Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Nákří vyrostl unikátní betlém v životní velikosti. Jedinečný je i tím, že si jej postavili místní obyvatelé, například i starosta s manželkou

26.12.2015
V Nákří vyrostl unikátní betlém v životní velikosti. Jedinečný je i tím, že si jej postavili místní obyvatelé, například i starosta s manželkou

Autor: Jihočeský kraj.

Popisek: Práce na postavách pro betlém v Nákří

Štědrý den byl letos v Nákří na Českobudějovicku mimořádně slavnostní. Na zdejší návsi vyrostl nový unikátní betlém v životní velikosti.

Čtyři metry široký betlém

Veřejnosti byl poprvé představen ve čtvrtek 24. prosince ve 14 hodin a k vidění zde bude až do svátku Tří králů, tedy do 6. ledna příštího roku.

„Betlém bude přibližně čtyři metry široký, metr a půl hluboký a cirka 3,7 metru vysoký. Kostra je z březového dřeva, vyplněná rákosem ze zdejších rybníků. Uvnitř budou jesličky s Ježíškem, Svatá Marie a Svatý Josef. Možná ještě stihneme dokončit anděla a ovečku. Po setmění bude betlém vždy osvětlen. Chybět zde nebude ani světlo, dovezené z Betléma, které si tak každý zájemce může odnést, či odvézt domů,“ uvedl starosta Nákří Pavel Božovský. 

Vyráběli jej místní

Nákeřský betlém bude unikátní nejen způsobem zpracování, ale především tím, že se na jeho výrobě podíleli výhradně místní obyvatelé. Vedle autorky nápadu a realizátorky postav Ivy Brejžkové také Karel Holeček, Radim Tyl, Martina Komzáková a další občané Nákří.

Rákosový výplet betléma je pak dílem starosty a jeho manželky. „Při této akci nás významně podpořila Skupina ČEZ, která je dlouhodobě naším partnerem, mimo jiné v rámci projektu Oranžový rok. Pouze z obecního rozpočtu, bez prostředků získaných z těchto zdrojů, bychom si nikdy nemohli dovolit realizovat tak pestrou škálu akcí, jimiž Nákří a celé okolí celoročně žije,“ konstatoval Božovský.

Zdarma zpěvník koled i grog

Starosta v této souvislosti připomněl, že rákosový betlém je další novinkou v již tradičním obecním zvyku, kterým je společné zpívání koled na návsi. Každý účastník zde dostane zdarma originální zpěvník vánočních koled, čaj, punč, kávu, grog a podobně. O hudbu se starají také výhradně místní muzikanti, které návštěvníci doplňují kromě zpěvu také cinkáním na donesené zvonky.

Po společně stráveném svátečním odpoledni se pak všichni se setměním rozcházejí do svých domovů ke štědrovečerní večeři. „Zatím se nám podařilo dokončit jen několik základních postav a prvků. Postupně chceme pokračovat dalšími postavami a zvířaty, takže už o příštích Vánocích bude náš betlém rozsáhlejší. Kam se až nakonec rozroste, uvidíme,“ doplnil starosta. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na . 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace