Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Senátu parádně vybouchl. Martin Konvička se proto těší, jak bude zase zkoumat motýly. Návrat na jihočeskou univerzitu ale nebude tak idylický, jak si ho maluje

18.10.2016
V Senátu parádně vybouchl. Martin Konvička se proto těší, jak bude zase zkoumat motýly. Návrat na jihočeskou univerzitu ale nebude tak idylický, jak si ho maluje

Autor: Hans Štembera

Popisek: Martin Konvička učí na katedře zoologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Senát známému islamobijci nevyšel a tak po neúspěšných volbách míří zpět na domovskou Jihočeskou univerzitu zkoumat hmyz, přednášet a zkoušet studenty. Kandidovat už chce jedině za stranu, která bude mít zázemí a peníze na kampaně, píše MF Dnes.

Ve volbách na Táborsku totiž skončil předposlední a vypadá to, že neslavný bude  i jeho návrat na akademickou půdu. Univerzita už si totiž zjišťovala, jestli se obtížného Konvičky kvůli jeho slovům na adresu islámu, migrantů i obvinění z podněcování k nenávisti může zbavit.

Bude z Konvičky profesor?

Konvička se zatím ale z návratu do školy raduje.  „Učení i vedení studentských prací mi po zmatcích posledních měsíců dělají velikou radost. Čeká mě uzavření výzkumného grantu o fyziologii vysokohorských okáčů. Rád bych dokončil několik projektů ze šuplíku, inovoval své přednášky a konečně podal i zatrolenou profesuru,“ řekl uznávaný entomolog.

Je to přes čáru, myslí si kolegové

Jenže jeho kolegové z návratu hrdiny tak velkou radost nemají. I když většina z nich jeho boj proti islámu nechce veřejně komentovat a vše označuje za osobní iniciativu ve volném čase, v mnohých náznacích, vyjádřeních i postojích je cítit, že s ním příliš nesouhlasí. Nelíbí se jim, jak se mediální tvář univerzity prezentuje na veřejnosti, jak vystupuje na demonstracích, nesouhlasí s jeho teatrální akcí v centru Prahy, kam přijel na velbloudovi převlečen za džihádistu z Islámského státu.

A co na to studenti?

„S názory pana Konvičky na islám absolutně nesouhlasím, ale jako učitel je výborný," říká jedna ze studentek na přednášce na dotaz novinářů z Týdne. Žádné narážky na muslimy nebo islám prý nepoužívá. Zato občas použije jiný výraz. „Vzpomínám si, že na přednášce o ochraně přírody používal běžně slova jako genocida," říká bývalý Konvičkův student Lukáš Čížek. „Jenže něco jiného je takhle mluvit o ekologii a něco jiného používat podobné výrazy v hodnocení nějaké skupiny obyvatel nebo přívrženců nějakého náboženství. Mně přijde, že se Martin musel zbláznit," říká Čížek.

Na koleji vykopl dveře

Podobně hodnotí Konvičku i další jeho kolegové a studenti. Entomolog, přezdívaný Konva, podle nich vždycky mluvil sprostě, a to i v odborných debatách. „Na druhou stranu ho znám jako člověka, který rád pomůže. A určitý radikalismus mu také pomohl k úspěchu ve vědě," říká další z Konvičkových přátel. Průšvihář byl prý  'Konva' vždycky. Vykopnutí dveří na koleji je jen jedním z řady incidentů. Přednášky předsedy Bloku proti islámu jsou však na univerzitě mezi studenty velmi oblíbené a i jako entomolog se Konvička těší širokému uznání.

Univerzita řeší, jak se Konvičky zbavit

Přesto není univerzita ráda, že je s ní jméno radikálního politika spojováno. Jeho nadřízeným na univerzitě je děkan přírodovědecké fakulty František Vácha, shodou okolností také politik. Vácha je poslancem klubu TOP 09 a kandidoval jako nestraník na kandidátce STAN. Právě on už několikrát s Konvičkou na téma jeho protiislámských aktivit diskutoval a prosil ho, aby nevystupoval pod hlavičkou univerzity. Nyní děkan přiznal, že jihočeská univerzita už s právníky řeší, jak se Konvičky zbavit. O problematickém docentovi, předsedovi zaniklého Bloku proti islámu a hlavní tváři antiislamistického hnutí v zemi mluvil několikrát i s novým, letos zvoleným rektorem univerzity Tomášem Machulou.

Právníci nic nevymysleli

„Univerzita si nechala udělat právní rozbor, za jakých podmínek může se svým zaměstnancem rozvázat pracovní poměr. A určitě tím důvodem není nějaké obvinění a není to ani trestní stíhání,“ objasnil  děkan Vácha, který jako jediný může Konvičku propustit.

Na koberečku u rektora

Nový rektor Machula si Konvičku pozval do kanceláře znovu po svém zvolení a dal mu jasně najevo, že sice vítá svobodu slova, odmítání tabu, ale vadí mu, jakým způsobem to Konvička provozuje. „Mluvili jsme právě o oné hranici ještě vhodného a už nevhodného způsobu kritiky islámu. Deklaroval, že jasně odděluje své aktivity vědce a aktivity politické. Některé způsoby prezentace jeho názorů mi ale vadí,“ uvedl pro MF DNES rektor Machula.

Řekl ale také, že z Konvičky nechce dělat démona nebo strašáka, a naopak by byl rád, kdyby se na univerzitě začalo více než o Konvičkovi mluvit právě o tématu islámu či migrace. Což je jistě téma důležité, zvlášť pro budoucí entomology.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace