Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Počůrat, toaleta, debil, příšerná ženská. Miloš Zeman se svou ’pojízdnou show’ v Jihočeském kraji. Tentokrát lidem vyprávěl třeba o Bursíkovi, Chládkovi a zbytečných studentech

03.06.2015
Počůrat, toaleta, debil, příšerná ženská. Miloš Zeman se svou ’pojízdnou show’ v Jihočeském kraji. Tentokrát lidem vyprávěl třeba o Bursíkovi, Chládkovi a zbytečných studentech

Foto: Václav Fiala

Popisek: Prezident Zeman na návštěvě Jihočeského kraje

REPORTÁŽ, FOTOGALERIE Prezident Miloš Zeman zahájil třídenní návštěvu Jihočeského kraje setkáním s krajskými zastupiteli a nově zvolenými starosty měst a obcí. V doprovodu hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) pobesedoval s regionálními zástupci. Před tím jej však při příjezdu čekalo několik protestujících s transparenty a pískotem. V průběhu návštěvy kraje se dále prezident setkal také s několika sty občany. Mimo jiné se zastavil ve zdejším českém podniku Jihostroj, kde diskutoval s vedením společnosti a zaměstnanci.

„Zeman v Zimolánech – trubte na poplach“ a „Jihočeská kavárna zdraví prezidenta“, to byly dva transparenty, se kterými se již čtvrt hodiny před příjezdem hlavy státu pochlubilo několik občanů – mladších i středního věku. Vydatně troubili a pískali. Při samotném příjezdu Miloše Zemana se nedalo odradit několik desítek občanů, kteří naopak tleskali prezidentské koloně. Při vstupu do budovy hejtmanství prezident nevyužil cesty pro handicapované a vystoupal pár schodů ke dveřím za pokřiku protestujících „Ty tam ani nevylezeš!“ „To je úroveň,“ odplivl si starší člověk k protestujícím, mezi nimiž nechybělo malé dítě. „To je učí pěkné úctě ke stáří a hlavě státu!“ Prezident si protestů nijak nevšímal, zamával srocenému davu, tedy i protestujícím, a vešel do budovy.

Na jihu Čech již podvacáté

Po necelé půlhodince setkání s hejtmanem mezi čtyřma očima byla na programu více než půlhodina setkání a diskuse se zastupiteli. „Po 16 měsících je tu prezident opět,“ připomněl poslední návštěvu hlavy státu hejtman Zimola a podotkl, že hlavním tématem letošní návštěvy je voda – například protipovodňová opatření. „Ze všeho nejdříve bych chtěl blahopřát nově, případně staronově zvoleným starostům,“ uvedl na začátek svého krátkého projevu k přítomným Miloš Zeman.

„Současně vždy říkám – dovolte, abych s tímto blahopřáním vám vyslovil nejhlubší soustrast. Protože úkol starosty je úkol horolezce, který se dostal na vrchol své obce nebo města a na tom vrcholu vždycky fouká, vždycky je tam sníh, zima a led a vždycky dodávám, že jsou tam šerpové, kteří vás chtějí stáhnout z toho vrcholu, místo aby vám pomáhali se na tom vrcholu udržet. To je bohužel politická realita, o které se málo mluví, ale která přesto existuje.“ Vyjádřil své přání, aby „…starostové dokázali odolat nepřízni politického počasí, která je možná někdy bude očekávat. Nejsem v Jihočeském kraji ani poprvé, ani podruhé, ani potřetí. Jsem zde zhruba po dvacáté“.

V roce 1992 tu kandidoval do voleb za sociální demokracii a jak zmínil v projevu: „…není důkladnější prohlídka kraje, než je volební kampaň. To musíte sjezdit každou vesničku, mluvit s co největším počtem obyvatel. Není to turistická vyjížďka, je to tvrdá práce, která má smysl – a od té doby jsem si Jihočeský kraj zamiloval,“ přiznal se Miloš Zeman. Poté zmínil Šumavu, kde, jak uvedl – zahynuly tři miliony stromů kvůli "zeleným fanatikům". "Já úmyslně vždy říkám zeleným fanatikům, nikoliv ekologickým fanatikům, protože ekologové alespoň vědí, co to je biomasa. Což se o zelených, jak známo, říci nedá,“ rýpl si tradičně do svého oblíbeného tématu a pokračoval: „Těším se, že znovu uvidím velké dílo Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan, dílo, které, kdyby na rožmberském panství vládli zelení fanatici, by nikdy nebylo vykonáno, a místo toho byste tam měli útulné mokřady se spoustou komárů.“

Tábor  – náš program

V další části projevu se věnoval dostavbě dálnice D3. „Co říci o zemi, kde se za posledních šest let vystřídalo deset ministrů dopravy? Že je to země, která je nešťastná, protože žádný ministr nemá čas, aby připravil koncepci, natož aby tu koncepci realizoval. Přesto je rozumná naděje, protože dálnice D3 se alespoň staví, a že tady nemáte paní Havránkovou, na rozdíl od Královéhradeckého kraje, a v tomto smyslu jste šťastný kraj. Také jste nejméně zadluženým krajem, to je v zemi, kde je vysoký rozpočtový schodek nikoliv měst a obcí a krajů, ale státu, stále vážným a přežívajícím problémem.“

Poté se věnoval 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. „Jste krajem, který vyhlásil Husitské dny a já se k vám přidávám. 5. června, tedy v pátek, bude na Pražském hradě poprvé po devadesáti letech vztyčen prapor s kalichem. Mimochodem, podle Jenského kodexu z roku 1450 to bude červený kalich na zlatém poli. Před devadesáti lety tuto vlajku vztyčil Tomáš Garrique Masaryk. Papežský nuncius na protest odjel z Prahy. Mimochodem, neočekávám, že tato část historie se bude opakovat, ale až budu při vztyčování tohoto praporu mluvit, připomenu Masarykova slova, dnes již téměř zapomenutá – Tábor je náš program.“ Touto připomínkou významného výročí za potlesku auditoria ukončil svůj projev.

Od toalety až ke „šlapkám“

Ve Velšíně je žhavým problémemdobudování dálnice a zklidnění města a k tomu směřovaly i dotazy. „Rád bych vyjádřil jisté pochybnosti o dokončení v roce 2020,“ nepotěšil přítomné obyvatele prezident. „Když přijdete do nějakého úřadu, tak nejdřív hledáte toaletu. To vám zabere den, pak hledáte kompromitující materiály na svého předchůdce, to vám zabere měsíc a pak se začnete zabývat vytvářením nějaké vlastní koncepce, což vám trvá půl roku. A když nastává čas, abyste tu koncepci realizovali, tak jste odvoláni. A to nechci hovořit o příčinách – někdy jsou poněkud komické. Už jste někdy, manželé, řekli svým manželkám, že vypadají lahodně? Asi víte, o čem mluvím…“ usmíval se za potlesku davu prezident. 

Měl však také dobré zprávy: „Finance na dálnici jsou. Na Fondu dopravní infrastruktury je toho času 91 miliard korun.  Pan starosta mě upozorňuje, že lidé se nebudou muset pak bát u vás přejít silnici. Zjistil jsem, což jsem nevěděl, že u vás je silnice E55 a tato silnice je v očích našich občanů spojena s poněkud jinými druhy chodců, než jsou normální lidé,“ rozesmál náměstí Velešína.

Co nezničil Bursík…

Na diskusi se zaměstnanci Jihostroje první otázka zněla, zda by hlava státu vyměnila Vysočinu za Šumavu.

„Vzhledem k tomu, že Vysočinu dosud nezničil Martin Bursík, zatímco na Šumavě se mu to téměř podařilo, tak odpověď zní ne. Já nemám zelené rád. Já se řídím středověkou zásadou – počůrat, vypálit, posolit – tím myslím Stranu zelených. A rozlišuji zelené a ekology, protože ekologové alespoň vědí, co to je biomasa, jestli si ještě vzpomínáte na Kateřinu Jacqes, místopředsedkyni Strany zelených. Tak ta to u Jana Krause nevěděla a byl z toho šílený skandál. Čili nemám rád zelené fanatiky, nemám rád, když usychají lesy a na Vysočině se řídíme takovou starodávnou zásadou: Když je strom napadený kůrovcem, tak se pokácí, kůra se oloupe, spálí a strom se odveze. Tady na Šumavě to jaksi neplatilo.“

O jedné příšerné ženštině

K urychlení výstavby dálnice D3 Zeman pohovořil následovně: „Problém výstavby dálnice byl problémem nedostatečné projekční přípravy, což je samozřejmě ostuda. Nebyly vykoupeny pozemky – vzpomeňte si na paní Havránkovou na D11, to je příšerná ženština, a tak bych mohl pokračovat dál a dál. Peníze už jsou, projektová příprava také, takže hlavní faktor, proč se ta dálnice může zpozdit je, že za šest let máme desátého ministra dopravy a úměrně tomu máme, myslím, již desátého ředitele Silnic a dálnic“. Hejtman Jiří Zimola vstoupil do diskuse: „... já jsem s nadsázkou ty ministry podezíral, že ono je baví se v té koloně kochat jihočeskou krajinou.“ Prezident na to opáčil: „Je to cynismus, ale oni většinou létají helikoptérou.“

Humanitní novináři

Zástupce odborové organizace zajímalo technické vzdělávání a školství. „Školy jsou dotovány podle počtu studentů, což je naprostý nesmysl. Takže nechci použít výrazu debil, to používá Adriana Krnáčová, ale řekněme, že přijímají lidi s IQ pod sto jenom proto, aby dostaly ty dotace. Já neustále hlásám tuto teorii a bohužel toto navrhl i Marcel Chládek – zrušil bych učební obory s maturitou a nahradil bych to mistrovskou zkouškou, aby se ukázalo, jestli zedník umí postavit zeď, jestli kominík umí vyčistit komín. Takže mne nemusíte přesvědčovat. Přesvědčujte ty, kteří neustále píší, jak moc potřebujeme kulturní antropology a další naprosto zanedbatelné profese. Devadesát procent z několika středních škol vyučuje pouze humanitní obory. Je to neuvěřitelné číslo. Takže ta strukturální nezaměstnanost tady bude, i když řada podniků shání techniky, shání vyučené.“

Rozdávali zelené karty

Nedaleko pódia v Táboře, odkud mluvil prezident Miloš Zeman k plnému náměstíčku, stál i stánek, kde rozdávali zelené karty. „Vytvořila jsem si doma sice svou zelenou kartu, ale tyhle jsou lepší, i s obrázkem prezidenta, tak jsem si vzala dvě, každou do jedné ruky. Mám pana Miloše moc ráda, byla jsem se za ním podívat už při jeho minulé návštěvě Jihočeského kraje,“ svěřila se paní Jana z Veselí nad Lužnicí.

Nakonec ale moc lidí na náměstí zelené karty v ruce nedrželo. Občané chtěli spíše diskutovat a nechtěli demonstrovat ani pro prezidenta, ani proti němu. Nedorazili nakonec ani demonstranti, kteří „vítali“ prezidenta při jeho prvním dni návštěvy Jihočeského kraje před krajským úřadem v Českých Budějovicích.

Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš