Jihočeši už mohou kontrolovat, kam tečou peníze. Kraj spustil „rozklikávací rozpočet“
08.12.2014
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Peníze, ilustrační foto
Rozpočet Jihočeského kraje mohou obyvatelé kraje sledovat už několik dní nově, přehledně a aktuálně. Takzvaný „Rozklikávací rozpočet" byl vedením kraje představen koncem uplynulého týdne.
Nově může široká veřejnost získat přehledné a aktuální informace o hospodaření kraje v oblasti příjmů a výdajů, včetně porovnání dosažené skutečnosti s upraveným rozpočtem.
„Rozklikávací rozpočet je s ohledem na poskytování transparentních informací dalším nástrojem umožňujícím kontrolu veřejnosti nad hospodařením Jihočeského kraje," zdůraznil jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Jak to funguje?
Zveřejněná data korespondují s Výkazem pro hodnocení plnění rozpočtu územních samosprávných celků, dobrovolných svazků obcí a regionálních rad. Tento výkaz, jehož obsahem jsou finanční údaje, je pravidelně po skončení kalendářního měsíce odeslán do Centrálního systému účetních informací státu (dále jen CSÚIS). Po odsouhlasení výkazu ze strany Ministerstva financí jsou data veřejnosti poskytnuta právě formou „rozklikávacího rozpočtu".
Údaje jsou strukturovány podle položek rozpočtové skladby či odvětvového třídění druhu příjmů a výdajů. „Rozklikávací rozpočet" naleznou obyvatelé ZDE.
Aktuální úspora
Úspora, kterou by lidé měli v následujících dvou letech v rozpočtu zaznamenat, se aktuálně docílí například díky nákupu elektřiny a plynu na burze, čímž kraj na tyto komodity vyčerpá o 28 milionů korun ročně méně. Kraj je nakoupil formou burzy na další dva roky: Zatímco první nákup přinesl meziroční úsporu 21 milionů korun, náklady v letech 2015 a 2016 poklesnou oproti loňsku o celých 28 milionů korun ročně.
„Jedná se o další příklad toho, že se kraj chová ekonomicky a umí se svými finančními prostředky šetřit. Jenom pro představu, výše uvedená částka odpovídá téměř ročnímu rozpočtu městyse Lhenice na Prachaticku se zhruba dvěma tisíci obyvateli," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Burzovní nákup umožňuje kraji výrazně snižovat náklady na elektřinu a plyn a přitom řešit veřejnou zakázku na dodavatele energií nejtransparentnějším možným způsobem. „Zanedbatelná není ani úspora v administrování celého procesu, který z velké části přebírá burzovní broker," uzavřel Zimola.
Kontrolujte hospodaření kraje
Základním principem rozpočtové skladby je zabezpečení transparentnosti veřejných rozpočtů cestou standardní klasifikace jejich peněžních operací. Jednotný způsob třídění příjmů a výdajů je stanoven vyhláškou č. 323/2002 Sb., o rozpočtové skladbě, ve znění pozdějších předpisů.
„Rozklikávací rozpočet“ je obrazem výstupů z ekonomického systému GINIS. Údaje jsou strukturovány podle položek rozpočtové skladby či odvětvového třídění druhu příjmů a výdajů. S ohledem na poskytování transparentních informací o hospodaření kraje široké veřejnosti lze chápat „rozklikávací rozpočet“ jako nástroj veřejné kontroly hospodaření.
A co obce?
Prozkoumat rozpočty konkrétních obcí mohou obyvatelé již delší dobu například díky portálu www.rozpocetobce.cz. Zde lez vyhledávat zadáním názvu dané obce. Zde nechybí rovněž vysvětlující texty, jak číst rozpočet, jak může občan střežit rozpočet obce, co je v rozpočtu města dobré a co ne a podobně. Stránka je interaktivní, s autory portálu Rozpočet Obce lze komunikovat.
Česká pobočka Transparency International vydala na téma obecních rozpočtů publikaci „Průvodce komunálními rozpočty“.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš