Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Českobudějovická nemocnice letos zaznamenala rekordní počet porodů. Má dostatečnou kapacitu, takže registrace předem není nutná

29.12.2016
Českobudějovická nemocnice letos zaznamenala rekordní počet porodů. Má dostatečnou kapacitu, takže registrace předem není nutná

Autor: Pinterest

Popisek: Ilustrační foto

Českobudějovická nemocnice v letošním roce trhla rekord v počtu porodů. Poprvé od roku 1980 se tam rodilo více než 2500krát. Tento rekord byl dosažen 25. prosince. Pro srovnání s rokem 2015 – je to zhruba o 200 porodů více.

„Důvodem je vynikající péče, kterou největší jihočeská krajská porodnice poskytuje, a zároveň moderní prostředí s vysokým standardem služeb pro rodičky,“ uvedla náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská. Nemocnice České Budějovice, a. s., zprovoznila novou porodnici a neonatologické oddělení v jednom pavilonu loni v říjnu. Matky a novorozenci mají k dispozici moderní objekt za více než 200 milionů korun.

Rodičky mají v nové budově více soukromí, protože se dřívější třílůžkové pokoje změnily na prostorné dvoulůžkové a přibylo jednolůžkových nadstandardních pokojů. Nově s rodičkami může na nadstandardních pokojích pobývat i otec dítěte. A v neposlední řadě – nemocnice maminkám nabízí od letošního jara také bezplatné předporodní kurzy, zahrnující teoretickou část i praktické nácviky porodu a cvičení.

„V budově jsou tři ambulance porodnice, lůžková část neonatologie, lůžková stanice rizikového těhotenství a porodnice a neonatologické pracoviště zajištující bezprostřední poporodní péči o novorozence,“ uvedl Břetislav Shon, předseda představenstva Nemocnice České Budějovice. Porod v českobudějovické nemocnici si může zvolit každá maminka, aniž by se musela předem zaregistrovat. K porodu si může pozvat až dvě blízké osoby, které za účast neplatí žádný poplatek, obvyklý v jiných zařízeních. Jelikož porodnice disponuje deseti nadstandardními pokoji, není nutné ani objednání těchto prostor. Za jednu noc v tomto pokoji zaplatí pacientka 1200 korun, pokud chce mít u sebe přes noc i partnera, připlatí dalších 500 korun za noc. Maminky bývají po spontánním porodu propuštěny třetí den, po císařském řezu pátý den, a to v případě, že se neobjeví žádné zdravotní komplikace.

Porod si můžete naplánovat podle svého

Při porodu mohou rodičky využívat různé pomůcky – relaxační míče, porodnickou stoličku, masážní segment na porodnické posteli či relaxační masážní vanu. Nemocnice umožňuje i volbu způsobu porodu. „Máme k dispozici zcela přizpůsobitelná porodní lůžka nebo porodní stoličky, na nichž si může rodička polohu sama zvolit. Hodně neobvyklé polohy umožňujeme pouze na základě podpisu rodičky o převzetí odpovědnosti za dítě,“ řekl primář Sák.  Rodičky mohou mít i vlastní porodní plán, nicméně nemocnice upřednostňuje osobní pohovor porodní asistentky a lékaře s rodičkou.

V českobudějovické porodnici je již několik let standardem tzv. bonding – tedy neodnášení dítěte od matky hned po porodu. Tento přístup lze realizovat také u císařského řezu, pokud není maminka v celkové anestezii, ale současně je nutné akceptovat stanovisko operatéra (porodníka). „Pokud nelze realizovat bonding na operačním sále, pak realizujeme co nejdřív po ukončení operace. Do té doby podporujeme kontakt kůže na kůži – tedy klokanění s tatínkem,“prozradil primář neonatologického oddělení Milan Hanzl.

Dárek pro jubilantku

Maminka, která je letošní 2500. rodičkou, se jmenuje Veronika Bartošková a její syn Nikolas vážil při porodu 3,05 kilogramu. Od nemocnice obdržela jako dárek bezplatný pobyt na nadstandardním pokoji. „Chceme tím poděkovat, že si vybrala právě naši nemocnici k přivedení svého miminka na svět. Dlouhodobě se snažíme, aby se u nás rodičky cítily dobře, a jejich přízeň je naší odměnou,“dodala manažerka spokojenosti Iva Nováková.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace