Vrátili jste se z ciziny a bojíte se viru Zika? V českobudějovické nemocnici ho umějí diagnostikovat do 24 hodin
17.02.2016
Foto: mane.cz
Popisek: Nemocnice České Budějovice
Jihočeši, kteří mají podezření, že byli například během své zahraniční cesty infikováni virem Zika, se mohou nechat vyšetřit v českobudějovické nemocnici. Diagnostiku viru provádí Laboratoř molekulární biologie a genetiky Nemocnice České Budějovice, a. s. Výsledek vyšetření je známý už do 24 hodin po odběru krve či moči.
„Vyšetření je prováděno v souladu s evropskými standardy pro laboratorní diagnostiku a absolvovat je mohou všichni pacienti z jihočeského regionu,“uvedl vedoucí laboratoře molekulární biologie a genetiky nemocnice Mgr. Ondřej Scheinost.
Nebezpečí hrozí v první třetině těhotenství
Ženy, které pobývaly v rizikových oblastech a jsou těhotné nebo v nejbližší době těhotenství plánují, mohou navštívit ambulanci gynekologicko-porodnického oddělení českobudějovické nemocnice. „Pacientkám bude provedena laboratorní diagnostika na přítomnost Zika viru a podle výsledku bude následovat adekvátní péče. V případě těhotenství budou dále komplexně sledovány v pravidelných intervalech ve spolupráci genetiků, porodníků a neonatologů,“ sdělil primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., prim. MUDr. Petr Sák. Doplnil, že během těhotenství je možný přenos infekce z matky na plod. „Závažné postižení plodu vznikem mikrocefalie může nastat jen v prvé třetině těhotenství,“ řekl primář Sák. Ostatní pacienti včetně mužů se mohou hlásit na ambulanci infekčního oddělení denně od 7 do 15 hodin.
Přenašeči nemoci se v ČR nevyskytují
Nemocnice začala intenzivně pracovat na zajištění vyšetřovací metody na identifikaci viru Zika ihned po četných informacích ve sdělovacích prostředcích o výskytu vrozených vad centrální nervové soustavy po těhotenské infekci Zika virem v Brazílii a střední Americe. „Tyto zprávy budí úzkost i u našich žen. Proto jsme se rozhodli neprodleně reagovat,“ řekl předseda představenstva českobudějovické nemocnice MUDr. Břetislav Shon.
„Situace v České republice je ale zcela odlišná, na našem území se nevyskytuje přenašeč viru – komár Aëdes egypti, ojediněle byl popsán výskyt druhého možného přenašeče – Aëdes albopictus na jižní Moravě. Šíření této infekce na našem území je krajně nepravděpodobné, nelze však vyloučit import této nákazy,“ reagoval primář Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., prim. MUDr. Václav Chmelík.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL