Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Někdejší úhlavní nepřátelé všech zemědělců se stali vážně ohroženým druhem. Vypořádali jsme se s nimi tak razantně, že nyní musí jejich populaci zachraňovat příbuzní ze Slovenska

21.07.2016
Někdejší úhlavní nepřátelé všech zemědělců se stali vážně ohroženým druhem. Vypořádali jsme se s nimi tak razantně, že nyní musí jejich populaci zachraňovat příbuzní ze Slovenska

Autor: wildlifefotoforum.cz

Popisek: Zatímco před pár desítkami byl sysel považován za škodnou, dnes patří ke kriticky ohroženým druhům

Téměř šedesát syslů bylo tento týden přivezeno ze Sloveska do záchranné stanice Rozovy u Temelína. V budoucnu by měli být společně se svými potomky vypuštěni do volné přírody na předem vytipovaná vhodná místa. Projekt je součástí záchranného programu pro sysla, který koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Přivezeno bylo celkem 57 zvířat a byla vypuštěna do předvrtaných nor v našem novém odchovném zařízení, připomínajícím velikou voliéru,“ upřesňuje Markéta Jariabková ze Zoo Hluboká nad Vltavou, která je vlastníkem záchranné stanice v Rozovech. „V České republice máme v tuto chvíli již čtyři odchovy, ze kterých plánujeme sysly postupně vypouštět do přírody. Již několik let funguje polopřirozený odchov v Zoo Praha a v loňském roce byly založeny také v Zoo Brno a v Záchranné stanici pro handicapované živočichy ve Vlašimi. Pokud se zde bude syslům dařit, bude snad možné v následujících dvou letech začít s jejich vypouštěním do přírody,“ vysvětluje Jitka Větrovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátorka záchranného programu.

sysel obecný

Sysel obecný ukazuje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech minulého století jich bylo tolik, že byl označován za zemědělského škůdce. Nyní je kriticky ohroženým druhem, který přežívá v České republice pouze na posledních zhruba 35 lokalitách. Celkový počet syslů v ČR se aktuálně odhaduje na 4300 až 5000 jedinců.

„Chceme, aby sysel z naší krajiny nezmizel úplně. Proto jsme začali také s posilováním syslí populace v Karlových Varech. Kolonie na tamním golfovém hřišti čítala ještě v roce 2012 zhruba 200 jedinců, v posledních letech ale zaznamenává především kvůli nepříznivému počasí prudký pokles a aktuálně zde žije pouze asi pět až deset zvířat. Záchraně syslů je nakloněn i vlastník pozemků, Golf Resort Karlovy Vary, a. s., který proto podepsal s AOPK ČR smlouvu o vzájemné spolupráci. Do lokality bylo vypuštěno dvanáct syslů, pocházejících z expozičního chovu Zoo Hluboká, další den následovalo dalších osm,“ přibližuje aktivity záchranného programu Jitka Větrovcová.

sysel obecný

Sysli vymizeli především kvůli změnám v krajině a ve způsobu zemědělského hospodaření po druhé světové válce. Neprospělo jim rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkým travním porostem a používání chemických prostředků. Specifickou hrozbou pro poslední lokality je i volný pohyb koček, které jsou velmi zdatnými lovci těchto hlodavců. Největší tuzemské kolonie jsou aktuálně v Českém středohoří a na letištích v Mladé Boleslavi-Bezděčíně či v Brně-Medlánkách.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace