Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostnaté dráty, uzavřené hraniční pásmo, místy možná i zeď. Co jsme před čtvrtstoletím nadšeně bourali, budeme nejspíš rychle znovu budovat. Kdo ale hranici ochrání, když na to profesionální armáda nestačí?

21.06.2015
Ostnaté dráty, uzavřené hraniční pásmo, místy možná i zeď. Co jsme před čtvrtstoletím nadšeně bourali, budeme nejspíš rychle znovu budovat. Kdo ale hranici ochrání, když na to profesionální armáda nestačí?

Foto: archiv

Popisek: Signální stěna, zhotovená v roce 2008 na místě zaniklé obce Bučina na Šumavě jako připomínka, jak vypadala skutečná železná opona na československé západní hranici. Možná takové budeme muset brzy budovat znovu.

Tisíce imigrantů již klepou na naše dveře, Evropská komise se nám snaží vnutit kvóty pro jejich přijímání. Policie začala hlídat hranice a ministr vnitra Chovanec oznámil, že Česká republika dokáže své hranice uzavřít. Budeme znovu budovat strážní věže a ploty z ostnatého drátu?

Kvůli nebezpečí pronikání ilegálních migrantů na naše území začaly česko-rakouskou hranici v celé její délce hlídat stovky policistů z cizinecké, pořádkové a dopravní policie již od čtvrteční noci, a to nejen na hraničních přechodech, kde namátkově zastavují auta, mířící z Rakouska do České republiky, ale i na ‘zelené‘ hranici. Podle informací České televize nařídil akci ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).Kontroly začaly na základě informací rakouské policie, že se ve Freistadtu, ležícím zhruba dvacet kilometrů od hranic, pohybuje skupina uprchlíků. Velkou razii spustila cizinecká policie v pátek i na pražském Hlavním nádraží, kde podle informací serveru TN.cz zadržela minimálně dvanáct uprchlíků z Gambie, Íránu, Pákistánu a dalších zemí.

Policisté budou chybět jinde

Policejní prezident Tomáš Tuhý pronesl v rozhovoru pro Aktuálně.cz závažná slova. Strážci zákona se zaměřují na běžence, přecházející přes naše území, a veřejnost si jejich práce cení. Mohli by ale chybět na jiných místech, kde může být páchána trestná činnost. „Krátkodobě jsme schopni bezpečnost v rámci pohraničních teritorií zajistit. Ale pokud by to bylo dlouhodobě, tak to samozřejmě ovlivní výkon služby uvnitř České republiky. Museli bychom ty kapacity odněkud přesunovat. Ale materiál, který právě projednala vláda, o rozvoji policie a navýšení početních stavů zohledňuje i tuto situaci. Předpokládáme, že pokud to vláda nyní má jako svou prioritu, tak dojde i k navrhovanému zvýšení počtu policistů,“ konstatoval policejní prezident.

Pokud padne Schengen, hranice se zase uzavřou

Kvůli hromadícím se uprchlíkům už kontrolují hranice Francie, Švýcarsko a Rakousko. Vídeň dokonce přestala udělovat azyl, dokud země jako Česko, Polsko či Slovensko budou odmítat přebírání uprchlíků z Řecka a Itálie podle kvót, navržených Evropskou komisí. Na jejich přijetí tlačí zejména bohaté země Evropské unie, jako Francie, Německo či Itálie. Podle ministra Chovance dokáže Česko při pádu Schengenu hranice uzavřít. „Po technické stránce bezesporu ano. Policie se na to připravuje a v případě ohrožení republiky tato varianta může nastat. Připravujeme se na to i legislativně. Opatření může nařídit ministr vnitra, následně ho musí schválit vláda,“ vysvětlil nedávno Chovanec.

K radikálnímu řešení se ve svém komentáři přiklonil mimo jiné i šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl, jenž by směrem k uprchlíkům zaujal radikálnější řešení – navrhuje naše území bez milosti uzavřít. „Podíváme-li se na současnou situaci bez emocí, musíme si přiznat, že jediným způsobem, jak Evropu ochránit před masivním přílivem imigrantů a s tím souvisejícími problémy, je vybudovat na jejich hranicích bezpečnostní bariéru, jakou vystavěl Izrael mezi svým územím a Západním břehem Jordánu. Aby to bylo jasné, mluvíme o plotu a zdi, která je místy vysoká až osm metrů,“ myslí si Plesl. Základy takového opevnění můžeme podle něj už spatřit na vlastní oči na hranicích mezi Bulharskem a Tureckem, stejný záměr údajně oznámilo i Maďarsko, které tak chce ochránit své hranice se Srbskem. Podle Plesla se dá očekávat, že bariéry budou stavět i další evropské státy, které dojdou k závěru, že přijímání uprchlíků přináší více negativního než pozitivního.

Komunistická historie nás učí, jak na to

S ochranou hranic má naše země bohaté zkušenosti. Důvody byly sice jiné, nicméně doba, kdy budeme moci převzít ze zkušeností komunistického režimu nejeden dobrý nápad, nadejde možná mnohem dřív, než si myslíme. Přístup ke státní hranici byl omezen v roce 1948, o tři roky později bylo zavedeno hraniční a zakázané pásmo, tedy dva kilometry široký pás území přímo při hranici, z nějž se museli všichni vystěhovat, nikdo v něm nesměl bydlet a kromě hlídek Pohraniční stráže do něj nesměl nikdo vstupovat. V hraničním pásmu, které na zakázané navazovalo, mohly bydlet pouze prověřené osoby a pro vstup bylo potřeba zvláštní povolení. Zhruba do osmimetrové hloubky od hranic byly odstraněny veškeré orientační tabulky a pomůcky. Poblíž hranice byly vykáceny dvacetimetrové průseky, v nichž byl vztyčen třířadý plot z ostnatého drátu – prostřední řada byla pod proudem. Některé nepřehledné úseky byly dokonce zaminovány. Podél zátarasu stály hlídkové věže, systém byl doplněn kotouči z ostnatých drátů, betonovými protivozidlovými jehlany na cestách a různými nástrahovými systémy se světlicemi a dělbuchy. Elektrický proud byl do zátarasů vpouštěn až do roku 1965.

Od poloviny 60. let byl využíván elektronický systém, jehož základem byla tzv. signální stěna, tedy více než dva metry vysoký plot z ostnatého drátu, napájeného slaboproudem. Spojení drátů způsobilo zkrat na tzv. signálním přístroji, který spouštěl alarm. Ploty z ostnatého drátu byly posunuty více do vnitrozemí, pohraniční stráž měla více času na dopadení uprchlíka. Z bavorské strany vypadala hranice jako otevřená a klidná, protože drátěné zátarasy byly až několik kilometrů ve vnitrozemí. Podél hranice s Bavorskem se nacházel systém pozorovatelen, díky nimž mohl být rozpoznán nízko letící objekt, který nezachytily radary, a mohlo dojít k nasazení stíhaček.

V polovině roku 1951 byla zřízena Pohraniční stráž, vybavená pravomocemi vojska i bezpečnostních orgánů. Příslušníky byli vojáci základní služby, v 50. letech s prodloužením na 27 měsíců, zhruba osm procent tvořili vojáci z povolání. Hlavním úkolem bylo garantovat uzavřenost hranic. Nejpočetnější armádu jsme měli právě od roku 1953 – téměř 298 000 mužů, z toho zhruba 65 000 vojáků z povolání. Od 1. ledna 2005 je však AČR plně profesionální armádou a podle současné právní úpravy může být branná povinnost vyžadována pouze v případě ohrožení státu či za válečného stavu. Aktivních vojáků máme celkem 20 tisíc, přičemž v minulosti měla jenom Pohraniční stráž k ochraně západní hranice 24 tisíc mužů. Kdo tedy naše hranice v současnosti ochrání, pokud to bude nutné?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská