Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Výstava Vzdělání a řemeslo ukázala, že technické talenty je třeba hledat už na základních školách. Dětem chybějí praktické předměty, které by je inspirovaly

30.11.2016
Výstava Vzdělání a řemeslo ukázala, že technické talenty je třeba hledat už na základních školách. Dětem chybějí praktické předměty, které by je inspirovaly

Autor: Kern

Popisek: Členem soutěžního týmu Kern-Liebers CR byl Jakub Rusín z českobudějovické ZŠ O. Nedbala

Budoucí techniky je třeba začít hledat už na základních školách. Bez výjimky se na tom shodli zástupci středních škol a strojírenských firem, které se společně prezentovaly na letošním 22. ročníku výstavy Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích.

„Na základních školách chybějí praktické předměty, které by děti inspirovaly k řemeslům. I z tohoto důvodu jsme se proto rádi zapojili do soutěže, pořádané hospodářskou komorou T-Profi, aneb Talenty pro firmy i do regionů. O to víc nás těší i skutečnost, že náš tým v této odborně zaměřené soutěži uspěl,“ uvedla vedoucí personálního oddělení českobudějovické strojírenské společnosti Kern-Liebers CR Dagmar Valentová.

Zástupci soutěžního týmu Kern-Liebers CR při práci

Tým Kern-Liebers CR, v jehož barvách soutěžila trojice páťáků ze Základní školy Oskara Nedbala v Českých Budějovicích s trojicí žáků druhého ročníku Střední odborné školy elektrotechnické z Hluboké nad Vltavou, obsadil v tvrdé konkurenci šesti týmů druhé místo, poté co ho jen těsně předstihl celek táborského Brisku. Za zády tak nechal týmy Jihostroje, EGE, Motoru Jikov i Roberta Bosche.

„Chlapci byli úžasní. Skvěle spolupracovali napříč věkem. Ti mladší připravovali všechny základní sestavy, jejich starší kolegové pak řešili finální montáž a oživování celého zařízení. Mě měli v podstatě jen jako pojistku pro případ, že by si nevěděli rady. Jinak pracovali zcela samostatně,“ ocenil práci stříbrného týmu jeho kapitán a odborný garant Petr Šidlík, konstruktér společnosti Kern-Liebers CR.

Zástupci soutěžního týmu Kern-Liebers CR při práci

Společným soutěžním úkolem všech týmů bylo v co nejkratším čase postavit funkční tiskařský lis z běžné polytechnické stavebnice a přidaných elektrosoučástek. Porotci následně hodnotili nejen přesnost a kvalitu provedení zadané konstrukce, ale také postup práce a týmovou spolupráci.

„Naší snahou je nejen přilákat děti k technice, ale také podporovat a rozšiřovat spolupráci firem a škol v Jihočeském kraji, protože všichni směřujeme ke společnému cíli, vzbudit v dětech zájem o techniku a technické vzdělávání, které jim do budoucna zajistí uplatnění na trhu práce. A začít je nutné již na základních školách,“ zdůraznila ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů Dana Fefrlová.

Budoucí středoškoláci si na výstavě Vzdělání a řemeslo mohli prohlédnou i expozici strojírenské společnosti Kern-Liebers CR

Shodně se vyjádřila také vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihočeského krajského úřadu Hana Šímová, která se zahájení soutěže T-profi zúčastnila s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou. „V tomto směru registrujeme obrovský pokrok. Firmy vědí, co školy potřebují a že jim musí svým způsobem pomoci, aby se žáci přiblížili co nejvíc reálné praxi už při vlastním studiu. Tato forma spolupráce se, jak ji sledujeme, navýšila nejen objemově, ale i kvalitativně. Přímo spolupracujeme s celou řadou firem včetně Kern-Liebers a dalších, které se do této soutěže zapojily. Na druhou stranu nám stále chybí to, po čem už dlouho voláme, a to je návrat výuky praktických předmětů do základních škol,“ konstatovala Šímová.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace