Teroristé s dlouhýma ušima napadli Temelín. Byli však přistiženi a nedobrovolně eskortováni z areálu jaderné elektrárny. Máme foto
17.01.2016
Foto: ČEZ
Popisek: Ušatí vetřelci byli po odchycení v prostoru elektrárny vypuštěni do temelínských lesů
Přísně střežený prostor Jaderné elektrárny Temelín v sobotu 16. ledna nedobrovolně opustilo čtrnáct zajíců polních. O jejich bezpečný odchyt v areálu elektrárny se postarali místní myslivci. Hned po svém 'zadržení' se ušáci vrátili zpět do volné přírody v blízkosti elektrárny.
„Odchyt byl pracný a organizačně náročný, k zajícům ale mimořádně šetrný. Takže po chvilce prožitého strachu se víceméně nerušeně vrátili zpět do přírody,“ uvedl člen mysliveckého sdružení Háj a temelínský místostarosta Josef Váca. Myslivci v Temelíně nastražili dvanáct sítí o celkové délce 600 metrů. Pět desítek z nich pak udělalo rojnici a rámusem je nahánělo směrem k sítím. Štěkání psů nebo výstřely, které jsou slyšet při běžných lovech, se z Temelína z bezpečnostních důvodů neozývaly. „Všichni myslivci museli projít přes přísná bezpečností opatření. Žádné zbraně nesměly být vneseny do areálu elektrárny. Jediným nástrojem myslivců byly sítě a jejich hlasivky,“ poznamenal Marek Sviták, tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ. I tak se ale padesátka myslivců pohybovala pod dohledem ostrahy elektrárny.

K odchytu myslivci použili šest metrů sítí
Ještě před třiceti lety se zajíci polní běžně odchytávali v celé zemi a byli vynikajícím exportním artiklem. Dnes je myslivci ochraňují téměř jako své domácí mazlíčky. „Zajíci polní dnes bohužel patří k ohroženým druhům. Zemědělské hospodaření, přemnožení černé zvěře, proměna krajiny, spojená se ztrátou remízků a přirozených úkrytů, je důsledkem dramatického úbytku těchto ještě donedávna běžných zvířat v naší přírodě,“ vysvětlil Váca.
Myslivci v elektrárně 'zasahovali' už popáté, poprvé to bylo v roce 2006. Celkový počet odchycených zvířat už překročil stovku. Vypuštění zajíců do revíru temelínských myslivců předcházela kontrola zdravotního stavu. „Zajíci jsou ve velmi dobré kondici. V Temelíně rozhodně nijak nestrádají. Naopak, chybí jim zde přirození predátoři, takže se jim uvnitř elektrárny daří opravdu dobře. V nadsázce lze říci, že Temelín v tomto směru pro nás představuje velmi dobrou chovnou stanici,“ řekl Váca.

V některých případech bylo potřeba předvést i bežecké schopnosti
Letos vůbec poprvé myslivci odchycené zajíce značkovali kvůli monitoringu jejich pohybu v krajině. Navíc předpokládají, že se budou jako teritoriální zvířata snažit vrátit zpět do elektrárny. Do Temelína se zajíci dostali ještě během výstavby. S oplocením areálu elektrárny získali 123hektarový domov. „Zajíci nám v areálu elektrárny nijak nevadí. Před lety si jich zde všimli někteří naši zaměstnanci, kteří jsou členy temelínského mysliveckého sdružení. Sami přišli s nabídkou jejich odchytu, které jsme rádi vyšli vstříc,“ dodal Sviták.
Myslivecké sdružení Háj má necelou padesátku členů a hospodaří v honitbě o celkové výměře 2841 hektarů. Kromě kachny divoké se drobná zvěř v honitbě již déle než deset let neloví. Populaci bažanta obecného i zajíce polního se snaží v honitbě udržet a stavy této zvěře postupně zvyšovat.

Odchyt zajíců trval přibližně tři hodiny
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Redaktor KL