Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výstava Vzdělání a řemeslo ukázala, že technické talenty je třeba hledat už na základních školách. Dětem chybějí praktické předměty, které by je inspirovaly

30.11.2016
Výstava Vzdělání a řemeslo ukázala, že technické talenty je třeba hledat už na základních školách. Dětem chybějí praktické předměty, které by je inspirovaly

Autor: Kern

Popisek: Členem soutěžního týmu Kern-Liebers CR byl Jakub Rusín z českobudějovické ZŠ O. Nedbala

Budoucí techniky je třeba začít hledat už na základních školách. Bez výjimky se na tom shodli zástupci středních škol a strojírenských firem, které se společně prezentovaly na letošním 22. ročníku výstavy Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích.

„Na základních školách chybějí praktické předměty, které by děti inspirovaly k řemeslům. I z tohoto důvodu jsme se proto rádi zapojili do soutěže, pořádané hospodářskou komorou T-Profi, aneb Talenty pro firmy i do regionů. O to víc nás těší i skutečnost, že náš tým v této odborně zaměřené soutěži uspěl,“ uvedla vedoucí personálního oddělení českobudějovické strojírenské společnosti Kern-Liebers CR Dagmar Valentová.

Zástupci soutěžního týmu Kern-Liebers CR při práci

Tým Kern-Liebers CR, v jehož barvách soutěžila trojice páťáků ze Základní školy Oskara Nedbala v Českých Budějovicích s trojicí žáků druhého ročníku Střední odborné školy elektrotechnické z Hluboké nad Vltavou, obsadil v tvrdé konkurenci šesti týmů druhé místo, poté co ho jen těsně předstihl celek táborského Brisku. Za zády tak nechal týmy Jihostroje, EGE, Motoru Jikov i Roberta Bosche.

„Chlapci byli úžasní. Skvěle spolupracovali napříč věkem. Ti mladší připravovali všechny základní sestavy, jejich starší kolegové pak řešili finální montáž a oživování celého zařízení. Mě měli v podstatě jen jako pojistku pro případ, že by si nevěděli rady. Jinak pracovali zcela samostatně,“ ocenil práci stříbrného týmu jeho kapitán a odborný garant Petr Šidlík, konstruktér společnosti Kern-Liebers CR.

Zástupci soutěžního týmu Kern-Liebers CR při práci

Společným soutěžním úkolem všech týmů bylo v co nejkratším čase postavit funkční tiskařský lis z běžné polytechnické stavebnice a přidaných elektrosoučástek. Porotci následně hodnotili nejen přesnost a kvalitu provedení zadané konstrukce, ale také postup práce a týmovou spolupráci.

„Naší snahou je nejen přilákat děti k technice, ale také podporovat a rozšiřovat spolupráci firem a škol v Jihočeském kraji, protože všichni směřujeme ke společnému cíli, vzbudit v dětech zájem o techniku a technické vzdělávání, které jim do budoucna zajistí uplatnění na trhu práce. A začít je nutné již na základních školách,“ zdůraznila ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů Dana Fefrlová.

Budoucí středoškoláci si na výstavě Vzdělání a řemeslo mohli prohlédnou i expozici strojírenské společnosti Kern-Liebers CR

Shodně se vyjádřila také vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihočeského krajského úřadu Hana Šímová, která se zahájení soutěže T-profi zúčastnila s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou. „V tomto směru registrujeme obrovský pokrok. Firmy vědí, co školy potřebují a že jim musí svým způsobem pomoci, aby se žáci přiblížili co nejvíc reálné praxi už při vlastním studiu. Tato forma spolupráce se, jak ji sledujeme, navýšila nejen objemově, ale i kvalitativně. Přímo spolupracujeme s celou řadou firem včetně Kern-Liebers a dalších, které se do této soutěže zapojily. Na druhou stranu nám stále chybí to, po čem už dlouho voláme, a to je návrat výuky praktických předmětů do základních škol,“ konstatovala Šímová.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace