Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

K Temelínu se o víkendu sjelo téměř 140 historických vozidel. Návštěvníky zaujala také mlžná komora

14.09.2015
K Temelínu se o víkendu sjelo téměř 140 historických vozidel. Návštěvníky zaujala také mlžná komora

Autor: cez.cz

Popisek: Přípravy na další cestu před temelínským infocentrem

Bezmála 140 veteránů, z toho přibližně polovina motocyklů, bylo v sobotu 12. září odpoledne k vidění před Informačním centrem Jaderné elektrárny Temelín. Zámeček Vysoký Hrádek se totiž stal jednou z hlavních zastávek čtvrtého ročníku orientační soutěže historických vozidel O pohár města Soběslav.

Zhruba tři stovky účastníků soutěže, která byla zároveň letošní finálovou akcí seriálu závodů Mistrovství České republiky – Poháru historických vozidel Asociace Veteran Car Clubů Autoklubu ČR, řidičů, spolujezdců a členů doprovodu, tak využily možnosti prohlédnout si expozici o elektrárně a jaderné energetice v prostorách zámečku. „V rámci trasy každého ročníku závodu se snažíme nabídnout jezdcům různá atraktivní místa jižních Čech. Letošní volba padla na Temelín, jako zajímavý technický cíl. Infocentrum elektrárny nám vyšlo vstříc a velice ochotně přizpůsobilo svůj program našim časovým potřebám,“ uvedl Petr Čech z pořádajícího Veteran Car Clubu Soběslav.

Vedle prohlídky interaktivní expozice využily posádky návštěvy temelínského infocentra také k občerstvení a krátkému odpočinku ve zdejším krásném zámeckém parku. „Pro účastníky závodu jsme připravili zkrácený, cirka dvacetiminutový program vždy v půlhodinových intervalech, aby jej mohli absolvovat všichni tak, jak různě přijížděli a odjížděli. Start i cíl soutěžní trasy byl v Soběslavi a jezdci si mohli sami rozhodnout, kdy v rozmezí tří hodin dorazí k nám,“ sdělila průvodkyně a administrátorka Informačního centra Jaderné elektrárny Temelín Jitka Lhotská.

Zájem o prohlídku byl mimořádný. „Byl to vynikající nápad organizátorů soutěže. Expozice je poutavě sestavená. Je přehledná a pochopitelná i pro laika. Asi nejvíc mě ale zaujala mlžná komora. Trochu mě mrzí, že nemáme víc času a musíme jet dál,“ zhodnotil exkurzi Pavel Novák z Roudné u Soběslavi. Takzvaná mlžná komora umožňuje návštěvníkům na vlastní oči spatřit, jak je okolí, v němž žijeme, doslova prošpikováno částicemi přírodního ionizujícího záření.

Návštěvu zámečku si nenechal ujít ani majitel unikátního meziválečného motocyklu Harley Davidson z roku 1930 Václav Vítek. „Jsem ze Soběslavi a kolem jezdím docela často. V infocentru jsem ale nikdy nebyl, takže jsem zvědavý. Zámeček a park je ovšem už na první pohled nádherný,“ poznamenal Vítek. Ještě než zmizel ve vchodu do infocentra, se člen Harley Davidson Clubu Praha stihl pochlubit, že při renovaci své motorky strávil celkem dva tisíce hodin.

Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín, které se nachází v historickém renesančním zámku na okraji přísně střeženého areálu, každoročně navštěvuje 30 až 40 tisíc lidí. Pravidelně se přitom umísťuje v desítce nejnavštěvovanějších památek v jižních Čechách. Jen během letošních prázdnin jich do Temelína dorazilo 9200, zhruba o tisíc více než v roce 2014.

Infocentrum je přístupné zdarma, jeho výhodou je i poloha u populární Vltavské cyklistické stezky. Uvnitř zrekonstruovaného renesančního zámku najdou návštěvníci mimo jiné kinosál s 3D projekcí, speciální mlžnou komoru, nebo interaktivní modely elektrárny i klíčových zařízení a sezónní výstavy.  

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace