Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neuvěřitelný příběh. Jak tento stát likviduje poctivé podnikatele, kteří tu platí daně a zaměstnávají lidi... Tak s tím jděte do karusele, milí úředníci, zabili jste nejoblíbenější e-shop roku 2015

28.06.2016
Neuvěřitelný příběh. Jak tento stát likviduje poctivé podnikatele, kteří tu platí daně a zaměstnávají lidi... Tak s tím jděte do karusele, milí úředníci, zabili jste nejoblíbenější e-shop roku 2015

Foto: Facebook

Popisek: majitel e-shopu Petr Václav

Finanční správa Petru Václavovi jen tak zavřela e-shop s elektrem, který provozuje už dvacet pět let. On sám ale nic neudělal, chyba je na straně jednoho z dodavatelů. Podle Finanční správy je ale vše jinak.

V rozhovoru pro iDnes.cz pan Václav vysvětluje, co se vlastně stalo: „V úterý večer jsme zjistili, že máme zablokované účty. S tím jsme samozřejmě nepočítali, firma v tom okamžiku byla zcela paralyzovaná, protože když nemáte nic na účtu, nemůžete platit dodavatelům ani odběratelům. Rozhodli jsme se proto okamžitě přerušit činnost firmy,“ dodává.

My daně nekrátili, zlobí se majitel

„Celou noc jsme se snažili zjistit, co se stalo. Řekli nám až druhý den v deset ráno, že nám zmrazili účty za účelem jakéhosi doplatku DPH. Přitom finanční úřad prováděl u nás kontrolu poslední tři roky a za celou tu dobu tam nedošlo k ničemu. Náš systém ani neumožňuje, aby došlo k nějakému krácení DPH. V naší firmě v žádném případě nedocházelo ke krácení daní,“ zlobí se majitel firmy.

Miliardové obraty, statisíce zákazníků? Prý jde o karusel!

Nejde přitom o nějakou mini firmičku, ale o nejoblíbenější e-shop uplynulého roku. Firma Elektra PV provozující internetový obchod levneelektro.cz v Českých Budějovicích působila 25 let, měla miliardový obrat a tři sta tisíc zákazníků ročně. A také stovku zaměstnanců, kteří teď neví, co s nimi bude dál. Co se vlastně stalo? Jistý dodavatel firmy patrně nezaplatil DPH a firma je teď v podezření z tzv karuselového podvodu. Jde o to, že se zboží opakovaně přeprodává, čímž se zvyšuje DPH. Firma, která by daň měla zaplatit, ji neodvede a další firma v řetězci si nárokuje odpočet daně od státu. Stát tak pouze vydává, ale peníze se mu nevrací.

Nebudujete podnik, abyste po 25 letech podváděl, říká majitel firmy

„Naše firma za svou 25letou historii nemá žádný dluh, nikdy jsme neměli fakturu po splatnosti. Žádnému státnímu orgánu jsme nedlužili ani halíř, platíme daň z příjmu v­ řádu desítek milionů. Nevidím důvod, abychom podváděli na DPH. A­ pak z vás během několika hodin udělají zločince. To, co se nyní děje, beru jako životní prohru. Nebudujete firmu, abyste po 25 letech podváděl. Chtěl jsem společnost předat synovi a vnukovi,“ tvrdí Václav.

Jak prověřit dodavatele?

Pokud je problém na straně dodavatele, jak je firma prověřuje? „Máme zhruba 250 dodavatelů. Všechny si lustrujeme podle registru plátců ministerstva financí. Inteligentní firma obchoduje jen s partnery, kteří jsou vedeni jako spolehliví plátci. Zdůrazňuji, že my jsme nikdy nespolupracovali s žádnými podvodnými subjekty. Alespoň jsme si to doteď mysleli,“ dodává pan Václav.

„ Veškeří naši obchodní partneři byli spolehlivými plátci dle registru plátců vedeného ministerstvem financí, což byla pro nás zásadní informace, avšak i přesto jsme činili další opatření. Jenže výsledkem šetření Finanční správy teď je, že některá z dodavatelských firem zřejmě neodváděla DPH. Nebo její dodavatel,“ říká. Bohužel je vázán mlčenlivostí a nemůže říct, o koho šlo. Jde prý ale o obrovské sumy.

Absurdita nesmyslného zákona

„Zatím to není uzavřené, řízení stále běží. Finanční správa si v podstatě vzala zálohu. My jsme doplatili na své dodavatele a odběratele, protože úřad si vždycky vybere tu zdravou firmu, kde je co brát. To je absurdita toho nesmyslného zákona. My musíme ručit za dodavatele a dodavatele dodavatelů i odběratele a odběratele odběratelů,“ popisuje nesmyslnou praxi. Zákon o DPH totiž říká, že o svém partnerovi, který vás podvedl, jste mohl nebo měl vědět, že nezaplatil daň.

Finanční správa kauzu bagatelizuje

Podle Finanční správy ale tento zásah nemohl firmu položit. Pan Václav ovšem nesouhlasí. „Oni nám zablokovali majetek, paralyzovali nás. Jak máme fungovat, když nemůžeme nikomu zaplatit nebo dodat zboží? Takový krok spustí vlnu následků a je pak otázka dní, kdy se to celé sesype. Oni vás v podstatě popraví a pak vám řeknou, že se můžete bránit. Dá se to odstranit jedinou věcí. Aby se mezi firmami nefakturovalo DPH, protože všichni nakupujeme stejně bez daně. Když zaplatí daň konečný zákazník, tak se tím okamžitě smažou všechny karuselové podvody. Nechápu, proč tohle dávno nefunguje.“

S podnikáním končí

Ať celá kauza dopadne, jak chce, pan Václav už s podnikáním v ČR nehodlá mít cokoliv společného. „Vzhledem k tomu, co se děje, kdy musíte být odpovědný za podnikání jiných firem, už v tomhle prostředí nechci podnikat. To se nedá. Já můžu ručit za svou rodinu, za sebe, za svou firmu, ale ne za jiné. My jsme tu 25 let makali, dělali jsme vše legálně, platili daně. A během několika hodin z vás udělají zločince. Nechci v tomhle marastu podnikat,“ končí hořce.

Mediální tlak na FÚ? Vážně?

A co na to Finanční správa? Podle úřadu jsou tvrzení absurdní a mají finanční správu zdiskreditovat. Podle úřadu se jedná o „nepodložená“ a „absurdní“ tvrzení, které mají finanční správu zdiskreditovat. „Případně jde o to, vyvinout na finanční úřad mediální tlak, který je veden snahou pracovníky Finanční správy zastrašit, aby došlo k ovlivnění jejich postupu v konkrétním řízení. Jedná se o značně nerovný boj, kdy druhá strana účelově zneužívá mlčenlivost, kterou je Finanční správa vázána,“ uvedl úřad na svých stránkách.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.     

Vložil: Lucie Kolouchová