Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedinečná sportovní akce byla emotivně zakončena. Díky Stezce za obřími kraslicemi a dárcům se vybralo na elektrický skútr pro handicapovanou zpěvačku

18.04.2016
Jedinečná sportovní akce byla emotivně zakončena. Díky Stezce za obřími kraslicemi a dárcům se vybralo na elektrický skútr pro handicapovanou zpěvačku

Foto: hluboka.cz

Popisek: Členka hlubockého pěveckého sboru Záviš Jitka Fikotová převzala nový elektrický skútr pro handicapované

Předáním elektrického skútru vyvrcholila v pátek 15. dubna v centru Hluboké nad Vltavou dobročinná akce Velikonoce na Hluboké. Nový elektrický skútr pro handicapované si převzala občanka města a aktivní členka hlubockého pěveckého sboru Záviš, paní Jitka Fikotová.

Náklady na pořízení vhodného dopravního prostředku pro tělesně postiženou rodačku z Hluboké pokryl nejen charitativní velikonoční závod po trase Stezky za obřími kraslicemi, který se v Hluboké uskutečnil v sobotu 26. března, ale i štědří dárci, jako například Nadace ČEZ, město Hluboká nad Vltavou či společnost WEDOS. „Nemalou částkou přispěli také adoptivní rodiče kraslic či jednotlivci, kteří zakoupením mapky s rozmístěním vajíček, náramku nebo jen dobrovolným peněžním darem pomohli splnit jeden sen,“ uvedla Valerie Chromá, organizátorka projektu Stezky za obřími vejci a vedoucí Centra volného času Poškolák v Hluboké nad Vltavou.

Energickou, veselou a dobrosrdečnou ženu se před dvanácti lety rozhodl osud vyzkoušet. Šest týdnů lékaři bojovali o její život. Nezdolný optimismus Jitky Fikotové nakonec zvítězil, ale nebylo to vítězství zadarmo. Amputovaná levá noha a k tomu přidružené komplikace jí dodnes ztrpčují život. „Aby se paní Jitka dostala domů, musí překonat velké převýšení. Bez pomoci to bylo dosud prakticky nemožné. Proto jsme rádi, že jsme jí mohli k elektrickému vozíku pomoci,“ zdůvodnil angažovanost dárců mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ Marek Sviták.

Jana Fikotová

Aktivní zpěvačka jen velmi těžce zakrývala při děkovné řeči slzy dojetí. „Děkuji dárcům, děkuji organizátorům a všem, co za mě běželi. Nedokážete si představit, co to pro mě znamená, moci se opět sama venku pohybovat bez doprovodu,“ poděkovala dárcům za velkého potlesku paní Jitka. Příběh ženy, která alespoň částečně zvítězila v boji o vlastní život a neztratila optimismus, dojal i dodavatele elektrického skútru. „Jsme rádi, že jsme mohli podpořit dobrou věc. Rozhodli jsme se navíc přidat ještě nový mechanický invalidní vozík,“ reagoval pro paní Jitku zcela nečekaně zástupce společnosti Meyra.

Ke gratulacím se připojil také starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa, který připomněl i návštěvnický úspěch hlubocké Stezky za obřími kraslicemi. Tu zatím podle průběžných údajů navštívilo přibližně 8000 lidí a vedle nabídky dvou zámků, zoologické zahrady a cyklostezek patří k dalším turistickým lákadlům.

Jana Fikotová

Stezka za obřími kraslicemi bude přístupná do 15. května

Stezka za obřími kraslicemi, zapsaná do České knihy rekordů, bude přístupná návštěvníkům do 15. května. Unikátní stezka letos vede od dvora Vondrov kolem Loveckého zámečku Ohrada, přes centrum města Hluboká nad Vltavou a zámecký park až na cyklostezku, směřující do Purkarce. Zpět se výletníci mohou vydat po nově zbudované cyklostezce kolem sportovního přístavu a sportovních areálů s odbočkou do Zámostí.

Nápad vytvořit obří kraslice, 105 centimetrů vysoké a vážící bezmála 500 kilogramů, pochází z hlavy výtvarníka a designéra Matouše Holého, k jehož realizacím patří například návrhy filmových dekorací pro Letopisy Narnie, Jamese Bonda či design unikátních stavebních prvků v Dubai City. Na pomalování kraslic se podíleli dobrovolníci, děti z hlubocké základní školy i oslovení výtvarní umělci.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL