Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Imigrantská špíno, vrať se zpět! Český muslim si stěžoval na nadávky, zatímco vedle demonstroval Konvička

16.03.2015
Imigrantská špíno, vrať se zpět! Český muslim si stěžoval na nadávky, zatímco vedle demonstroval Konvička

Autor: Hans Štembera

Popisek: Martin Konvička na demonstraci

REPORTÁŽ Přibližně tři stovky příznivců iniciativy Islám v ČR nechceme vyrazily během víkendu na náměstí Přemysla Otakara v Českých Budějovicích. Mluvil k nim nejen organizátor akce, vysokoškolský profesor Martin Konvička, ale také například exmuslimka Pavlína Bitarová. Na protest proti této demonstraci se souběžně konala další akce u katedrály sv. Mikuláše, hned vedle náměstí. Tam se ale sešla pouhá třicítka lidí.

Korán není Bible!

„Korán není Bible! Chraňme Evropské hodnoty! Chceme právní stát, ne šaríu." Takové a podobné transparenty třímali v rukou lidé, kteří přišli demonstrovat proti islámu. Pavlína Bitarová byla zapálenou muslimkou v Brně. Dnes už ale ví, že to byla velká chyba. „V mešitě vám řeknou, že konverzí jsou smazány všechny předchozí hříchy, takže jsem se zpočátku cítila euforicky a vnitřně očištěna,“ vzpomínala na českobudějovickém náměstí na dobu krátce poté, co se rozhodla konvertovat k islámu.

Pak ale přišlo rozčarování. „Stupňoval se tlak komunity na zahalování, na to, abych přerušila kontakty se svými přáteli,“ vyprávěla bývalá muslimka shromáždění na náměstí. Zažila domácí násilí, bití a později se od kamarádek muslimek dozvídala, že jsou na tom stejně. Od islámu nakonec odešla. Jak říká, pomohli jí členové iniciativy Islám v ČR nechceme.

Nechceme být zabiti za kritiku islámu

Naším cílem je zastavit šíření islámu v České republice. Nedopustit, aby se v Česku a v dalších zemích bývalého východního bloku stalo to, co v západní Evropě, že dneska už jsou za kritiku islámu lidé zabíjeni, vyhazováni z práce, bojí se veřejně promluvit. Islám není nic jiného než totalita, omezení všech svobod, kterých si vážíme, o které jsme před 25 lety tolik usilovali,“ řekl Martin Konvička. Dodal, že s účastí lidí na akci je rozhodně spokojený. Navíc ji na sociálních sítích podpořilo už během týdne více než 700 lidí.

Během akce byly ve stánku vedle jeviště k dostání trička, šály a další suvenýry, které na sobě měly většinou nápis Islám v ČR nechceme, ale také například Je suis Charlie, připomínající vražedný útok na redakci francouzského časopisu.

Konvičku jsme nechtěli. Blbé kecy

Konvičku jsme v Českých Budějovicích nechtěli, nedá se nic dělat, je tady! Soužití je lepší než nedůvěra! Proti blbým kecům!" Takové nápisy měly pro změnu transparenty, jež si připravila skupinka lidí, která naopak protestovala proti akci na náměstí. Sešla se ve stejnou dobu, jen o kousek dál, u katedrály svatého Mikuláše. Sem ale dorazilo podle policie přibližně jen třicet lidí. Nenechme si diktovat strachem – Islamofobie není řešení, byl název protestní akce proti demonstraci na náměstí.

Jsem muslim po rodičích. Už to, že jsem cizinec, je tady problém. Dost často slýchávám 'imigrantská špíno, vrať se zpět' a podobné narážky,“ vysvětloval jeden z účastníků demonstrace u katedrály Enes Zaimovič. Je původem z Jugoslávie a jeho rodina přišla do České republiky v 90. letech, když v Jugoslávii začala válka.

Mám problém s tím spolkem Islám v ČR nechceme především kvůli jejich postoji k uprchlíkům, a to hlavně muslimským. Všichni muslimové přece nejsou stejní,“ rozčiloval se protestující proti akci sdružení Islám v ČR nechceme Adam Tomáš.

Obě akce sledovala policie. Jak řekl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner, vše proběhlo bez problémů.

David Hora

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace