Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Vánoce 2017

Vánoce 2017

Co se děje v době adventní a vánoční v Česku

Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Jihočeský kraj má scénář pro případ většího příchodu migrantů. „Záchytných míst máme vytipováno víc, protože samozřejmě nemůžeme tušit, odkud by migrační vlna přišla,“ prozradil hejtman Zimola

05.04.2016
Jihočeský kraj má scénář pro případ většího příchodu migrantů. „Záchytných míst máme vytipováno víc, protože samozřejmě nemůžeme tušit, odkud by migrační vlna přišla,“ prozradil hejtman Zimola

Autor: Jčk

Popisek: Jihočeský hejtman Jiří Zimola

Scénář, který by řešil případný příchod většího počtu migrantů, v řádech stovek a více lidí, má připravený Jihočeský kraj. Skončili by v jednom ze čtyř až pěti vytipovaných míst blízko hranic s Rakouskem, kde by bylo rozhodnuto, co s nimi bude dál. Vyplývá to ze zasedání Bezpečnostní rady Jihočeského kraje, které se konalo v úterý 5. dubna. Dosud byly v regionu zachyceny buď velmi malé skupiny migrantů, nebo jen jednotlivé osoby.

„Už před několika měsíci jsem zadal policii, aby ve spolupráci s ostatními složkami integrovaného záchranného systému, některými obcemi, hygieniky a dalšími subjekty vytipovala místa, kde by bylo možné případný větší příliv nelegálních migrantů zadržet. Jednalo by se o jakési narychlo vybudované stanové městečko s veškerým hygienickým zázemím. Zde by byli migranti zaregistrováni, prověřeni, podrobeni lékařské kontrole a rozhodlo by se tam i o tom, co s nimi dále bude,“ naznačil hejtman Jiří Zimola. „Záchytných míst máme vytipováno víc, protože samozřejmě nemůžeme tušit, odkud by migrační vlna přišla,“ dodal.

Policie si registraci vyzkoušela během březnového cvičení

Prioritou kraje je bezpečí Jihočechů a podle Zimoly je nepřípustné, aby se nám tu ilegálně a nekoordinovaně pohybovali lidé z exotických krajin, o kterých nebude nikdo nic vědět ani tušit, za jakým účelem k nám přicházejí. „Máme právo vědět, proč přicházejí právě k nám a co tu chtějí dělat,“ zdůraznil hejtman s tím, že si určitě všichni přejeme, aby podobná situace, kdybychom museli takovéto problémy řešit, nikdy nenastala. „Zároveň nechceme vyvolávat nejistotu mezi občany, ale je poctivé říct, že jsme připraveni,“ doplnil.

Připravenost policie na případnou velkou migrační vlnu potvrdil jihočeský policejní ředitel Luděk Procházka. „Nejenom jihočeská, ale celá česká policie je na tuto situaci přichystána. V případě uzavření hranic by samozřejmě musely přijet posily, sdělil. Jak dále Procházka uvedl, v rámci březnového cvičení Vlna si policisté mimo jiné vyzkoušeli, jak by fungovalo právě takovéto registrační místo, aby věděli, jaký počet osob a za jakou dobu jsou schopni zaevidovat.

Scénář, podle nějž by se jednalo o případný příchod mnoho tisícovek migrantů na jih Čech, jak tomu bylo třeba v Německu, si Zimola ani nepřipouští a věří, že zafunguje dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem a nějaký opravdu extrémní migrační proud se nám vyhne.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace