Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Užít si jako panstvo? Památkový ústav otevřel klíč k netradičním zážitkům. Ten největší putoval do Jižních Čech

29.01.2015
Užít si jako panstvo? Památkový ústav otevřel klíč k netradičním zážitkům. Ten největší putoval do Jižních Čech

Foto: NPÚ

Popisek: Zážitky pro vítězku věrnostního programu Národního památkového ústavu

Noční procházka po hradbách, uvítací salvy z děl, projížďka kočárem, přespání na zámku a další jedinečné zážitky jsou připraveny pro vítěze pátého ročníku programu Národního památkového ústavu nazvaného Klíč k památkám, který odměňuje pravidelné návštěvníky památek. Zážitky lze vyhrát i v dalším roce.

Z celkem 4800 odevzdaných a vyplněných návštěvnických pasů bylo minulý týden vylosováno 10 výherců, ovšem sbírat razítka a soutěžit o další ceny mohou držitelé pasů i nadále.

Hlavní cena putuje do Jížních Čech

Pro vítězku první ceny, Hanu Valterovou z jihočeských Trhových Svinů, je připraven „královský křivoklátský víkend na hradě i v podhradí“, který zahrnuje kromě soukromé prohlídky hradu i oběd, odpolední program pro děti s občerstvením, podvečerní projížďku kočárem do křivoklátských lesů, večeři, noční procházku po hradbách s překvapením, ubytování se snídaní a v neděli výlet do Hamousova statku ve Zbečně s pečením chleba v selské peci. Výherkyně kromě toho získá celoroční rodinnou vstupenku na památky ve správě Národního památkového ústavu.

Výherkyně druhé ceny, Simona Dvořáková, okusí středověký Svojanov, včetně ubytování na hradě, ale také uvítacích salv a večeře v hradní restauraci. Třetí cenu, chvalský zámek s pohádkou, tedy soukromou prohlídku zámku s večeří, si s celou rodinou může užít Tomáš Varmuža. Čtvrtou cenu vyhrála Radka Szedlárová, která stráví den a noc s hrabětem Haugwitzem v Náměšti nad Oslavou. Výherkyně páté ceny, Daniela Jurečková se vypraví za šlechtickým životem na zámek Nelahozeves, kde si v zámecké restauraci může dát dezert s kávou nebo čajem a ochutnat vína z Lobkowiczkého zámeckého vinařství Roudnice nad Labem. Pátou cenou, kterou získal Radim Klvaňa, je procházka podvečerním Karlštejnem od sklepa až po půdu se zástupcem kastelána.

Všichni výherci získají ke svým zážitkům ještě výpravné publikace vydané Národním památkovým ústavem a rodinné vstupenky na libovolné památky ve správě ústavu. Rodinnou vstupenku a knihu „Průvodce po památkách ve správě Národního památkového ústavu“ získají rovněž další čtyři vylosovaní – Jolana Beránková, Petr Fišer, Irena Maturová a Alena Vosilková.

Zážitky, které pro výherce losování Národní památkový ústav připravuje, jsou jedinečné a setkávají se s mimořádně příznivým ohlasem. „Musím říct, že takový hezký a ucelený zážitek se člověku dostane málokdy, a jsem velmi ráda, že na výherní akci mohly být i obě dvě mé dcery,“ zhodnotila svou výhru Mirka Daňková z Brna, vylosovaná z celkem 7200 odevzdaných návštěvnických pasů v loňském roce. I s dcerami byla 5. července ráno uvítána na zámku v Mníšku pod Brdy. Posnídaly na nádvoří a s průvodkyněmi v kostýmech z doby první republiky si prohlédly zámek. Mezitím byl před zámek přistaven historický automobil značky Tatra, který výherkyně vezl krásnou cestou z Mníšku pod Brdy na zámek Konopiště. Nejkrásnějšími prostorami zámku provedl nadporučík Heinrich Jenikovský, zaměstnanec vojenské kanceláře Františka Ferdinanda d´Este. Závěr odpoledne strávily výherkyně v zámecké Růžové zahradě s nově otevřeným korkovým pavilonem.

Zážitky lze vyhrát i v dalším roce

V roce 2014 se do programu Klíč k památkám zapojilo 130 hradů, zámků, klášterů a dalších památek státních, městských i soukromých. Účastníci věrnostního programu získávají za pět vstupů na zapojené památky jeden vstup zdarma. Vstupy jsou zaznamenávány pomocí razítek do návštěvnického pasu, který návštěvníci získají na pokladnách památek. Plně orazítkované pasy pak mohou odevzdat v pokladně kteréhokoli zapojeného hradu či zámku nebo je odeslat na adresu Národního památkového ústavu. Zařadí se tak do slosování o jedinečné zážitky, které pro výherce připraví kasteláni hradů a zámků. Program zahájený v roce 2014 pokračuje i nadále; pas je platný 12 měsíců od vydání, nejdéle do konce roku 2015.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš