Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Utajená láska herce a režiséra Jiřího Císlera. Kvůli mladičké studentce se rozhodl dokonce zemřít. Opravdu krutý žert

24.08.2015
Utajená láska herce a režiséra Jiřího Císlera. Kvůli mladičké studentce se rozhodl dokonce zemřít. Opravdu krutý žert

Foto: ČT

Popisek: Nezapomenutelný Jiří Císler měl slabost pro vysoké plavovlásky

Česká televize nedávno připomněla v cyklu Příběhy slavných životní osudy populárního herce a režiséra Jiřího Císlera. Několik svědectví přátel bylo věnováno i jeho vztahu k ženám, které miloval a obdivoval. Podle nich uměl zvláštním způsobem „zblbnout“ každou. Dokazuje to i příběh jeho velké platonické lásky k mladičké studentce, kvůli níž se dokonce rozhodl zemřít.

V sedmdesátých letech minulého století se stalo Severomoravské divadlo v Šumperku scénou, na níž dostali šanci působit mnozí umělci v té době na indexu. Legendární principál Vladimír Švabík nabídl Jiřímu Císlerovi, který  měl v Praze problémy získat práci, aby zde režíroval populární komedii Charleyova teta. Výsledkem byla vynikající inscenace a stále narvané hlediště, v němž diváci řvali smíchy. Během angažmá se Císler, v té době již padesátiletý, seznámil s mladičkou elévkou Hanou, která si externím účinkováním v divadle vydělávala na vysokoškolské studium. Zářivě krásné blondýnce tehdy muži doslova leželi u nohou včetně samotného ředitele Švabíka. Říkal o ní, že má nejkrásnější úsměv na světě ,a její fotografie nechal dávat na plakáty i divadelní programy. Byla přesně Císlerův typ, měl fatální slabost pro vysoké, plavovlasé ženy. I když hrála pouze vedlejší role různých víl nebo princezen, dost jejích obdivovatelů se chodilo do divadla dívat především na ni. Po představení čekali u zadního vchodu, až půjde domů, k nelibosti zdejších primadon.

V populárním povídkovém cyklu Bakaláři

V populárním povídkovém cyklu Bakaláři

Nakonec podlehla

Jenže Hana byla plachá dívka, která si uměla držet muže od těla. A na to Císler nebyl zvyklý. Už v té době měl pověst pražské celebrity a místní herečky by daly vše za to, kdyby si vyhlédl právě je. Režisér s pověstí donchuána se tehdy skutečně zamiloval. Do snahy získat Hanu nasadil veškerý svůj osvědčený ‘sváděcí‘ arzenál, ale nic nezabralo. V divadelním klubu se ji snažil okouzlovat dlouho do noci, byl roztomilý, hrál na housle, ale Hana odolávala. Velmi dobře věděla, jak končily podobné vztahy v divadle, pár vášnivých nocí, a pak umělci vychladli. Císler se proto odhodlal k překvapivému kroku. Ačkoliv dívku znal jen pár dnů, nabídl jí manželství. To ji přesvědčilo o jeho vážných úmyslech a nakonec jeho námluvám podlehla. Dokonce jí představil své dvě dcery, dvojčata z prvního manželství, pozval ji k sobě do atraktivního pražského bytu, kde ji hostil želví polévkou. Dohodli se na malé svatbě, pouze v přítomnosti svědků, což tehdy byla móda. Krásné svatební šaty si nechala ušít od garderobiérek. Jak nám prozradila jedna z nich, režisér ji nakonec okouzlil, mimo jiné taky svou mimořádnou inteligencí: „Z Prahy se vrátila hodně zamilovaná. Románkem žilo celé divadlo, v šatně jsme se sázeli, jak to dopadne,“ vzpomíná. Ale dopadlo to nakonec tak, jak nikdo nečekal...

S Milanem Lasicou ve filmu Samorost

S Milanem Lasicou ve filmu Samorost

Krutý žert

Den před svatbou přišel do šumperského divadla telegram, oznamující, že Jiří Císler zemřel. V souboru to vyvolalo šok. Vzápětí se ale všichni dozvěděli, že se dopustil krutého kanadského žertíku, a to na svůj účet. Známým dokonce rozeslal vlastní parte! Podle nich si prý uvědomil, že vzít si o více než třicet let mladší ženu je velké riziko. I když tím vztah obou skončil, zůstali dále přáteli. Hana Císlera, kdykoliv byla na univerzitě v Praze, chodila navštěvovat do divadla. Jednou k překvapení publika vystoupil na pódium a oznámil, že dnes hraje pro svoji lásku. Nakonec oba rok nato uzavřeli manželství, jenže každý s někým jiným. Jiří i po letech ale svého krutého žertu litoval a několikrát se nechal slyšet: „Já si jí měl tehdy vzít.“ Alespoň si však vzal za ženu jinou vysokou blondýnku.

Čtěte také:

Jedinečný mistr sarkasmu si snadno dělal nepřátele, žil „tady a teď“ a dokázal být týden naložený v alkoholu. Co dramaticky změnilo jeho život a způsobilo smrt v osamění. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová