Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výstava Vzdělání a řemeslo ukázala, že technické talenty je třeba hledat už na základních školách. Dětem chybějí praktické předměty, které by je inspirovaly

30.11.2016
Výstava Vzdělání a řemeslo ukázala, že technické talenty je třeba hledat už na základních školách. Dětem chybějí praktické předměty, které by je inspirovaly

Foto: Kern

Popisek: Členem soutěžního týmu Kern-Liebers CR byl Jakub Rusín z českobudějovické ZŠ O. Nedbala

Budoucí techniky je třeba začít hledat už na základních školách. Bez výjimky se na tom shodli zástupci středních škol a strojírenských firem, které se společně prezentovaly na letošním 22. ročníku výstavy Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích.

„Na základních školách chybějí praktické předměty, které by děti inspirovaly k řemeslům. I z tohoto důvodu jsme se proto rádi zapojili do soutěže, pořádané hospodářskou komorou T-Profi, aneb Talenty pro firmy i do regionů. O to víc nás těší i skutečnost, že náš tým v této odborně zaměřené soutěži uspěl,“ uvedla vedoucí personálního oddělení českobudějovické strojírenské společnosti Kern-Liebers CR Dagmar Valentová.

Zástupci soutěžního týmu Kern-Liebers CR při práci

Tým Kern-Liebers CR, v jehož barvách soutěžila trojice páťáků ze Základní školy Oskara Nedbala v Českých Budějovicích s trojicí žáků druhého ročníku Střední odborné školy elektrotechnické z Hluboké nad Vltavou, obsadil v tvrdé konkurenci šesti týmů druhé místo, poté co ho jen těsně předstihl celek táborského Brisku. Za zády tak nechal týmy Jihostroje, EGE, Motoru Jikov i Roberta Bosche.

„Chlapci byli úžasní. Skvěle spolupracovali napříč věkem. Ti mladší připravovali všechny základní sestavy, jejich starší kolegové pak řešili finální montáž a oživování celého zařízení. Mě měli v podstatě jen jako pojistku pro případ, že by si nevěděli rady. Jinak pracovali zcela samostatně,“ ocenil práci stříbrného týmu jeho kapitán a odborný garant Petr Šidlík, konstruktér společnosti Kern-Liebers CR.

Zástupci soutěžního týmu Kern-Liebers CR při práci

Společným soutěžním úkolem všech týmů bylo v co nejkratším čase postavit funkční tiskařský lis z běžné polytechnické stavebnice a přidaných elektrosoučástek. Porotci následně hodnotili nejen přesnost a kvalitu provedení zadané konstrukce, ale také postup práce a týmovou spolupráci.

„Naší snahou je nejen přilákat děti k technice, ale také podporovat a rozšiřovat spolupráci firem a škol v Jihočeském kraji, protože všichni směřujeme ke společnému cíli, vzbudit v dětech zájem o techniku a technické vzdělávání, které jim do budoucna zajistí uplatnění na trhu práce. A začít je nutné již na základních školách,“ zdůraznila ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů Dana Fefrlová.

Budoucí středoškoláci si na výstavě Vzdělání a řemeslo mohli prohlédnou i expozici strojírenské společnosti Kern-Liebers CR

Shodně se vyjádřila také vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihočeského krajského úřadu Hana Šímová, která se zahájení soutěže T-profi zúčastnila s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou. „V tomto směru registrujeme obrovský pokrok. Firmy vědí, co školy potřebují a že jim musí svým způsobem pomoci, aby se žáci přiblížili co nejvíc reálné praxi už při vlastním studiu. Tato forma spolupráce se, jak ji sledujeme, navýšila nejen objemově, ale i kvalitativně. Přímo spolupracujeme s celou řadou firem včetně Kern-Liebers a dalších, které se do této soutěže zapojily. Na druhou stranu nám stále chybí to, po čem už dlouho voláme, a to je návrat výuky praktických předmětů do základních škol,“ konstatovala Šímová.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace