Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nikdo nelitoval. Britské Incognito roztančilo Piaristické náměstí

16.08.2015
Nikdo nelitoval. Britské Incognito roztančilo Piaristické náměstí

Foto: cez.cz

Popisek: Jazz ČEZ 2015

Koncertem britské kapely Incognito vyvrcholila v sobotu 15. srpna hlavní letní část Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2015. Jedenáctičlenná legenda jazz-funku a soulu v čele s kytaristou Jean-Paulem "Bluey" Maunickem svou energií okamžitě strhla budějovické publikum, které pak doslova roztančilo celé Piaristické náměstí. Tři hudební večery, protkané špičkovými jazzovými kapelami, navštívily v Třeboni a Budějovicích zhruba čtyři tisícovky diváků.

„Je super poslouchat skvělou muziku, navíc hranou srdcem a s plným zaujetím. To mě baví a jsem rád, že jsme partnerem letošního Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2015. Oba českobudějovické večery mě nadchly a plné Piaristické náměstí bylo důkazem, že nejen mě. Britské Incognito navíc do puntíku potvrdilo své postavení festivalové hvězdy,“ uvedl ředitel Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

Po Incognitu je ve světě poptávka. Už příští týden čekají kapelu s programem Amplified Soul Tour 2015 koncerty v Brazílii a následně v Argentině. „Byla to naprostá bomba. Jsem nadšený, a navíc to mám na Piarisťák mnohem blíž než do Sao Paula,“ notoval si spokojeně známý hudební fanoušek Milan „Masťa“ Matěcha. Nedaleko něj se těsně pod pódiem pohupoval herec Karel Roden. Pořadatelům vyšel nejen výběr účinkujících, ale i počasí.

Incognito přidávalo tři skladby. Sotva utichl závěrečný tón té úplně poslední, začalo pršet. Na vteřinu přesně. „Bylo to něco neuvěřitelného. To jsem ještě nezažil. Asi nad námi drželo ochrannou ruku samo nebe,“ kroutil hlavou produkční Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2015 Jiří Grauer.

Nadšeni z českobudějovického publika byli i členové Incognita, kteří na Piaristické náměstí vnesli nefalšovanou funkovou náladu. „Nádherné město, skvělí lidé,“ řekl frontman kapely Jean-Paul "Bluey" Maunick. Bluey stojí v čele bandu, jímž prošla celá řada světově uznávaných jazzových hráčů, od roku 1979.

Jazzové podvečery zahajovaly tradičně jihočeské kapely, letos dvě úplně nová uskupení Výborný trio Jiřího Výborného, String Five Jiřího Klimeše a hosté a Pampalini funky jam.  Prakticky měly speciální hosty a právě tato skutečnost dělá festival festivalem. Diváci slyší něco, co je připraveno právě pro tento jeden výjimečný okamžik. A také tuto skutečnost většinou náležitě ocení. Skvělou ukázkou toho byl koncert uskupení Bobesh se třemi hosty z Německa.

Hlavní kapely byly každá úplně z jiného hudebníhou soudku. Latina, soul, groove polsko-kubánské zpěvačky Yvonne Sanchez dokonale ladila s letní nocí na třebonském náměstí, které se vlnilo v rytmu bossanovy, a to i včetně množství dětí.

Páteční Piaristické náměstí v budějovicích doslova zaplnil špičkový profesionální CBC Big Band, který přivezl velmi vzácného hosta – legendu české bigbandové hudby bubeníka Josefa Vejvodu, který letos slaví 70. narozeniny. Nekrásnějším budějovickým  zákoutím zněla hudba, která je v Čechách ke slyšení jen výjimečně. Tento skvělý sedmnáctičlenný big band stál v minulosti za zády takovým hvězdám, jako Dee Dee Bridgewate, Artur Sandoval a řada dalších světových jmen.

Na letošního headlinera se sjížděli lidé z Prahy, Slovenka, Rakouska a Německa. Nikdo nelitoval. Sobotní fantastická stominutá show briských Incognito ukázala plnému Piaristickému náměstí, jak vypadá první liga světového funky. Koncert, ve kterém došlo k tomu magickému propojení hudebníků na pódiu a diváků, nenechal nikoho na pochybách, kdo je hvězdou festivalu. Samotná kapela byla po skončení dojatá atmosférou, kterou diváci vytvořili a kterou ještě umocnilo překrásné prostředí kláštera a staré solnice.

Letní část Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2015 stojí na základech celoročního fungování českobudějovického jazz a blues klubu Highway 61, který se od svého otevření v červnu 2012 stal jednou z nejznámějších českých hudebních scén.

V rámci jarních koncertů Jihočeského jazzového festivalu ČEZ 2015 již hudební fanoušci v českobudějovickém klubu Jazz and Blues Club Highway 61 vyslechli například koncerty uskupení Rudy Horvat Group, Soukup, Dorůžka&Šoltis Standard Trio, Levíček-Weiss Quartet (CZ/USA), Ian Ritchie´s Soho Project (GB/CZ), Šmoldas-Nussbaum-Anderson Trio (USA/CZ), Václavů-Mácha Quartet, Laco Deczi&Celula New York či Femi Temowo Trio (GB/CZ).

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš