Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejlepší špitály jsou na jihu: V Českých Budějovicích mají nejlepší nemocnici, nejschopnější manažer je ze Strakonic. Podívali jsme se na zoubek tomu, co zlepšili pro pacienty

29.11.2015
Nejlepší špitály jsou na jihu: V Českých Budějovicích mají nejlepší nemocnici, nejschopnější manažer je ze Strakonic. Podívali jsme se na zoubek tomu, co zlepšili pro pacienty

Foto: Nemocnice České Budějovice

Popisek: Nemocnice České Budějovice

Nemocnice České Budějovice, a. s., která letos například otevřela novou porodnici, je nejlepší nemocnicí v České republice. Vyplývá to z výsledků celostátní soutěže Nemocnice ČR 2015, kterou už desátým rokem pořádá nezisková organizace HealthCare Institut.

Českobudějovická nemocnice se umístila na prvním místě v kategorii „Absolutní vítěz" a zároveň v kategorii „Finanční zdraví". V kategorii „Absolutní vítěz" se hned na druhém místě umístila Nemocnice Prachatice, a. s. Bodovaly ale i další jihočeské nemocnice.

Vzor pro republiku

V kategorii „Spokojenost zaměstnanců" zvítězila mezi nefakultními nemocnicemi Nemocnice Prachatice, a. s. V kategorii „Finanční zdraví" patří druhé místo mezi krajskými zařízeními Nemocnici Český Krumlov, a. s.

„Pravidelně, a to nejen v soutěžích, ale zejména v reálném životě, se ukazuje, že jihočeské zdravotnictví může být vzorem pro celou republiku. Jihočeské nemocnice nepřetržitě zlepšují zdravotní péči, modernizují vybavení, zdokonalují služby pro pacienty. Zisk dále reinvestují zpět do svého rozvoje. Jedná se o výsledek skvělé práce vedení těchto zařízení i všech zaměstnanců," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Nová porodnice, lepší magnetická rezonance

„To, že jsme uspěli jako absolutní vítěz i v kategorii finanční zdraví, svědčí o dobře nastaveném systému hospodaření a také o skvělé práci našich zaměstnanců, za což jim děkuji. Dobrých ekonomických výsledků navíc dosahujeme i při investování do zkvalitňování medicínské péče. Každoročně modernizujeme zdravotnické vybavení. Letos jde například o lineární urychlovač, magnetickou rezonanci, několik rentgenových přístrojů a další. Nejvýznamnější stavební investicí je v tomto roce otevření nové porodnice a neonatologického oddělení," sdělil Břetislav Shon, předseda představenstva Nemocnice České Budějovice, a. s.

Českobudějovická nemocnice proti loňskému roku také nejvíc poskočila v umístění, takže zároveň získala titul „Skokan roku 2015".

Soutěž sestřiček vznikla právě zde 

„Toto ocenění patří celému personálu nemocnice. Jsme rádi, že se nám tu zejména během posledních pěti let podařilo vytvořit tým pracovníků, který funguje. Chuť zaměstnanců zlepšovat se a posouvat nemocnici kupředu se snažíme podporovat různými akcemi, například uspořádáním celostátní soutěže Medik roku nebo nedávnou volbou jihočeské sestřičky.

IMG_3691

Spokojenost zaměstnanců také upevnilo budování firemní mateřské školy a odměnou ze strany vedení jim bylo zvýšení mezd průměrně o pět procent, k němuž jsme přistoupili už nyní, přestože je doporučeno až v lednu příštího roku," řekl Michal Čarvaš, ředitel prachatické nemocnice, která je druhou nejlepší v republice a má nejspokojenější zaměstnance.

V pořadí už 10. ročník celostátní soutěže „Nemocnice ČR 2015" byl zahájen letos na jaře. Projekt je postaven na celostátním sledování spokojenosti a bezpečnosti pacientů nemocnic a také na sledování spokojenosti a bezpečnosti zaměstnanců nemocnic. Hodnotí se přitom finanční zdraví, spokojenost hospitalizovaných pacientů, spokojenost ambulantních pacientů a spokojenost zaměstnanců. Průzkum se letos prováděl ve 156 nemocnicích s akutními lůžky. 

Bodují pravidelně

Jihočeské nemocnice, vlastněné Jihočeským krajem jako jediným akcionářem, bodují v celostátní soutěži s názvem Nemocnice ČR pravidelně. Například loni se v kategorii „Finanční zdraví" na prvním místě umístila Nemocnice České Budějovice, a. s., v téže kategorii na druhém místě Nemocnice Český Krumlov, a. s., a do první desítky se dostala ještě Nemocnice Prachatice, a. s., která skončila na šestém místě. Loni bodovala i Nemocnice Písek, a. s., a to v kategorii „Absolutní vítěz", kde skončila na 2. místě. 

NEMOCNICE V JIHOČESKÉM KRAJI

V současné době vlastní JčK osm nemocnic, všechny jsou akciovými společnostmi Nemocnice České Budějovice, Český Krumlov, Dačice, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor – mají vlastní právní subjektivitu a zabezpečují poskytování zdravotnických služeb v jihočeském regionu. Jejich jediným akcionářem je Jihočeský kraj. Tato síť jihočeských nemocnic zajišťuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči prakticky ve všech medicínských oborech. Nemocnice poskytují ambulantní i lůžkové, diagnostické a léčebně preventivní služby.

Páteřní nemocnicí celého systému jihočeských nemocnic je Nemocnice České Budějovice, jako centrum vysoce specializované medicínské péče v regionu. Ročně je v nemocnicích, stoprocentně vlastněných Jihočeským krajem, hospitalizováno více než 130 000 pacientů. Lékaři zde provedou více než 60 000 operačních zákroků a více než 1,5 milionu ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 6346 dětí. Nemocnice mají průměrně celkem 6200 zaměstnanců, a jsou tedy největším zaměstnavatelem v Jihočeském kraji. 

INVESTICE

V posledních sedmi letech (2008-2014) nemocnice investovaly do svého rozvoje celkem více než 4,4 miliardy korun. V letošním roce představují investice nemocnic další více než miliardu korun. (Celkem tedy v letech 2008-2015 přibližně 5,4 miliardy korun.) Tyto investiční zdroje byly kryty z vlastních zdrojů nemocnic, částečně z rozpočtu kraje, a v hlavní míře pak z dotací Evropské unie.

Loňské celkové investice jihočeských nemocnic přesáhly 800 milionů korun. Investice směřovaly jak do modernizace a výstavby budov či do zkvalitňování komfortu pobytu pacientů v nemocnicích, tak především také do modernizace a nákupu nového přístrojového medicínského vybavení a do nových technologií. Poměr obou skupin investic se pohybuje zhruba 1:1.

Z loni zahájených, pokračujících nebo dokončených investic lze jmenovat například dokončení výstavby nového Perinatologického centra v českobudějovické nemocnici za 210 milionů korun, dokončení rekonstrukce západního křídla pavilonu chirurgických oborů v táborské nemocnici za přibližně 44 milionů korun, dokončení dvouleté výstavby nového centrálního pavilonu D (188 milionů korun), otevření nového urgentního příjmu (9 milionů korun), otevření nové jednotky následné intenzivní péče (14 milionu korun) a dokončení rekonstrukce pavilonu C za 32 milionů korun, vše v jindřichohradecké nemocnici. 

Příklady investic v předchozích sedmi letech (2008-2014): 

NEMOCNICE ČESKÉ BUDĚJOVICE, a. s.:

Největší investice, více než 1,5 miliardy korun, směřovaly do českobudějovické nemocnice. Ta je centrem vysoce specializované medicínské péče v regionu – kardiocentrum, traumacentrum, onkocentrum, perinatologické centrum, onkogynekologické centrum a další pracoviště. Na modernizaci budovy a technického vybavení traumacentra šlo přibližně 180 milionů korun. Dalších přibližně 80 milionů korun směřovalo do vybudování nového katetrizačního traktu Kardiocentra v pavilonu C. Zhruba 85 procent všech prostředků bylo hrazeno z evropských dotačních zdrojů. Do modernizace technologického vybavení laboratoří investovala českobudějovická nemocnice 50 milionů korun, přičemž přibližně 90 procent této částky pokryla evropská dotace. Osmdesát tři milionů korun čerpalo v rámci Regionálního operačního programu (ROP) také Centrum komplexní onkologické péče Nemocnice České Budějovice na modernizaci svého přístrojového vybavení. Tři sta milionů korun znamenala investice do výstavby nového Dětského pavilonu. 

Ostatní nemocnice: (údaje pouze v letech 2008-2014) 

Vedle už zmíněné českobudějovické nemocnice dosáhly mezi roky 2008 a 2012 investice do nemocnice v Českém Krumlově 203 miliony korun, Dačice 32 miliony korun, Jindřichův Hradec 480 milionů korun, Písek 371 milion korun, Prachatice 162 miliony korun, Strakonice 533 miliony korun a Tábor 787 milionů korun.


Ředitel strakonické nemocnice se stal Manažerem roku ve zdravotnictví 2015

Jihočeské zdravotnictví slaví jeden úspěch za druhým. Poté co byly zveřejněny výsledky celostátní soutěže Nemocnice ČR 2015, v níž zvítězila Nemocnice České Budějovice, a. s., a oceněny byly i Nemocnice Prachatice, a. s., a Nemocnice Český Krumlov, a. s., přichází další cena pro strakonickou nemocnici. Její ředitel, MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA, byl zvolen Manažerem roku ve zdravotnictví 2015.

V soutěži, kterou letos prvním rokem vyhlásily Unie zaměstnavatelských svazů ČR, ministerstvo zdravotnictví a Hospodářská komora ČR, byl hodnocen komplexní stav zdravotnického zařízení, jeho historie a rozvoj.

„Rok 2015 je po dlouhých letech stěhování a přestaveb ve strakonické nemocnici konečně rokem klidnějším, kdy jednotlivá oddělení jsou už z devadesáti procent usazena ve svých definitivních prostorách. Nemocnice je z hlediska hotelových služeb i přístrojového vybavení na evropské úrovni. Akciová společnost Nemocnice Strakonice stejně jako ostatní jihočeské nemocnice je ekonomicky stabilizována. To vše se odrazilo na dobrých výsledcích tohoto krajského zdravotnického zařízení, a to nejen v rámci soutěže Manažer roku ve zdravotnictví,“ uvedl Tomáš Fiala.

Podle něj bude největší výzvou do budoucích let hledání kvalifikovaných pracovních sil a ve spolupráci s Jihočeským krajem hledání zdrojů k pořízení nukleární magnetické rezonance – přístroje, který se lidově nazývá tunel.

„Ve strakonické nemocnici jsem se narodil, oba rodiče jsou lékaři, takže jsem zde trávil útlé dětství včetně jejich pohotovostních služeb. Pak jsem se před třiatřiceti lety stal pediatrem. Nemocnice mi přirostla k srdci, dobře ji znám a znám i hodně spolupracovníků. Ta konkrétnost, blízkost a otevřenost mi v komunikaci s nimi pomáhá,“ řekl Fiala. 

Zleva: prezident Unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký, Tomáš Fiala, ministr zdravotnictví
Svatopluk Němeček a prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš