Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Čtvrt století od pádu železné opony se hejtmani sešli na hranicích. Proč pomluvili ministerstvo dopravy?

14.12.2014
Čtvrt století od pádu železné opony se hejtmani sešli na hranicích. Proč pomluvili ministerstvo dopravy?

Autor: Jihočeský kraj

Popisek: Vedení Jihočeského kraje v čele s hejtmanem Jiřím Zimolou se ve čtvrtek 11. prosince zúčastnilo oslav 25 let od pádu železné opony. Setkání s rakouskými sousedy, jejichž delegaci vedl zemský hejtman Horních Rakous Josef Pühringer se uskutečnilo v Dolním Dvořišti, Leopoldschlagu a Studánkách (na snímku).

Přesně 25 let na den od chvíle, kdy byly přestřiženy první dráty někdejší železné opony v Dolním Dvořišti, se na tomto místě ve čtvrtek sešli hornorakouský hejtman Josef Pühringer a jihočeský Jiří Zimola, starostové příhraničních obcí z obou zemí a členové obou krajských vedení.

Vzpomínková akce pokračovala v Leopoldschlagu mimo jiné vystoupením dětí ze základních škol a studentů z Freistadtu a Českých Budějovic. Nešlo jen o symbolickou akci. „Na následné konferenci hejtmanů Jihočeského kraje a Horních Rakous v Bad Leonfeldenu jsme řešili především dopravní tematiku, přesněji řečeno spojení Českých Budějovic a Lince," řekl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. 

Vytoužená dálnice až za sedm let?

Ten si mimochodem neodpustil malé šťouchnutí do českého ministerstva dopravy. Kdybychom stavěli silnice stejným tempem, jakým měníme ministry dopravy, už bychom měli stejně kvalitní dálnice, jaké vidíme hned po příjezdu do Rakouska," posteskl si Jiří Zimola. „V tomto ohledu je pětadvacetileté výročí velmi nelichotivým ohlédnutím,“ doplnil.

Rok 2021 jako termín propojení dálnice D3 s rakouskou rychlostní silnicí S10 oznámil po svém setkání s hornorakouským hejtmanem Josefem Pühringerem bývalý ministr dopravy Antonín Prachař. V srpnu slíbil, že za sedm let dojedou řidiči z Českých Budějovic až do Lince po dálnici. Oba tehdy jednali také o rychlém železničním spojení obou měst, které zřejmě bude hotové až později – náhrada pomalé jednokolejky z Budějovic na jih se začne stavět až po roce 2018, kdy má být hotový koridor z krajského města do Prahy.

Aktivní gymnazisté

V rámci návštěvy v tomto týdnu mimo jiné podepsali ředitelé Biskupského gymnázia J. N. Neumanna v Českých Budějovicích a gymnázia Bad Leonfelden novou partnerskou smlouvu, stvrzující jejich dosavadní několikaletou spolupráci. Pětadvacátým výročím pádu železné opony se od září věnuje mimo jiné Gymnázium Český Krumlov, a to v rámci vzdělávacího projektu, který byl zahájen počátkem září pod názvem Život v demokracii. Jeho těžištěm jsou besedy s rakouskými osobnostmi, díky nimž studenti získávají nový pohled na problematiku a zároveň mohou využít své znalosti německého jazyka.

Ve čtvrtek 4. prosince za nimi dorazil právě Josef Pühringer, hejtman spolkové země Horní Rakousko. „Návštěvy Josefa Pühringera si velmi vážíme. Věřím, že pro studenty bude toto setkání přínosem,“ řekla Hana Bůžková, ředitelka Gymnázia Český Krumlov. Hornorakouský hejtman navázal na besedy z předchozích měsíců - v září ke studentům promluvila Brigitte Lintner a v říjnu Johannes Jetschgo. Zavzpomínali na rok 1989, zmínili změny, které jim přinesl z hlediska osobního i profesního hlediska, a tak dále.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace