Místo policistů nastupují bezpečnostní agentury? Jihočechy ochrání o čtyři tisíce víc „uniforem". Tedy, pokud lze věřit slibu ministra...
09.06.2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policie ČR, ilustrační foto
Policii není možné v Jihočeském kraji nahrazovat bezpečnostními agenturami. Shodli se na tom hejtman Zimola a ministr vnitra Chovanec. Ten do jižních Čech osobně zavítal před několika dny a toto je asi nejzásadnější závěr, který si zahrnul do svých úkolů.
Bezpečáci místo policistů? S tím se musí skončit
Není možné, aby bezpečnostní agentury suplovaly práci Policie České republiky. Shodli se na tom hejtman Jiří Zimola s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který před pár dny jižní Čechy navštívil.
Právě bezpečnostními agenturami začaly nahrazovat některé jihočeské obce policii, která v obcích ruší své služebny. Podle Zimoly i Chovance jsou agentury při práci sice často efektivní, problém ale spočívá v tom, zda tato efektivita není vykoupena tím, že balancují na hraně zákona.
Odkud odešli, tam se zase vrátí
Obcím nelze nic vyčítat, v podstatě za to může vláda... „Plně si tuto situaci uvědomujeme a pracujeme na tom, aby se policie začala do míst, která opustila, zase vracet. A jižní Čechy jsou jedním z těchto příkladů. S tím souvisí i naše snaha postupně do roku 2020 navýšit v celé zemi stavy policistů o čtyři tisíce míst. A je třeba zdůraznit, že půjde o policisty na ulicích, nikoli v kancelářích,“ uvedl Chovanec s tím, že nyní v České republice slouží u policie zhruba 40 tisíc lidí.
V souvislosti s bezpečnostními agenturami a jejich balancováním na hraně zákona Chovanec zároveň připomněl, že v současné době je v legislativním procesu zákon, který bude konečně mantinely bezpečnostním agenturám nastavovat.
Suplovat stát by neměli ani městští strážníci
Ministrův slib o navýšení počtu policistů v ulicích a jejich návratu do míst, které byli nuceni opustit, kvituje Zimola s povděkem. „Za rušením služeben vidím nesystémovost předchozí vlády a jejích škrtů v ranku ministerstva vnitra. Proto velice přivítám, pokud se současnému vedení tohoto resortu podaří tuto situaci zvrátit,“ dodal hejtman.
Osobně pak Zimola zastává názor, že podobně jako u bezpečnostních agentur, které by neměly při ochraně obyvatel nahrazovat stát, by do věci ochrany obyvatel neměla zasahovat ani městská policie.
O problémech diskutoval i s hasiči
Chovanec spolu se Zimolou v kraji mimo jiné navštívili policejní služebnu v Českém Krumlově, kde zhlédli v akci zásahovou jednotku. Ukázka techniky je čekala i ve středisku Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Na obou místech pak zároveň diskutovali s příslušníky policie i hasičů o jejich pracovních problémech.

Vzor v Karlovarském kraji?
Tento týden ministr Chovanec pro změnu zavítal do Karlovarského kraje. Ten patří dlouhodobě k nejlepším krajům z hlediska objasněnosti trestných činů, a to i přesto, že se potýká s vyšší nezaměstnaností a vysokou koncentrací nepřizpůsobivých osob v určitých lokalitách. „Blahopřeji policistům z Karlovarského kraje. Každoročně si drží v boji s kriminalitou jedny z nejlepších výsledků v zemi. Např. objasněnost u násilných trestných činů je v kraji 88,3 %,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.
Na společném jednání diskutoval ministrs představiteli kraje, měst a obcí mimo jiné také o preventivních programech, na které Ministerstvo vnitra letos přispěje částkou 2 364 000 korun. V Karlovarském kraji se osvědčily například projekty na asistenty prevence kriminality a na vybudování městského kamerového dohlížecího systému.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš