Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo policistů nastupují bezpečnostní agentury? Jihočechy ochrání o čtyři tisíce víc „uniforem". Tedy, pokud lze věřit slibu ministra...

09.06.2015
Místo policistů nastupují bezpečnostní agentury? Jihočechy ochrání o čtyři tisíce víc „uniforem. Tedy, pokud lze věřit slibu ministra...

Foto: Hans Štembera

Popisek: Policie ČR, ilustrační foto

Policii není možné v Jihočeském kraji nahrazovat bezpečnostními agenturami. Shodli se na tom hejtman Zimola a ministr vnitra Chovanec. Ten do jižních Čech osobně zavítal před několika dny a toto je asi nejzásadnější závěr, který si zahrnul do svých úkolů.

Bezpečáci místo policistů? S tím se musí skončit

Není možné, aby bezpečnostní agentury suplovaly práci Policie České republiky. Shodli se na tom hejtman Jiří Zimola s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který před pár dny jižní Čechy navštívil.

Právě bezpečnostními agenturami začaly nahrazovat některé jihočeské obce policii, která v obcích ruší své služebny. Podle Zimoly i Chovance jsou agentury při práci sice často efektivní, problém ale spočívá v tom, zda tato efektivita není vykoupena tím, že balancují na hraně zákona.

Odkud odešli, tam se zase vrátí

Obcím nelze nic vyčítat, v podstatě za to může vláda... „Plně si tuto situaci uvědomujeme a pracujeme na tom, aby se policie začala do míst, která opustila, zase vracet. A jižní Čechy jsou jedním z těchto příkladů. S tím souvisí i naše snaha postupně do roku 2020 navýšit v celé zemi stavy policistů o čtyři tisíce míst. A je třeba zdůraznit, že půjde o policisty na ulicích, nikoli v kancelářích,“ uvedl Chovanec s tím, že nyní v České republice slouží u policie zhruba 40 tisíc lidí.

V souvislosti s bezpečnostními agenturami a jejich balancováním na hraně zákona Chovanec zároveň připomněl, že v současné době je v legislativním procesu zákon, který bude konečně mantinely bezpečnostním agenturám nastavovat.

Suplovat stát by neměli ani městští strážníci

Ministrův slib o navýšení počtu policistů v ulicích a jejich návratu do míst, které byli nuceni opustit, kvituje Zimola s povděkem. „Za rušením služeben vidím nesystémovost předchozí vlády a jejích škrtů v ranku ministerstva vnitra. Proto velice přivítám, pokud se současnému vedení tohoto resortu podaří tuto situaci zvrátit,“ dodal hejtman.

Osobně pak Zimola zastává názor, že podobně jako u bezpečnostních agentur, které by neměly při ochraně obyvatel nahrazovat stát, by do věci ochrany obyvatel neměla zasahovat ani městská policie.

O problémech diskutoval i s hasiči

Chovanec spolu se Zimolou v kraji mimo jiné navštívili policejní služebnu v Českém Krumlově, kde zhlédli v akci zásahovou jednotku. Ukázka techniky je čekala i ve středisku Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Na obou místech pak zároveň diskutovali s příslušníky policie i hasičů o jejich pracovních problémech. 

Vzor v Karlovarském kraji?

Tento týden ministr Chovanec pro změnu zavítal do Karlovarského kraje. Ten patří dlouhodobě k nejlepším krajům z hlediska objasněnosti trestných činů, a to i přesto, že se potýká s vyšší nezaměstnaností a vysokou koncentrací nepřizpůsobivých osob v určitých lokalitách. „Blahopřeji policistům z Karlovarského kraje. Každoročně si drží v boji s kriminalitou jedny z nejlepších výsledků v zemi. Např. objasněnost u násilných trestných činů je v kraji 88,3 %,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. 

Na společném jednání diskutoval ministrs představiteli kraje, měst a obcí mimo jiné také o preventivních programech, na které Ministerstvo vnitra letos přispěje částkou 2 364 000 korun. V Karlovarském kraji se osvědčily například projekty na asistenty prevence kriminality a na vybudování městského kamerového dohlížecího systému.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš