Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Papírny zanikly, hotely živoří. Víte, kdo má zvýšit zaměstnanost pod Lipnem? Vodáci. Je na to speciální projekt Divoká voda

26.04.2015
Papírny zanikly, hotely živoří. Víte, kdo má zvýšit zaměstnanost pod Lipnem? Vodáci. Je na to speciální projekt Divoká voda

Autor: kudyznudy.cz

Popisek: Vodáci pod Lipnem, ilustrační foto

Atraktivní destinace pro vodáky, zvýšení turistického ruchu a s ním spojený vznik nových pracovních míst v lokalitě s nadprůměrně vysokou nezaměstnaností. To je hlavním cílem projektu Divoká voda, který je klíčem, jenž má otevřít vodákům Vltavu v úseku od hráze Lipenské přehrady až po Loučovice.

Hejtman je pro, aby se projekt dvou obcí vyzkoušel

S uvedeným projektem přišly obce Loučovice a Lipno nad Vltavou. Jihočeský kraj slíbil, že jim v maximální míře pomůže jejich plány dotáhnout ke zdárnému konci. „Každý projekt, který pomůže najít lidem práci, je dobrý a stojí za to ho podporovat,“ uvedl hejtman Jiří Zimola po schůzce se starostou Loučovic Janem Kubíkem.

Zároveň Zimola připomněl, že Loučovicko i Vyšebrodsko, ač leží blízko turisty vyhledávaného Lipna, se potýkají s velkou nezaměstnaností. „Splavnění Vltavy v tomto neokoukaném a atraktivním úseku má rovněž pomoci propojit tuto lokalitu s Lipnem nad Vltavou, kde se turistickému ruchu trvale daří. Tak proč pracovní příležitosti, které se na něj vážou, nepřenést i dál po toku řeky,“ dodal hejtman.

Šestnáct procent lidí je bez práce, hotely živoří

Loučovice s necelými dvěma tisíci obyvateli se nyní potýkají zhruba se šestnáctiprocentní nezaměstnaností, což je téměř trojnásobek průměru v kraji. Hlavní podíl na této situaci nese zánik místních papíren v roce 2010, kdy tu rázem zmizelo 200 pracovních míst. A zhruba stejný počet míst by měl pomoci do Loučovic vrátit právě projekt Divoká voda.

„Turisty, které by se do naší lokality podařilo díky němu nalákat, považujeme za startovací motor, který by nám pomohl dosavadní nepříznivou situaci na trhu práce zvrátit. Podle propočtů by tu mohlo vzniknout na padesát přímých pracovních příležitostí a dalších 150 nepřímých k tomu. Kromě toho pevně věříme i v příchod možných investorů,“ řekl Kubík s tím, že na hosty se už těší i současní provozovatelé hotelů, penzionů a restaurací, kteří tu doslova živoří. Kubík rovněž poděkoval kraji za aktivity, které ohledně prosazování projektu vynakládá. „A těší mě i to, že nad ním převzal pan hejtman záštitu,“ dodal.

Za pozitivní označuje projekt Divoká voda i Zdeněk Zídek, starosta Lipna nad Vltavou a zároveň ředitel závodu Horní Vltava při Povodí Vltavy. „Myslím, že je v tomto projektu prokázáno, že užitek vody, který budeme z Lipna odpouštět kvůli splavnění pod přehradou, mnohonásobně převýší užiteček vody, která by točila elektrárenskou turbínou. Stačí se navíc podívat do zahraničí, kde to takto běžně funguje,“ míní.

Vodáky sem pustí od poloviny května do poloviny září

Právě navýšení hladiny řeky mezi přehradou a Loučovicemi je základním předpokladem pro její splavnění. Ani v tom ale nevidí Zídek problém. „Projekt počítá s tím, že bychom vodu pro vodáky odpouštěli od poloviny května do poloviny září v určitých časových etapách, abychom pomohli zatraktivnit tuto lokalitu pro turisty a zároveň prakticky neovlivnili výši samotné hladiny v Lipně,“ naznačil Zídek.

Zmíněný úsek Vltavy, zasazený do téměř divoké přírody, je dosud prakticky nevyužívaný, když se pominou závody, které se tu však pořádají jen příležitostně. Přesný termín, kdy se sem podívají první vodáci, není zatím stanoven. Záleží totiž na tom, jak rychle se podaří projekt realizovat. Může to být příští rok, nebo již letos koncem prázdnin.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace