Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jihočeské děti potřebují psychiatra, prohlásil ve sněmovně občanský demokrat Zahradník. Jde hlavně o dětské domovy

09.04.2015
Jihočeské děti potřebují psychiatra, prohlásil ve sněmovně občanský demokrat Zahradník. Jde hlavně o dětské domovy

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: Děti v mateřské škole, ilustrační foto

Děti z Jižních Čech potřebují psychiatrickou péči a trpí tím, že ji nemají. Odborných lékařů totiž podle občanského demokrata Jana Zahradníka chybí úctyhodných dvě stě.

Tuto tématiku předestřel na schůzi poslanecké sněmovny, kde se v těchto dnech mimo jiné řeší zákonné úpravy dětských skupin, mateřských škol, lesních školek, očkování a další problematiky, týkající se těch nejmenších. Téma je velmi intenzivně skloňované.

Má informace z dětských domovů

Poslanec a českobudějovický zastupitel Jan Zahradník ve věci interpeloval přímo ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. „Podle informací, které mám z dětských domovů v Jihočeském kraji, dochází k nárůstu počtu klientů těchto zařízení, kteří potřebují péči dětského psychiatra. Například v Dětském domově v Boršově nad Vltavou je to šest dětí, v Písku čtyři děti, ve Zdíkovském Podhradí jedno dítě, v Humpolci čtyři děti, v Senožatech deset dětí, v Korytě dvě, v Nové Vsi u Chotěboře šest dětí, v Radyni je to dvacet dětí, v Žíchovci sedm a ve Volyni například dvanáct dětí,“ přečetl politik dlouhý seznam statistiky, kterou má z jihočeských zařízení k dispozici.

Vychovatelé si neví rady, lékaři chybí

Pro řešení problémů těchto dětí nestačí podle slov jednoho z ředitelů dětského domova pouze předepsat medikaci. „Vychovatelé v dětských domovech potřebují poradit, jak s daným jedincem pracovat. Někdy je nutné dopravit dítě k psychiatrovi v době jeho afektu, který personál dětského domova nedokáže zastavit. Na tyto služby však stávající pedopsychiatři nemají čas,“ referuje Zahradník.

Vyšetření u těchto odborných lékařů se podle jeho zjištění koná jednou za tři až čtyři měsíce, což je pro práci dětských domovů nedostačující. „V celé republice pak chybí dvě stě lékařů s oborem dětská psychiatrie, aby byl naplněn počet míst ve stávající síti. Ale ani tento počet situaci v plné míře neřeší,“ zdvihá varovný prst.

Dotazy pro ministra

Podle jeho slov se objevují obavy, že ministerstvo zdravotnictví má snahu omezit možnost pro získání atestace v oboru dětské psychiatrie, případně ji úplně zrušit. Obrátil se proto na pana ministra s několika otázkami.

„Je pravda, že Ministerstvo zdravotnictví skutečně hodlá pedopsychiatrické atestace omezit či zrušit? Jak hodlá Ministerstvo zdravotnictví řešit celkový problém nedostatku dětských psychiatrů?“ táže se. Ministra zdravotnictví by měl zhruba do měsíce na jeho dotazy odpovědět písemně. 

Jan Zahradník je od roku 1990 je zastupitelem města České Budějovice. Do politiky vstoupil v roce 1989 jako spoluzakladatel Občanského fóra středoškolských učitelů Jihočeského kraje. Členem ODS je od roku 1991. V roce 2000 byl zvolen prvním hejtmanem nově vzniklého Jihočeského kraje, tuto funkci vykonával do roku 2008. V letech 2009 až 2011 byl prorektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pro zahraniční vztahy. V současné době vyučuje jako odborný asistent na Katedře matematiky Pedagogické fakulty.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace