Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Senátu parádně vybouchl. Martin Konvička se proto těší, jak bude zase zkoumat motýly. Návrat na jihočeskou univerzitu ale nebude tak idylický, jak si ho maluje

18.10.2016
V Senátu parádně vybouchl. Martin Konvička se proto těší, jak bude zase zkoumat motýly. Návrat na jihočeskou univerzitu ale nebude tak idylický, jak si ho maluje

Autor: Hans Štembera

Popisek: Martin Konvička učí na katedře zoologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Senát známému islamobijci nevyšel a tak po neúspěšných volbách míří zpět na domovskou Jihočeskou univerzitu zkoumat hmyz, přednášet a zkoušet studenty. Kandidovat už chce jedině za stranu, která bude mít zázemí a peníze na kampaně, píše MF Dnes.

Ve volbách na Táborsku totiž skončil předposlední a vypadá to, že neslavný bude  i jeho návrat na akademickou půdu. Univerzita už si totiž zjišťovala, jestli se obtížného Konvičky kvůli jeho slovům na adresu islámu, migrantů i obvinění z podněcování k nenávisti může zbavit.

Bude z Konvičky profesor?

Konvička se zatím ale z návratu do školy raduje.  „Učení i vedení studentských prací mi po zmatcích posledních měsíců dělají velikou radost. Čeká mě uzavření výzkumného grantu o fyziologii vysokohorských okáčů. Rád bych dokončil několik projektů ze šuplíku, inovoval své přednášky a konečně podal i zatrolenou profesuru,“ řekl uznávaný entomolog.

Je to přes čáru, myslí si kolegové

Jenže jeho kolegové z návratu hrdiny tak velkou radost nemají. I když většina z nich jeho boj proti islámu nechce veřejně komentovat a vše označuje za osobní iniciativu ve volném čase, v mnohých náznacích, vyjádřeních i postojích je cítit, že s ním příliš nesouhlasí. Nelíbí se jim, jak se mediální tvář univerzity prezentuje na veřejnosti, jak vystupuje na demonstracích, nesouhlasí s jeho teatrální akcí v centru Prahy, kam přijel na velbloudovi převlečen za džihádistu z Islámského státu.

A co na to studenti?

„S názory pana Konvičky na islám absolutně nesouhlasím, ale jako učitel je výborný," říká jedna ze studentek na přednášce na dotaz novinářů z Týdne. Žádné narážky na muslimy nebo islám prý nepoužívá. Zato občas použije jiný výraz. „Vzpomínám si, že na přednášce o ochraně přírody používal běžně slova jako genocida," říká bývalý Konvičkův student Lukáš Čížek. „Jenže něco jiného je takhle mluvit o ekologii a něco jiného používat podobné výrazy v hodnocení nějaké skupiny obyvatel nebo přívrženců nějakého náboženství. Mně přijde, že se Martin musel zbláznit," říká Čížek.

Na koleji vykopl dveře

Podobně hodnotí Konvičku i další jeho kolegové a studenti. Entomolog, přezdívaný Konva, podle nich vždycky mluvil sprostě, a to i v odborných debatách. „Na druhou stranu ho znám jako člověka, který rád pomůže. A určitý radikalismus mu také pomohl k úspěchu ve vědě," říká další z Konvičkových přátel. Průšvihář byl prý  'Konva' vždycky. Vykopnutí dveří na koleji je jen jedním z řady incidentů. Přednášky předsedy Bloku proti islámu jsou však na univerzitě mezi studenty velmi oblíbené a i jako entomolog se Konvička těší širokému uznání.

Univerzita řeší, jak se Konvičky zbavit

Přesto není univerzita ráda, že je s ní jméno radikálního politika spojováno. Jeho nadřízeným na univerzitě je děkan přírodovědecké fakulty František Vácha, shodou okolností také politik. Vácha je poslancem klubu TOP 09 a kandidoval jako nestraník na kandidátce STAN. Právě on už několikrát s Konvičkou na téma jeho protiislámských aktivit diskutoval a prosil ho, aby nevystupoval pod hlavičkou univerzity. Nyní děkan přiznal, že jihočeská univerzita už s právníky řeší, jak se Konvičky zbavit. O problematickém docentovi, předsedovi zaniklého Bloku proti islámu a hlavní tváři antiislamistického hnutí v zemi mluvil několikrát i s novým, letos zvoleným rektorem univerzity Tomášem Machulou.

Právníci nic nevymysleli

„Univerzita si nechala udělat právní rozbor, za jakých podmínek může se svým zaměstnancem rozvázat pracovní poměr. A určitě tím důvodem není nějaké obvinění a není to ani trestní stíhání,“ objasnil  děkan Vácha, který jako jediný může Konvičku propustit.

Na koberečku u rektora

Nový rektor Machula si Konvičku pozval do kanceláře znovu po svém zvolení a dal mu jasně najevo, že sice vítá svobodu slova, odmítání tabu, ale vadí mu, jakým způsobem to Konvička provozuje. „Mluvili jsme právě o oné hranici ještě vhodného a už nevhodného způsobu kritiky islámu. Deklaroval, že jasně odděluje své aktivity vědce a aktivity politické. Některé způsoby prezentace jeho názorů mi ale vadí,“ uvedl pro MF DNES rektor Machula.

Řekl ale také, že z Konvičky nechce dělat démona nebo strašáka, a naopak by byl rád, kdyby se na univerzitě začalo více než o Konvičkovi mluvit právě o tématu islámu či migrace. Což je jistě téma důležité, zvlášť pro budoucí entomology.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace