraj uzavřenou smlouvu, denně až 90 procent obyvatel. Dalším důležitým faktorem bylo, že se do IDS zapojila českobudějovická MHD, coby největší městský dopravce na jihu Čech. Projekt připravil a realizoval Jihočeský kraj se společností JIKORD ve spolupráci s dopravci a městem České Budějovice.

Uvedené území se rozkládá zhruba do 20 kilometrů od krajského města, a pokrývá tak například Křemežsko, Zlatou Korunu, Borovansko, Ševětín, Zliv či Holašovice. „Těší mě, že lze měsíc po jeho spuštění konstatovat, že integrovaný dopravní systém funguje. Cestující se díky němu dostanou snáze a levněji do zaměstnání, škol či k lékaři,“ uvedl Zimola.

Momentálně IDS ČB zajišťuje pět smluvních dopravců. „Konkrétně Dopravní podnik města České Budějovice, GW BUS, ČSAD Autobusy České Budějovice a Comett plus. Kromě nich mohou cestující navíc využít i vlaky Českých drah. Osobní a spěšné neomezeně, k tomu navíc rychlíky v úsecích České Budějovice – Zliv a České Budějovice – Velešín,“ upřesnil náměstek hejtmana pro dopravu Jan Kubík.

Mapa IDSJK

Sleva platí i pro seniory nad 65 let, majitel průkazu může zdarma přepravit dvě děti do 6 let

Aby mohl cestující začít integrovaný systém využívat, musí mít průkaz IDS s fotografií, který pořídí za 30 korun. Nebo jinou průkazku na slevu jízdného – například žákovskou, studentskou či ZTP. Držitelé těchto průkazů si pak mohou zakoupit časové jízdenky s platností na 7, 30 nebo 90 dnů.

Nejvýhodnější je pořídit si jízdenku na 90 dnů, kde cestující ušetří na jízdném 28 procent proti době před jeho zavedením. U 30denní a 7denní jízdenky dosahuje úspora až 20 procent. „Další výhodou IDS nad rámec povinných slev je, že tu platí sleva pro seniory nad 65 let. Majitel průkazu může rovněž zdarma přepravit dvě děti do šesti let. Ztrátu, která dopravcům vznikne kvůli nižším příjmům za levnější tarify jízdného, uhradí kraj. Pro letošek její odhad činí 13,5 milionu korun,“ naznačil hejtman.

Cestující, který si zakoupí jízdenku mezi výchozí a cílovou zastávkou, platí jízdné podle počtu projetých zón, kterých je v IDS ČB celkem 25. Nejvhodnější spojení i cenu najdou na internetu. „Do budoucna pak počítáme v rámci IDS například se zapojením 2. tarifního pásma MHD České Budějovice, aby se s ním cestující dostali například do Borku, Boršova, Rudolfova či Včelné, zavedením jízdenek pro jednotlivou a zpáteční jízdu, propojením s IDS Tábor a Jindřichův Hradec a dalšími okresními městy i využitím bezkontaktních bankovních karet,“ sdělil Kubík.

Hejtman zároveň vysvětlil, proč kraj zatím nepřistoupil k zavedení integrovaného dopravního systému na území celých jižních Čech. „Důvodem je skutečnost, že vzhledem k velké rozloze a řídce osídleným okrajovým oblastem by náklady převážily nad přínosy,“ řekl Zimola.

Vzor průkazu

Informace na webu, v autobusech, vlacích, na zastávkách i po telefonu

Veškeré informace o IDS Jihočeského kraje-Českobudějovicko získají cestující na internetových stránkách www.idsjk.cz, v prodejních místech dopravců GW Bus, ČSAD Autobusy, České dráhy nebo na pohotovostní infolince JIKORD: v pracovních dnech v době od 8 do 16 hodin na tel. lince 380 070 206, v pracovních dnech v době od 16 do 22 hodin a o víkendech v době od 8 do 20 hodin na tel. lince 720 110 310.

Na autobusových zastávkách veřejné linkové dopravy, zařazených do systému, jsou označením IDS vybaveny dopravní značky i jízdní řády. Samolepkami IDS jsou označena vozidla veřejné linkové dopravy a ČD, rozsah platnosti IDS je i v železničních jízdních řádech. Dopravní podnik města České Budějovice zvýrazňuje zapojení do IDS na jízdních řádech na zastávkách.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL