Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Papírny zanikly, hotely živoří. Víte, kdo má zvýšit zaměstnanost pod Lipnem? Vodáci. Je na to speciální projekt Divoká voda

26.04.2015
Papírny zanikly, hotely živoří. Víte, kdo má zvýšit zaměstnanost pod Lipnem? Vodáci. Je na to speciální projekt Divoká voda

Foto: kudyznudy.cz

Popisek: Vodáci pod Lipnem, ilustrační foto

Atraktivní destinace pro vodáky, zvýšení turistického ruchu a s ním spojený vznik nových pracovních míst v lokalitě s nadprůměrně vysokou nezaměstnaností. To je hlavním cílem projektu Divoká voda, který je klíčem, jenž má otevřít vodákům Vltavu v úseku od hráze Lipenské přehrady až po Loučovice.

Hejtman je pro, aby se projekt dvou obcí vyzkoušel

S uvedeným projektem přišly obce Loučovice a Lipno nad Vltavou. Jihočeský kraj slíbil, že jim v maximální míře pomůže jejich plány dotáhnout ke zdárnému konci. „Každý projekt, který pomůže najít lidem práci, je dobrý a stojí za to ho podporovat,“ uvedl hejtman Jiří Zimola po schůzce se starostou Loučovic Janem Kubíkem.

Zároveň Zimola připomněl, že Loučovicko i Vyšebrodsko, ač leží blízko turisty vyhledávaného Lipna, se potýkají s velkou nezaměstnaností. „Splavnění Vltavy v tomto neokoukaném a atraktivním úseku má rovněž pomoci propojit tuto lokalitu s Lipnem nad Vltavou, kde se turistickému ruchu trvale daří. Tak proč pracovní příležitosti, které se na něj vážou, nepřenést i dál po toku řeky,“ dodal hejtman.

Šestnáct procent lidí je bez práce, hotely živoří

Loučovice s necelými dvěma tisíci obyvateli se nyní potýkají zhruba se šestnáctiprocentní nezaměstnaností, což je téměř trojnásobek průměru v kraji. Hlavní podíl na této situaci nese zánik místních papíren v roce 2010, kdy tu rázem zmizelo 200 pracovních míst. A zhruba stejný počet míst by měl pomoci do Loučovic vrátit právě projekt Divoká voda.

„Turisty, které by se do naší lokality podařilo díky němu nalákat, považujeme za startovací motor, který by nám pomohl dosavadní nepříznivou situaci na trhu práce zvrátit. Podle propočtů by tu mohlo vzniknout na padesát přímých pracovních příležitostí a dalších 150 nepřímých k tomu. Kromě toho pevně věříme i v příchod možných investorů,“ řekl Kubík s tím, že na hosty se už těší i současní provozovatelé hotelů, penzionů a restaurací, kteří tu doslova živoří. Kubík rovněž poděkoval kraji za aktivity, které ohledně prosazování projektu vynakládá. „A těší mě i to, že nad ním převzal pan hejtman záštitu,“ dodal.

Za pozitivní označuje projekt Divoká voda i Zdeněk Zídek, starosta Lipna nad Vltavou a zároveň ředitel závodu Horní Vltava při Povodí Vltavy. „Myslím, že je v tomto projektu prokázáno, že užitek vody, který budeme z Lipna odpouštět kvůli splavnění pod přehradou, mnohonásobně převýší užiteček vody, která by točila elektrárenskou turbínou. Stačí se navíc podívat do zahraničí, kde to takto běžně funguje,“ míní.

Vodáky sem pustí od poloviny května do poloviny září

Právě navýšení hladiny řeky mezi přehradou a Loučovicemi je základním předpokladem pro její splavnění. Ani v tom ale nevidí Zídek problém. „Projekt počítá s tím, že bychom vodu pro vodáky odpouštěli od poloviny května do poloviny září v určitých časových etapách, abychom pomohli zatraktivnit tuto lokalitu pro turisty a zároveň prakticky neovlivnili výši samotné hladiny v Lipně,“ naznačil Zídek.

Zmíněný úsek Vltavy, zasazený do téměř divoké přírody, je dosud prakticky nevyužívaný, když se pominou závody, které se tu však pořádají jen příležitostně. Přesný termín, kdy se sem podívají první vodáci, není zatím stanoven. Záleží totiž na tom, jak rychle se podaří projekt realizovat. Může to být příští rok, nebo již letos koncem prázdnin.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš