Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Netěchovičtí se snaží obnovit původní ráz jihočeské krajiny. Vracejí se nejen odpočinková místa a původní křížky, ale podél cest jsou vysazovány i nové aleje

17.11.2016
Netěchovičtí se snaží obnovit původní ráz jihočeské krajiny. Vracejí se nejen odpočinková místa a původní křížky, ale podél cest jsou vysazovány i nové aleje

Autor: Nadace ČEZ

Popisek: Při sázení stromů přiložili ruku k dílu i dobrovolníci

Obnovené původní křížky, stromořadí, nebo odpočinková místa. To vše přibylo v zemědělské krajině mezi Týnem nad Vltavou a Bechyní. Místní část Netěchovice se zde totiž snaží alespoň částečně obnovit původní ráz krajiny. S výsadbou dlouhé aleje jim pomohla Nadace ČEZ.

Mimořádně rozlehlá pole na severu Vltavotýnska až do letošního roku křižovaly pouze nechráněné polní cesty. Nyní na nich lidé najdou dva obnovené křížky, drobná zastavení a od letošního listopadu i 400 metrů dlouhou alej. „Je to částečný návrat k původní krajině. Nerozdělujeme pole, scelená v polovině minulého století, ale využíváme toho, že mezi nimi stejně vedou polní cesty. Takže nová alej kopíruje původní trasu,“ vysvětluje za osadu Netěchovice Jan Florián.

Stromořadí, tvořené 88 vzrostlými stromy, poskytne ochranu lidem i zvířatům. Navíc by mělo pomáhat snižovat vysychání krajiny a omezovat erozi. Právě přínos v oblasti životního prostředí byl rozhodující pro přiznání grantu z Nadace ČEZ. „Na projekty v oblasti životního prostředí se zaměřujeme dlouhodobě. V tomto případě jde o pomoc krajině i lidem, navíc jen kousek od elektrárny Temelín, proto jsme se jej rozhodli celou zaplatit,“ zdůvodnil stopadesátitisícovou dotaci člen její správní rady František Lust.

Stromy pomohu se zadržováním vody v krajině

Stromy pomohu se zadržováním vody v krajině

Zahradníci společně s místními využili jeden z posledních letošních termínů, kdy ještě bylo možné stromy sázet. Zem podle nich ještě nebyla promrzlá a stromy si na nižší teplotu už zvykly. „Je to spíš náročné pro lidi. Stromů je poměrně hodně a sázíme je dost hluboko, takže to není jednoduché, ale na jaře už by tady měli lidé mít zelený pás,“ vysvětlil jejich předák Michal Frýd.

Na to se těší také místostarostka Týna nad Vltavou Pavla Fraňková, podle níž město chce v podobných, spíš drobnějších projektech dál pokračovat. „I když jsou to už větší stromy, naplno si je užijí až naše děti. Tak je to ale správné, každá generace by za sebou měla něco nechat,“ řekla při slavnostním sázení.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace