Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Nákří vyrostl unikátní betlém v životní velikosti. Jedinečný je i tím, že si jej postavili místní obyvatelé, například i starosta s manželkou

26.12.2015
V Nákří vyrostl unikátní betlém v životní velikosti. Jedinečný je i tím, že si jej postavili místní obyvatelé, například i starosta s manželkou

Autor: Jihočeský kraj.

Popisek: Práce na postavách pro betlém v Nákří

Štědrý den byl letos v Nákří na Českobudějovicku mimořádně slavnostní. Na zdejší návsi vyrostl nový unikátní betlém v životní velikosti.

Čtyři metry široký betlém

Veřejnosti byl poprvé představen ve čtvrtek 24. prosince ve 14 hodin a k vidění zde bude až do svátku Tří králů, tedy do 6. ledna příštího roku.

„Betlém bude přibližně čtyři metry široký, metr a půl hluboký a cirka 3,7 metru vysoký. Kostra je z březového dřeva, vyplněná rákosem ze zdejších rybníků. Uvnitř budou jesličky s Ježíškem, Svatá Marie a Svatý Josef. Možná ještě stihneme dokončit anděla a ovečku. Po setmění bude betlém vždy osvětlen. Chybět zde nebude ani světlo, dovezené z Betléma, které si tak každý zájemce může odnést, či odvézt domů,“ uvedl starosta Nákří Pavel Božovský. 

Vyráběli jej místní

Nákeřský betlém bude unikátní nejen způsobem zpracování, ale především tím, že se na jeho výrobě podíleli výhradně místní obyvatelé. Vedle autorky nápadu a realizátorky postav Ivy Brejžkové také Karel Holeček, Radim Tyl, Martina Komzáková a další občané Nákří.

Rákosový výplet betléma je pak dílem starosty a jeho manželky. „Při této akci nás významně podpořila Skupina ČEZ, která je dlouhodobě naším partnerem, mimo jiné v rámci projektu Oranžový rok. Pouze z obecního rozpočtu, bez prostředků získaných z těchto zdrojů, bychom si nikdy nemohli dovolit realizovat tak pestrou škálu akcí, jimiž Nákří a celé okolí celoročně žije,“ konstatoval Božovský.

Zdarma zpěvník koled i grog

Starosta v této souvislosti připomněl, že rákosový betlém je další novinkou v již tradičním obecním zvyku, kterým je společné zpívání koled na návsi. Každý účastník zde dostane zdarma originální zpěvník vánočních koled, čaj, punč, kávu, grog a podobně. O hudbu se starají také výhradně místní muzikanti, které návštěvníci doplňují kromě zpěvu také cinkáním na donesené zvonky.

Po společně stráveném svátečním odpoledni se pak všichni se setměním rozcházejí do svých domovů ke štědrovečerní večeři. „Zatím se nám podařilo dokončit jen několik základních postav a prvků. Postupně chceme pokračovat dalšími postavami a zvířaty, takže už o příštích Vánocích bude náš betlém rozsáhlejší. Kam se až nakonec rozroste, uvidíme,“ doplnil starosta. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na . 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace