Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Senátu parádně vybouchl. Martin Konvička se proto těší, jak bude zase zkoumat motýly. Návrat na jihočeskou univerzitu ale nebude tak idylický, jak si ho maluje

18.10.2016
V Senátu parádně vybouchl. Martin Konvička se proto těší, jak bude zase zkoumat motýly. Návrat na jihočeskou univerzitu ale nebude tak idylický, jak si ho maluje

Autor: Hans Štembera

Popisek: Martin Konvička učí na katedře zoologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Senát známému islamobijci nevyšel a tak po neúspěšných volbách míří zpět na domovskou Jihočeskou univerzitu zkoumat hmyz, přednášet a zkoušet studenty. Kandidovat už chce jedině za stranu, která bude mít zázemí a peníze na kampaně, píše MF Dnes.

Ve volbách na Táborsku totiž skončil předposlední a vypadá to, že neslavný bude  i jeho návrat na akademickou půdu. Univerzita už si totiž zjišťovala, jestli se obtížného Konvičky kvůli jeho slovům na adresu islámu, migrantů i obvinění z podněcování k nenávisti může zbavit.

Bude z Konvičky profesor?

Konvička se zatím ale z návratu do školy raduje.  „Učení i vedení studentských prací mi po zmatcích posledních měsíců dělají velikou radost. Čeká mě uzavření výzkumného grantu o fyziologii vysokohorských okáčů. Rád bych dokončil několik projektů ze šuplíku, inovoval své přednášky a konečně podal i zatrolenou profesuru,“ řekl uznávaný entomolog.

Je to přes čáru, myslí si kolegové

Jenže jeho kolegové z návratu hrdiny tak velkou radost nemají. I když většina z nich jeho boj proti islámu nechce veřejně komentovat a vše označuje za osobní iniciativu ve volném čase, v mnohých náznacích, vyjádřeních i postojích je cítit, že s ním příliš nesouhlasí. Nelíbí se jim, jak se mediální tvář univerzity prezentuje na veřejnosti, jak vystupuje na demonstracích, nesouhlasí s jeho teatrální akcí v centru Prahy, kam přijel na velbloudovi převlečen za džihádistu z Islámského státu.

A co na to studenti?

„S názory pana Konvičky na islám absolutně nesouhlasím, ale jako učitel je výborný," říká jedna ze studentek na přednášce na dotaz novinářů z Týdne. Žádné narážky na muslimy nebo islám prý nepoužívá. Zato občas použije jiný výraz. „Vzpomínám si, že na přednášce o ochraně přírody používal běžně slova jako genocida," říká bývalý Konvičkův student Lukáš Čížek. „Jenže něco jiného je takhle mluvit o ekologii a něco jiného používat podobné výrazy v hodnocení nějaké skupiny obyvatel nebo přívrženců nějakého náboženství. Mně přijde, že se Martin musel zbláznit," říká Čížek.

Na koleji vykopl dveře

Podobně hodnotí Konvičku i další jeho kolegové a studenti. Entomolog, přezdívaný Konva, podle nich vždycky mluvil sprostě, a to i v odborných debatách. „Na druhou stranu ho znám jako člověka, který rád pomůže. A určitý radikalismus mu také pomohl k úspěchu ve vědě," říká další z Konvičkových přátel. Průšvihář byl prý  'Konva' vždycky. Vykopnutí dveří na koleji je jen jedním z řady incidentů. Přednášky předsedy Bloku proti islámu jsou však na univerzitě mezi studenty velmi oblíbené a i jako entomolog se Konvička těší širokému uznání.

Univerzita řeší, jak se Konvičky zbavit

Přesto není univerzita ráda, že je s ní jméno radikálního politika spojováno. Jeho nadřízeným na univerzitě je děkan přírodovědecké fakulty František Vácha, shodou okolností také politik. Vácha je poslancem klubu TOP 09 a kandidoval jako nestraník na kandidátce STAN. Právě on už několikrát s Konvičkou na téma jeho protiislámských aktivit diskutoval a prosil ho, aby nevystupoval pod hlavičkou univerzity. Nyní děkan přiznal, že jihočeská univerzita už s právníky řeší, jak se Konvičky zbavit. O problematickém docentovi, předsedovi zaniklého Bloku proti islámu a hlavní tváři antiislamistického hnutí v zemi mluvil několikrát i s novým, letos zvoleným rektorem univerzity Tomášem Machulou.

Právníci nic nevymysleli

„Univerzita si nechala udělat právní rozbor, za jakých podmínek může se svým zaměstnancem rozvázat pracovní poměr. A určitě tím důvodem není nějaké obvinění a není to ani trestní stíhání,“ objasnil  děkan Vácha, který jako jediný může Konvičku propustit.

Na koberečku u rektora

Nový rektor Machula si Konvičku pozval do kanceláře znovu po svém zvolení a dal mu jasně najevo, že sice vítá svobodu slova, odmítání tabu, ale vadí mu, jakým způsobem to Konvička provozuje. „Mluvili jsme právě o oné hranici ještě vhodného a už nevhodného způsobu kritiky islámu. Deklaroval, že jasně odděluje své aktivity vědce a aktivity politické. Některé způsoby prezentace jeho názorů mi ale vadí,“ uvedl pro MF DNES rektor Machula.

Řekl ale také, že z Konvičky nechce dělat démona nebo strašáka, a naopak by byl rád, kdyby se na univerzitě začalo více než o Konvičkovi mluvit právě o tématu islámu či migrace. Což je jistě téma důležité, zvlášť pro budoucí entomology.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace