Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hledání pohřešovaných, utonulých i lavinou zavalených osob není žádná sranda. Psovodi se učí na trenažéru, finančně je podpořil krajský rozpočet

28.05.2015
Hledání pohřešovaných, utonulých i lavinou zavalených osob není žádná sranda. Psovodi se učí na trenažéru, finančně je podpořil krajský rozpočet

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Ukázka práce psovoda v případě napadení pachatelem zločinu.

VIDEO Záchranné práce jako například hledání pohřešovaných či utonulých osob budou v Jihočeském kraji napříště snad úspěšnější a rychlejší. Pokladna Jihočeského kraje totiž podpořila lepší výcvik kynologů. Podívejte se, proč je potřebujeme.

Psovodi se zdokonakují na trenažérech

Celkem 270 tisíc korun vyčlenil letos kraj pro Jihočeskou záchrannou brigádu kynologů (JČZBK). Z toho 140 tisíc půjde na zkvalitnění přípravy členů JČZBK na zásahy při záchranných pracích – hledání pohřešovaných, či utonulých osob.

Pohotovostní jednotka.

Kynologové je nacvičují na výcvikovém trenažéru záchranných psů v lokalitě Spáleniště u Přední Výtoně na Českokrumlovsku. Kde to je? Mezi obcí Přední Výtoň, ležící na pravém břehu Lipenské vodní nádrže, a hraničním přechodem na rakouské hranici Guglwald se nachází 500 metrů od zdevastované bývalé roty Pohraniční stráže s názvem Spáleniště bývalá střelnice stejného jména. Tato střelnice PS byla odkoupena Svazem záchranných brigád kynologů od ministerstva vnitra se záměrem vybudovat zde moderní základnu pro výcvik záchranných psů.

Archivní foto z výcvikové lokality Spáleniště z období zimy.

„Tímto finančním příspěvkem podpoříme zkvalitnění výcviku kynologů a jejich psů, kteří společně pomáhají zachraňovat lidské životy,“ uvedl hejtman Jiří Zimola. 

Přilehlé prostory přímo nabízejí skvělé využití pro záchranářské tréninky všeho druhu: stopování, náročných terénních prací, sutinových prací a pochopitelně i vodních prací na lipenské hladině.

Kynologové také soutěží

Dalších 130 tisíc korun pak Jihočeská záchranná brigáda kynologů využije na přípravu a konání mezinárodních soutěží Intercup Humanity, IRO – Mezinárodní kurs vodních a stopařských prací a Eurocup, které se v lokalitě Spáleniště uskuteční červnu, červenci a srpnu 2015.

„Jedná se o akce mezinárodního významu za účasti více než 100 soutěžících, které významně přispějí i k propagaci celého Jihočeského kraje,“ doplnil Zimola.

Jihočeská záchranná brigáda kynologů je jako občanské sdružení samostatným subjektem Svazu záchranných brigád kynologů České republiky. Je rovněž začleněna v Českomoravské kynologické unii, jejímž prostřednictvím je členem mezinárodní organizace FCI. Díky historicky bohatým výcvikovým zkušenostem dosahují každoročně členové JČZBK významných úspěchů nejen při soutěžích, ale i v praktických nasazeních.

V sutinách i lavině

Díky historicky bohatým výcvikovým zkušenostem dosahují každoročně členové JČZBK významných úspěchů nejen při soutěžích, ale i v praktických nasazeních. Jihočeští psovodi cvičí své psy pro vyhledávání živých i mrtvých osob ve všech záchranářských výcvikových směrech, tedy nejen v prostředí klasických sutin, ale v lavinách, v těžko prostupných přírodních terénech, po stopách i ve vodě. Je zde možno nacvičovat i slaňování se psy.

Nejčastějšími spolupracujícími partnery jihočeské brigády jsou především tuzemské profesionální organizace zařazené v IZS, dále humanitární organizace a zahraniční kynologické organizace záchranářského zaměření.

Jak se kynologové o Spáleniště starají a jakými proměnami prošlo, se můžete podívat zde.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace