Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Vánoce 2017

Vánoce 2017

Co se děje v době adventní a vánoční v Česku

Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Z Legiovlaku v Českých Budějovicích někdo ukradl vzácné šperky. Byly vyrobeny z mincí a střel

26.09.2015
Z Legiovlaku v Českých Budějovicích někdo ukradl vzácné šperky. Byly vyrobeny z mincí a střel

Autor: Policie ČR

Popisek: Označené věci, které zloděj odcizil z vitríny

Historické předměty odcizil pachatel na výstavě Legiovlaku v prostorách českobudějovického nádraží.

Českobudějovičtí policisté z oddělení v ulici 28. října od čtvrtka vyšetřují oznámení provozovatele historické výstavy Legiovlaku na vlakovém nádraží. Ve středu odpoledne, v době od 12:30 do 14:30 hodin, dosud neznámý pachatel vytlačil na volně přístupné výstavě skleněnou výplň vitríny, kde odcizil dva náramky ze starých mincí, stříbrné barvy, přívěsek k hodinkám ze starých mincí, stříbrné barvy, pamětní medaili, čtyři brože ze starých mincí, stříbrné barvy, a kulatý náramek se dvěma přívěsky se střel. Všechny věci pocházely z období 1. světové války, byly tedy staré zhruba sto let.

Není cena jako cena

Vyčíslená materiální škoda byla stanovena na 11 000 korun, historická ale bude podstatně vyšší. „Policistům pomůže jakákoli informace, která přispěje k objasnění tohoto neobvyklého případu. Věc je vedena pro podezření ze spáchání přečinu krádež,“ podotkl policejní mluvčí Milan Bajcura.

Co je vlastně Legiovlak?

Jedenáct zrekonstruovaných vagónů, kterými se přepravily desetitisíce legionářů napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále, to je pojízdné muzeum, jež má navrátit do povědomí české veřejnosti odkaz zakladatelů našeho moderního státu. Vzniklo u příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostatný stát.

Ve věrné replice vojenského ešalonu z roku 1918 až 1920 najdou lidé mimo jiné plošinový vůz k transportu obrněných automobilů na dlouhé vzdálenosti, tzv. těplušku – zateplený vagón, sloužící jako pojízdná kasárna, speciálně vybavený štábní vagón, krejčovský vůz či zdravotní vagón, který byl určen pro evakuaci raněných, ošetřování i operace.  

Legiovlak, který je nejvýznamnějším počinem v rámci projektu Legie 100, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítá také na Slovensko. Vstup do expozice Legiovlaku je zdarma.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace