Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Českobudějovický primátor Thoma obviněn! Prý neví, co podepisuje

03.05.2013
Českobudějovický primátor Thoma obviněn! Prý neví, co podepisuje

Autor: město ČB

Popisek: Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma

Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (HOPB) prožívá nepříjemné déja vu. Už podruhé za rok jej obvinila hospodářská kriminálka! Zatímco vloni státní zástupce stíhání zastavil, nyní je opět v běhu. A Thoma čelí obvinění ze zvlášť závažného zločinu, se škodou za 9 milionů korun.

Sám primátor Juraj Thoma se k ničemu nevyjadřuje. Telefon nezvedá, na sms zprávy neodpovídá. Podle zákulisních informací měl ale Thoma již delší dobu signály, že obvinění přijde. Podle některých zastupitelů byl v zimě „žádán“, aby dobrovolně odešel, v opačném případě bude mít problémy. Opak se stal. Thoma neodešel, přišlo obvinění.  

„Čelní představitel Města České Budějovic byl obviněn s právní kvalifikací pro zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby. Jednáním obviněného měla vzniknout škoda velkého rozsahu a to v částce bezmála 9 milionů korun. Stíhání je vedeno na svobodě,“ řekl  mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Prý překročil pravomoc

Podstatou obvinění je skutečnost, že měl jako úřední osoba neoprávněně uzavřít dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení se soukromou společností Společnost tak zvýhodnil přidělením této nadlimitní zakázky bez řádného zadávacího řízení a tím překročil svoji pravomoc.

Podpis dodatku měl být projednán a schválen radou města. Podle znaleckého posudku by tato zakázka, pokud by byla transparentně zadána, stála město zmíněných devět milionů korun méně.

Primátor se už loni hájil, že ročně podepíše na tři tisíce smluv a není v jeho silách všechny přečíst. Spoléhá proto na podpisy podřízených na spisových obálkách. Nyní dojel zřejmě na to, že si nepřečetl, co podepisoval. Hrozí mu až deset let vězení. Odstoupit však zatím nehodlá. S médii ale nekomunikuje.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace