Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo policistů nastupují bezpečnostní agentury? Jihočechy ochrání o čtyři tisíce víc „uniforem". Tedy, pokud lze věřit slibu ministra...

09.06.2015
Místo policistů nastupují bezpečnostní agentury? Jihočechy ochrání o čtyři tisíce víc „uniforem. Tedy, pokud lze věřit slibu ministra...

Autor: Hans Štembera

Popisek: Policie ČR, ilustrační foto

Policii není možné v Jihočeském kraji nahrazovat bezpečnostními agenturami. Shodli se na tom hejtman Zimola a ministr vnitra Chovanec. Ten do jižních Čech osobně zavítal před několika dny a toto je asi nejzásadnější závěr, který si zahrnul do svých úkolů.

Bezpečáci místo policistů? S tím se musí skončit

Není možné, aby bezpečnostní agentury suplovaly práci Policie České republiky. Shodli se na tom hejtman Jiří Zimola s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který před pár dny jižní Čechy navštívil.

Právě bezpečnostními agenturami začaly nahrazovat některé jihočeské obce policii, která v obcích ruší své služebny. Podle Zimoly i Chovance jsou agentury při práci sice často efektivní, problém ale spočívá v tom, zda tato efektivita není vykoupena tím, že balancují na hraně zákona.

Odkud odešli, tam se zase vrátí

Obcím nelze nic vyčítat, v podstatě za to může vláda... „Plně si tuto situaci uvědomujeme a pracujeme na tom, aby se policie začala do míst, která opustila, zase vracet. A jižní Čechy jsou jedním z těchto příkladů. S tím souvisí i naše snaha postupně do roku 2020 navýšit v celé zemi stavy policistů o čtyři tisíce míst. A je třeba zdůraznit, že půjde o policisty na ulicích, nikoli v kancelářích,“ uvedl Chovanec s tím, že nyní v České republice slouží u policie zhruba 40 tisíc lidí.

V souvislosti s bezpečnostními agenturami a jejich balancováním na hraně zákona Chovanec zároveň připomněl, že v současné době je v legislativním procesu zákon, který bude konečně mantinely bezpečnostním agenturám nastavovat.

Suplovat stát by neměli ani městští strážníci

Ministrův slib o navýšení počtu policistů v ulicích a jejich návratu do míst, které byli nuceni opustit, kvituje Zimola s povděkem. „Za rušením služeben vidím nesystémovost předchozí vlády a jejích škrtů v ranku ministerstva vnitra. Proto velice přivítám, pokud se současnému vedení tohoto resortu podaří tuto situaci zvrátit,“ dodal hejtman.

Osobně pak Zimola zastává názor, že podobně jako u bezpečnostních agentur, které by neměly při ochraně obyvatel nahrazovat stát, by do věci ochrany obyvatel neměla zasahovat ani městská policie.

O problémech diskutoval i s hasiči

Chovanec spolu se Zimolou v kraji mimo jiné navštívili policejní služebnu v Českém Krumlově, kde zhlédli v akci zásahovou jednotku. Ukázka techniky je čekala i ve středisku Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Na obou místech pak zároveň diskutovali s příslušníky policie i hasičů o jejich pracovních problémech. 

Vzor v Karlovarském kraji?

Tento týden ministr Chovanec pro změnu zavítal do Karlovarského kraje. Ten patří dlouhodobě k nejlepším krajům z hlediska objasněnosti trestných činů, a to i přesto, že se potýká s vyšší nezaměstnaností a vysokou koncentrací nepřizpůsobivých osob v určitých lokalitách. „Blahopřeji policistům z Karlovarského kraje. Každoročně si drží v boji s kriminalitou jedny z nejlepších výsledků v zemi. Např. objasněnost u násilných trestných činů je v kraji 88,3 %,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. 

Na společném jednání diskutoval ministrs představiteli kraje, měst a obcí mimo jiné také o preventivních programech, na které Ministerstvo vnitra letos přispěje částkou 2 364 000 korun. V Karlovarském kraji se osvědčily například projekty na asistenty prevence kriminality a na vybudování městského kamerového dohlížecího systému.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace