Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman obdivuje jeden z nejcennějších relikviářů světa

03.04.2013
Hejtman obdivuje jeden z nejcennějších relikviářů světa

Foto: Jčk

Popisek: Jihočeský hejtman Jiří Zimola a převor Justin Berka při prohlídce Závišova kříže

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) je pověstný tím, že má rád vše nové, nebo zajímavé, zvláštní, hezké a miluje historii. Jako jednomu z mála lidí v této zemi se mu podařilo shlédnout jeden z deseti nejcennějších relikviářů světa - Závišův kříž. Tento naprostý unikát uvidí běžní smrtelníci až od 26. dubna v klášteře ve Vyšším Brodě.

Závišův kříž, který ukrývá asi dvaceticentimetrový kus Kristova kříže a dalších 25 částí ostatků, patří k 10 nejcennějším relikviářům na světě. Dokonce o něm někteří znalci tvrdí, že jde o cennější památku, než jsou samotné korunovační klenoty. Téměř 40 let se ukrýval kříž v trezoru, nyní bude v rámci Zemské výstavy k vidění.

Závišův kříž přiláká turisty

V klášteře finišují poslední opravy. Město se od letošního dubna do listopadu připravuje na nápor turistů a snaží se zajistit jim dostatečný komfort. Cisterciácké opatství pro výstavu poskytne nejen výstavní prostory, ale také vzácné exponáty.

„Vedle tradičně vyhledávaných jihočeských památek, sportovního vyžití, lázeňství a nedotčené přírody nabídne region díky Zemské výstavě expozici unikátních uměleckých děl a také pohled do česko-rakouské historie. I proto se Jihočeský kraj rozhodl ve stádiu příprav předfinancovat opravy Cisterciáckého kláštera částkou 10 milionů korun. Také agentuře RERA, která je od počátku zodpovědná za přípravu celého projektu Zemské výstavy 2013 kraj na předfinancování příprav poskytl přes 9 milionů korun," zdůraznil hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, s tím, že kraj očekává hladký průběh celého projektu a naplnění velkých ambicí výstavy.

Nadšený hejtman

Sám byl prohlídkou Závišova kříže, který je opředen řadou tajemství fascinován. V době představení této památky bylo jen několik vyvolených, kteří si ji mohli jako první prohlédnout, ovšem za účasti maskovaných policistů se samopaly. Relikviář má totiž nedozírnou a nevyčíslitelnou cenu.

„Byl jsem nadšen, je to opravdu nádherný a úžasný kousek. Jsem hrdý na to, že právě my tady na jihu Čech se můžeme pyšnit něčím tak výjimečným. A o to více mne těší, že právě Jihočeský kraj přispěl k této výjimečné události, kterou se stane Zemská výstava,“ uvedl pro Krajské listy Zimola.

Výstava 2013 mimo jiné rozšíří prohlídkovou trasu vyšebrodského kláštera o dosud veřejnosti nepřístupné prostory. Nově budou moci návštěvníci vstoupit například do kapitulní síně, v níž je pochován Záviš z Falkenštejna. V klášterním muzeu budou vystaveny deskové obrazy Madony Vyšebrodské, Madony Zlatokorunské, Ukřižování z Vyššího Brodu a četné další gotické plastiky a deskové malby.

Do USA se nedostal

Před časem se v New Yorku měla konat unikátní výstava deseti světových relikviářů. Závišův kříž měl být mezi nimi. Expozici se nakonec neuskutečnila, protože jen dva nebo tři státy byly ochotny své relikviáře zapůjčit. Ten český mezi nimi ale podobně jako většina dalších nebyl. Vlastníci se obávali bezpečnostních rizik.

Unikátní Závišův kříž je nazýván Závišovým, neboť jej měl v držení druhý manžel královny Kunhuty Záviš z Falkenštejna Po jeho smrti na hlubocké Podskalské louce, kde byl sťat, přešel kříž do rodového majetku Vítkovců, cisterciáckého vyšebrodského kláštera. Tam se připomíná jako zázračný a po třicetileté válce se stal cílem mnoha poutí. Za druhé světové války byl kříž odvezen do Prahy a uložen ve Svatovítském pokladu na Pražském hradě. Do Vyššího Brodu se vrátil v roce 1994, od té doby byl v trezoru.

Roman Ondráček