Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Nákří vyrostl unikátní betlém v životní velikosti. Jedinečný je i tím, že si jej postavili místní obyvatelé, například i starosta s manželkou

26.12.2015
V Nákří vyrostl unikátní betlém v životní velikosti. Jedinečný je i tím, že si jej postavili místní obyvatelé, například i starosta s manželkou

Autor: Jihočeský kraj.

Popisek: Práce na postavách pro betlém v Nákří

Štědrý den byl letos v Nákří na Českobudějovicku mimořádně slavnostní. Na zdejší návsi vyrostl nový unikátní betlém v životní velikosti.

Čtyři metry široký betlém

Veřejnosti byl poprvé představen ve čtvrtek 24. prosince ve 14 hodin a k vidění zde bude až do svátku Tří králů, tedy do 6. ledna příštího roku.

„Betlém bude přibližně čtyři metry široký, metr a půl hluboký a cirka 3,7 metru vysoký. Kostra je z březového dřeva, vyplněná rákosem ze zdejších rybníků. Uvnitř budou jesličky s Ježíškem, Svatá Marie a Svatý Josef. Možná ještě stihneme dokončit anděla a ovečku. Po setmění bude betlém vždy osvětlen. Chybět zde nebude ani světlo, dovezené z Betléma, které si tak každý zájemce může odnést, či odvézt domů,“ uvedl starosta Nákří Pavel Božovský. 

Vyráběli jej místní

Nákeřský betlém bude unikátní nejen způsobem zpracování, ale především tím, že se na jeho výrobě podíleli výhradně místní obyvatelé. Vedle autorky nápadu a realizátorky postav Ivy Brejžkové také Karel Holeček, Radim Tyl, Martina Komzáková a další občané Nákří.

Rákosový výplet betléma je pak dílem starosty a jeho manželky. „Při této akci nás významně podpořila Skupina ČEZ, která je dlouhodobě naším partnerem, mimo jiné v rámci projektu Oranžový rok. Pouze z obecního rozpočtu, bez prostředků získaných z těchto zdrojů, bychom si nikdy nemohli dovolit realizovat tak pestrou škálu akcí, jimiž Nákří a celé okolí celoročně žije,“ konstatoval Božovský.

Zdarma zpěvník koled i grog

Starosta v této souvislosti připomněl, že rákosový betlém je další novinkou v již tradičním obecním zvyku, kterým je společné zpívání koled na návsi. Každý účastník zde dostane zdarma originální zpěvník vánočních koled, čaj, punč, kávu, grog a podobně. O hudbu se starají také výhradně místní muzikanti, které návštěvníci doplňují kromě zpěvu také cinkáním na donesené zvonky.

Po společně stráveném svátečním odpoledni se pak všichni se setměním rozcházejí do svých domovů ke štědrovečerní večeři. „Zatím se nám podařilo dokončit jen několik základních postav a prvků. Postupně chceme pokračovat dalšími postavami a zvířaty, takže už o příštích Vánocích bude náš betlém rozsáhlejší. Kam se až nakonec rozroste, uvidíme,“ doplnil starosta. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na . 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace