Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsem poslancem deseti milionů lidí, říká Vítězslav Jandák

06.04.2013
Jsem poslancem deseti milionů lidí, říká Vítězslav Jandák

Foto: archiv V. Jandáka

Popisek: Vítězslav Jandák ve svém srubu v jižních Čechách se svým psím společníkem Albertem

NA NÁVŠTĚVĚ U VÍTĚZSLAVA JANDÁKA Vítězslav Jandák je poslancem ČSSD za Jihočeský kraj a je také hercem, přestože se této profesi už takřka nevěnuje. I když se pohybuje víceméně v Praze, trvalé bydliště má na Třeboňsku, kde žije a kde to považuje za svůj opravdový domov. Po vzoru prezidenta Miloše Zemana říká, že jako poslanec se snaží pomáhat deseti milionům občanů.

Vítězslav Jandák si ještě před tím, než se stal ministrem kultury v Paroubkově vládě, pořídil krásný srub, který je rodinným domem, jen z kanadského dřeva. Tady se on i jeho manželka Zdena a rozvětvená rodina cítí dobře, tady se opravdu cítí jako doma.

„Jsem rád, že jsme to dodělali ještě ve chvíli, než jsem se stal ministrem. Aby někdo třeba nemohl říct, že to mám z úplatků,“ řekl pro Krajské listy.cz Vítězslav Jandák, kterému jeho blízcí a přátelé neříkají jinak, než „Slávku“.

Boží muka dodělali minulej  tejden

Jandák má nejen srub, kde nechybí krb, velký stůl, aby se k němu celá rodina vešla, velká sedací souprava a velká televize, ale k mnohatisícovému pozemku patří vlastní rybník, les a také boží muka. „Pobavilo mne, když sem kdysi přijel nějaký památkář a říká mi: „Pane Jandáku, od jakého století jsou tu ta boží muka, já znám všechna zdejší, ale o těchhle nevím.“

Tak jsem mu řekl, ty jsme dodělali minulej tejden. Měl jsem chvilku pocit, že se o něj pokusí infarkt (smích). Jsou totiž nová a je v nich ukrytý třeba zvonek a elektroměr. Ale jsou tak dokonale udělaná, že si fakt všichni myslí, že je to sto až dvě stě let staré,“ prozrazuje nadšený chalupář Jandák.

Dnes možná nejpopulárnější poslanec

Když nutně nemusí, v Praze není. Opravdu žije, v pravém slova smyslu na Třeboňsku. V obci, kterou projede pět aut denně. Kolem jeho pozemku vede cyklostezka do nedalekého Chlumu u Třeboně a v létě pár desítek cyklistů okolo projede. Mnozí si ale ani nevšimnou, že zatímco brázdí jihočeskou krajinu, o pár metrů dál na zápraží si čte, telefonuje nebo se opaluje kdysi slavný český herec, nejpopulárnější ministr a dnes asi nejpopulárnější poslanec, vždy dobře naladěný Vítězslav Jandák.

„Každé pondělí mám v Jindřichově Hradci poslaneckou kancelář. Nevěřili byste, kolik lidí tam za mnou chodí. Od maminek samoživitelek, přes vdovy, po živnostníky, až po největší podnikatele. A je jedno, zda volí pravici nebo levici. Většinou si stěžují tu, že nemají na sunar pro dítě, tu že je někdo podvedl, okradl, nevyhověl jim, nebo že jim soused ukradl kus pole. Jsou věci, které nevyřeší ani poslanec, ani ministr, ani prezident, ale jsou věci, kterým lze pomoci, případně je posunout. Politika by měla být služba lidem, služba veřejnosti, a takovou ji taky beru. Nejsem poslancem pro pár tisíc či desítek tisíc příznivců Jandáka, nebo ČSSD, ne! Jsem poslancem deseti milionů lidí. A říkám to zcela otevřeně,“ tvrdí Jandák, který si zapaluje ve srubu u stolu cigaretu a okolo se motá krásný zlatý labrador Albert, který je skutečně tak chytrý a geniální, jako jeho jmenovec Albert Einstein.

„Ten „zmetek“ ví, kdo je hodnej a kdo ne. Někdy sem přijede někdo úplně poprvé, Albert ho nezná a nechá se hladit, házet míček. A někdy sem přijede někdo, na koho z dálky zle štěká, nebo tu už ten člověk byl a já ho musím zavřít, protože by mu natrhl p… sedadlo,“ směje se rozverný poslanec a herec, který svou původní profesi nezapře.

Skvěle artikuluje, má bezvadnou dikci a je skvělý rétor. Takový je Vítězslav Jandák

„Když jsme tu s Albertem sami, třeba týden, žijeme velmi skromně. Já za týden utratím třeba jen pětistovku za jídlo pro mne i pro psa. My vážně nežijeme nijak luxusně a honosně,“ říká Jandák, což dokazuje i vybavení interiéru. Srub je velmi vkusně, ale jednoduše a prakticky zařízen. Tři pokoje, hala spojená s jídelnou a kuchyní, záchod, koupelna a stylový nábytek. Žádný Rembrand, žádný Biedermaier ani Gucci nebo Versace u Jandáků není.

„Chceme žít, chceme, aby dům sloužil nám, ne my jemu. Pak zase přijede Zdena (manželka) a nadává, že je tu nepořádek, vezme rukavice, čisticí prostředky, vysavač, a už to lítá. A přátelé, to pak beru psa a jdu na takovou dvouhodinovou procházku do dalekých luhů a hájů,“ směje se politik a herec.

Od jara do podzimu jezdí Jandák na svém traktůrku a seče lány. Tisíce metrů čtverečních, které si pořídil, aby měl klid a soukromí. Ale taky chytá ryby, se sousedem doktorem Firlou pěstují víno, protože v této oblasti se kdysi víno pěstovalo.

Tady se fakt cítím skvěle

„Tu přijedou kamarádi, tu přijedou naši hasiči, nebo tu přijede někdo z kolegů ze sněmovny, nebo někdo z rodiny. U nás se pořád něco děje. U nás je ale každý dobrý a slušný člověk vítán,“ říká Vítězslav „Slávek“ Jandák.

To, že je vlastně opravdu Jihočechem, i když ne rodilým, ví od mala. Jeho maminka pocházela původem z těchto končin a sám Slávek Jandák dostal před lety z třeboňského archivu kopii zemských desek, které dokazují, že rod Kosů, tedy rod jeho matky, odtud pochází už od 17. století.

„Tady se fakt cítím skvěle. Když jsme to tady kdysi kupovali, věděl jsem, že to je to místo, kde chci prožít zbytek života. Nebylo to jednoduché. A ač jsme chtěli od začátku postavit srub, ne všichni „soudruzi úředníci“ měli pochopení. Asi jim dřevostavba byla málo ekologická,“ směje se dnes Jandák a říká, že odtud už ho ponesou jen nohama napřed.

Až to má necelých deset kilometrů do sousedního Rakouska, byl tam asi dvakrát nakoupit. Nejraději je prý na chalupě, když je venku hezky a on může sedět na zápraží a třeba si číst knížku nebo jen tak přemýšlet.

K herectví si sice občas odskočí, ale jak prozrazuje, jako hlavní činnost už by to dělat nechtěl

„Ptají se mě, zda budu zase kandidovat do sněmovny a já odpovídám – když mě někdo bude chtít, když bude zájem, možná ano. Uvidíme, co bude, uvidíme, co bude zítra, natož za půl roku, za rok. Já zastávám jedno krásné americké přísloví – Nač se bát zítřků, třeba nepřijdou – a tím se řídím celý život,“ doplňuje Vítězslav Jandák, který žije v kraji, která je proseta nejen krásnými lesy, loukami, rybníky, ale také slavnými osobnostmi.

Vždyť jen tři kilometry přes les, uprostřed lesů má chalupu zpěvačka Petra Janů, u Nové Hlíny herci Jana a Viktor Preissovi, u Stráže nad Nežárkou Jan Hrušínský a Miluše Šplechtová, o kousek dál má statek moderátor Leoš Mareš a v Jindřichově Hradci žije se svým manželem Jandákova kamarádka, spisovatelka a scénáristka Markéta Zinnerová.

„S některými se vídám, s některými méně, s některými vůbec. Jsem ale rád, že jsme si my kumštýři uměli vybrat krajinu, kde je vážně božsky,“ dodává s úsměvem Vítězslav Jandák, chalupář, herec, poslanec, který pro peprné slůvko daleko, ale jak přiznává, vždy říká, co si myslí, protože nesnáší pokrytectví.

Roman Ondráček