Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Českobudějovický špitál nabízí novou magnetickou rezonanci. Také se zapojí do kampaně proti antibiotikům. Paseku v tom dělají utečenci

11.11.2015
Českobudějovický špitál nabízí novou magnetickou rezonanci.  Také se zapojí do kampaně proti antibiotikům. Paseku v tom dělají utečenci

Foto: Nemocnice České Budějovice.

Popisek: Magnetická rezonance.

Českobudějovická nemocnice zahájila provoz nové magnetické rezonance (MR). Moderní diagnostické zařízení za přibližně 36 miliónů korun podstatně zvýší možnosti, rozsah, kvalitu i komfort realizovaných vyšetření. Další aktualitou je například to, že se stejně jako v uplynulých letech i v tomto roce připojí k Evropskému antibiotickému dni, jehož smyslem je upozornit na rizika spojená s nevhodným užíváním antibiotik.

Miliony na tunel hlavně z evropských fondů

Pětaosmdesát procent z celkových pořizovacích nákladů magnetické rezonance ve výši již zmíněných 36 miliónů korun pokryje nemocnice ze zdrojů Evropské unie získaných prostřednictvím Integrovaného operačního programu. Zbývajících 15 procent hradí plně z vlastních zdrojů.

„Z letošních plánovaných investic českobudějovické nemocnice ve výši přibližně 756 miliónů korun budou právě výdaje na nákup, modernizaci a obnovu medicínských přístrojů a technologií tvořit zhruba dvě třetiny,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Podle hejtmana se modernizace zdravotnických technologií týká jak oblasti léčebné, tak diagnostické. „Nová magnetická rezonance nahradí dosluhující přístroj z roku 2001 a dostupná bude nejen pacientům českobudějovické nemocnice, ale i pacientům dalších zdravotnických zařízení z celého regionu,“ poznamenal Zimola.

Méně hluku, větší komfort

Magnetická rezonance, lidově nazývaná „tunel“, je moderní zobrazovací diagnostická metoda, která je zcela bezbolestná a nemá žádné negativní účinky na lidský organismus. V současné době patří mezi nejsložitější a nejdražší způsoby vyšetření.

„Nový přístroj s magnetickým polem 3 Tesla nabízí nejen širší diagnostické využití, ale také přesnější a detailnější zobrazení, než jeho předchůdce. Díky většímu vyšetřovacímu portálu je zde více prostoru, což znamená, že celé vyšetření je pro pacienta mnohem komfortnější. Jednotlivé techniky se zkracují a tím se částečně zkracuje i jeho pobyt v tomto prostředí. Oproti původní rezonanci je nová také méně hlučná,“ konstatoval primář Radiologického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Petr Lhoták.

Nervy a tkáň v průřezu

Magnetická rezonance zobrazuje tělo v jednotlivých vrstvách, jakoby rozřezané na tenké proužky. Odhalí tak procesy, které jsou jinými způsoby obtížně zjistitelné, například zánět, nádor, krvácení a podobně. Pomocí MR může lékař tyto procesy navíc přesně lokalizovat. Kromě velikosti se dozví, jaký je jejich vztah k ostatním orgánům. Vedle klasických řezů umožňuje MR zobrazit i trojrozměrné modely vyšetřovaných částí těla. To přispívá k lepší prostorové orientaci při rekonstrukci poraněných kloubů nebo plánování náročných operací.

Výhodou MR vůči ostatním zobrazovacím metodám v diagnostické radiologii je tedy již zmíněná větší přesnost při zobrazení většiny orgánů, která je důsledkem rozdílné intenzity signálu u odlišných měkkých tkání. „Některé orgány jako nervy či mozková tkáň bylo možné neinvazivně zobrazovat až právě pomocí magnetické rezonance,“ zdůraznil prim. MUDr. Lhoták.

Díky rozsahu nastavení vyšetření je možné pomocí MR dosáhnout rozlišení, které dalece přesahuje možnosti rentgenu či CT. Dalšího zlepšení může být ještě dosaženo podáním kontrastní látky, která pomůže odhalit přítomnost zánětů nebo nádorových tkání. 

Den po státním svátku myslete na léky

Magnetickou rezonancí jen tak každý neprojde, ovšem s antibiotiky má zkušenost téměř kdokoliv. Stejně jako v uplynulých letech se i v tomto roce Nemocnice České Budějovice, a. s., připojí k Evropskému antibiotickému dni. Jeho smyslem je upozornit na rizika spojená s nevhodným užíváním antibiotik. Tento den připadá každoročně na 18. listopad a jeho přípravu od roku 2008 koordinuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí.

Od roku 2008 se v celé České republice u příležitosti Evropského antibiotického dne konají akce upozorňující na hrozbu ztráty účinnosti antibiotik. Iniciativa, kterou organizuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí a podporuje ji i Světová zdravotnická organizace (WHO), má napomoci k obezřetnému používání antibiotik a poukázat na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním. Každoročně je programově oslovována laická veřejnost, praktičtí lékaři, lékaři v nemocnicích a další. V letošním roce se téma věnuje i problematice migrantů a možnému importu vysoce odolných bakterií v jejich tělech.

Několik akcí po celý týden

V rámci antibiotického dne připravuje Nemocnice České Budějovice, a. s., několik akcí. Kampaň přitom bude pořádat nejen v rámci jednoho dne, nýbrž po celý týden od 16. listopadu. „Připravujeme seminář pro lékaře a informační materiály v areálu nemocnice a také ve zdejší lékárně pro pacienty. Na televizních obrazovkách v čekárnách ordinací budeme během celého týdne vysílat i propagační spoty,“ uvedla Magdalena Horníková, vedoucí lékařka Antibiotického střediska Nemocnice České Budějovice, a. s.

Českobudějovická nemocnice se staví k filozofii omezení antibiotik jen na nejnutnější případy. „Cílem těchto aktivit je upozornit na trvale rostoucí hrozbu ztráty účinnosti současně dostupných antibiotik jako důsledek mnohdy zbytečné či nesprávné aplikace antibiotik. Je potřeba snížit celkovou spotřebu antibiotik a vrátit se k základním preparátům, jejichž používání je z hlediska vzestupu odolnosti bakterií bezpečné“ řekla Horníková.

Uprchlíci a nižší účinnost?

Novým aspektem v selhání účinnosti antibiotik je podle ní i nynější migrační vlna. „Migranti, kteří se dostanou v jižních zemích Evropy, zejména v Řecku a Itálii, do nemocnic, mohou onemocnět, nebo jen aktivovat multirezistentní kmen, který se stane součástí obsahu jejich zažívacího traktu. Tak se z nich stanou nosiči tohoto odolného kmenu bakterií,“ sdělila Magdalena Horníková.

Od roku 2000 došlo k vzestupu odolnosti některých významných původců infekcí až o desítky procent. Každý rok zemře v Evropě v důsledku infekcí způsobených multirezistentními bakteriemi až 25 000 lidí a náklady na léčbu těchto infekcí přesahují 1,5 miliardy eur ročně.


Nemocnice České Budějovice, a. s., patří se svou lůžkovou kapacitou 1450 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš