Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Vánoce 2017

Vánoce 2017

Co se děje v době adventní a vánoční v Česku

Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Máte mrkvovou zmrzlinu? ptal se zajíček. Věřte-nevěřte - opravdu existuje! Ochutnat ji můžete na Slavnostech mrkve ve Zlivi, kde ji podle legendy kdysi vypěstovali omylem před kostelem místo květin

19.08.2016
Máte mrkvovou zmrzlinu? ptal se zajíček. Věřte-nevěřte - opravdu existuje! Ochutnat ji můžete na Slavnostech mrkve ve Zlivi, kde ji podle legendy kdysi vypěstovali omylem před kostelem místo květin

Autor: zliv.cz

Popisek: Letošční Slavnosti mrkve vyvrcholí ohňostrojem

Bohatý kulturní a společenský program čeká v sobotu 20. srpna všechny, kteří se vydají na návštěvu Zlivi na Českobudějovicku. Koná se zde totiž v pořadí již šestý ročník městských Slavností mrkve, inspirovaných historickou legendou o zelenině, omylem vypěstované u kostela místo ozdobných květin.

Zlivi se proto mezi Jihočechy přezdívá Mrkvanov, jeho obyvatelům pak Mrkvané. Dříve se zde často kvůli těmto výrazům odehrávaly rvačky mezi místními a přespolními. To už je ale minulostí. Hanlivé pojmenování dalo díky 'shovívavosti' místních a podpoře Jaderné elektrárny Temelín šanci ke vzniku akce, která v rámci Oranžového roku Skupiny ČEZ přivádí do města stovky lidí ze široka daleka.

Slavnosti mrkve

Motiv mrkve se bude prolínat celými slavnostmi. „Bude servírován mrkvový koláč, uskuteční se kulinářské klání v přípravě pokrmů z mrkve, soutěže v pití mrkvového džusu, strouhání mrkve a podobně. Ochutnat bude možné i mrkvovou zmrzlinu,“ prozradil starosta Zlivi Jiří Štabrňák. Slavnosti začínají ve 13 hodin. V odpoledním programu na Dolním náměstí vystoupí různé hudební a divadelní soubory, chybět nebude večerní ohňová show a ohňostroj.

Slavnosti mrkve

Jak to vlastně bylo ve Zlivi s mrkví, neví nikdo s jistotou dodnes. Existuje řada variant příběhu, nicméně základ mají společný. A to že u zlivského kostela kdysi vyrostla mrkev. Jakým způsobem se ale do země dostala, v tom už se legendy liší. Nejčastěji skloňovanou, i když nikdy nepotvrzenou teorií je, že sedláci z Hluboké nad Vltavou dodali zlivským sedlákům místo semínek květin, které měly zkrášlit okolí zdejšího kostela, semínka mrkve. Kolem kostela pak vyrostla mrkev a obyvatelé Zlivi se stali předmětem posměchu.

Slavnosti mrkve

Podle starosty bude zřejmě pravda spíš v tom, že se ve zlivské, jílovité, málo úrodné půdě jiné zelenině než mrkvi prostě nedařilo. Mrkev se zde navíc sázela už před stavbou kostela. „Slavnosti města mají od svého prvního ročníku velice vysokou návštěvnost a určitě to není jen mrkví. Díky podpoře Jaderné elektrárny Temelín si můžeme dovolit i vysokou úroveň programu, což bychom si pouze z vlastního rozpočtu bez tohoto příspěvku mohli dovolit jen těžko,“ konstatoval Štabrňák.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace