Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smrt na Štědrý den: Vzal rodinu s sebou na onen svět, nebo ji nejdřív povraždil? Co prozradili svědci českobudějovické tragédie, která má na svědomí tři životy?

28.12.2015
Smrt na Štědrý den: Vzal rodinu s sebou na onen svět, nebo ji nejdřív povraždil? Co prozradili svědci českobudějovické tragédie, která má na svědomí tři životy?

Foto: ČT

Popisek: Z domu, v němž se stala obrovská tragédie, zbyly jenom trosky

KRIMI Ohlušující výbuchy, požár, hroutící se dům, uzavřená ulice… Tak si obyvatelé Lidické ulice v Českých Budějovicích dopoledne na Štědrý den rozhodně nepředstavovali. Co způsobilo tragédii, kterou zaplatili životem tři lidé včetně dítěte?

Nejprve se ozval ohlušující výbuch, někteří svědci hovoří o dvou či třech explozích, které následovaly po sobě v relativně krátkém časovém intervalu. Do Lidické ulice v Českých Budějovicích se sjeli hasiči i záchranáři a původní zprávy hovořily o mrtvém muži, jenž byl nalezen v garáži, těsně přiléhající k obytnému domu, který vzápětí rovněž podlehl zuřícím plamenům. Teprve poté co hasiči zdolali požár, ohrožující i okolní domy, zjistili, že tragédie je ještě mnohem větší. V troskách obytného domu našli další dvě těla – ženu středních let a desetiletého chlapce.

Zásah hasičů a záchranářů v Lidické ulici

Zásah hasičů a záchranářů v Lidické ulici

Soused mluví o vraždě

Nenápadní, slušní mírní… Tak znali sousedé rodinu, kterou na Štědrý den místo sváteční harmonie dostihla smrt. Na otázky novinářů řada svědků vypověděla, že byli zkrátka taková slušná rodina. Žena a muž středního věku byli manželi zhruba pět let a společně vychovávali desetiletého syna z prvního manželství partnerky. Našli se ale i tací, kteří jsou přesvědčeni, že za zdmi domu doutnaly neshody, jež se staly příčinou obrovského neštěstí. „Jednalo se o vraždu. Přičemž ta vražda byla plánovaná, protože ten člověk vlastně zavraždil syna a manželku a nechal je různě po bytě ležet. Pak sám šel do garáže, tam připravil ty lahve plynový, minimálně tři, který pustil, zapnul plyn a sedl si do auta a čekal na výbuch,“ řekl deníku Blesk nejmenovaný muž. A obdobné podezření vyslovil další soused před kamerou televize Prima. O tom, že rodinná idyla byla jenom zdánlivá, tedy sousedé zřejmě vědí mnohem víc, než jsou ochotni prozradit. Přinejmenším v současné fázi vyšetřování.

Vyšetřovatelé mlčí

Teorii o vraždě policisté zatím nepotvrdili ani nevyvrátili s tím, že zásadní význam pro další vyšetřování by měly mít výsledky nařízené soudní pitvy. „Prověřujeme všechny skutečnosti včetně případného násilného jednání, spáchaného na obětech tohoto skutku,“ sdělil médiím českobudějovický policejní mluvčí Miroslav Doubek. Verzí neštěstí existuje hned několik. První možností je promyšlená dvojnásobná vražda a následná sebevražda. Mnohem pravděpodobnější je, že tragédii odstartoval malicherný partnerský spor, který vygradoval v náhodné zabití v afektu. Během potyčky mohl nešťastnou náhodou utrpět vážné či dokonce smrtelné zranění i chlapec, jenž se mohl pokusit bránit matku. A muž následně spáchal sebevraždu, poté co si uvědomil, co vlastně udělal.

Dům je úplně zdevastovaný, tři zmařené lidské životy jsou ale nenahraditelné

Dům je úplně zdevastovaný, tři zmařené lidské životy jsou ale nenahraditelné

Nešťastná náhoda, nebo domácí násilí?

„Násilných trestných činů s následkem smrti, k nimž došlo neplánovaně v afektu, leckdy podpořeném konzumací alkoholu, je zhruba devadesát procent ze všech případů zabití a policisté je mezi sebou nazývají domácími zabijačkami. Příčin může být celá řada, od běžných každodenních neshod přes finanční problémy či ztrátu zaměstnání až po vliv alkoholu a návykových látek,“ říká psycholožka Martina Kovářová a dodává: „Samozřejmě nelze vyloučit ani druhou verzi, která by však byla vyvrcholením dlouhodobého extrémního psychického tlaku, výbuchem násilnické povahy či duševní choroby. Koneckonců skutečnost, že rodina byla navenek bezproblémová, ještě nic neznamená. O většině případů domácího násilí totiž ani nejbližší okolí aktérů zpravidla nemá ani ponětí.“

Policisté žádají o pomoc

Čtvrteční výbuch v Českých Budějovicích se třemi mrtvými je nejhorší od exploze v panelovém domě ve Frenštátu pod Radhoštěm, při němž zahynulo loni v prosinci šest lidí včetně tří dětí, a sedmý člověk zemřel na následky zranění. Tragédii způsobil psychicky labilní muž, jenž se chtěl pomstít svému okolí a sám zahynul. „Prověřujeme veškeré skutečnosti včetně případného násilného jednání, spáchaného na obětech. V této souvislosti vyzýváme každého, kdo by měl k případu důvodné informace, aby se dostavil na jakoukoli policejní služebnu v Českých Budějovicích,“ dodal policejní mluvčí Doubek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na

QRcode

Vložil: Adina Janovská

Tagy
krimi,