Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Proč Jihočeši nehlasovali pro zrušení doživotní imunity? Je jim ukradená

28.03.2013
Proč Jihočeši nehlasovali pro zrušení doživotní imunity? Je jim ukradená

Autor: eybert.cz

Popisek: Starosta Pavel Eybert

Když poslankyně Kateřina Klasnová (VV) prosazovala v Senátu zrušení doživotní trestněprávní imunity, většina senátorů ji v jejím úsilí podpořila. Pokud byl někdo proti, nebo se zdržel, tak to byli senátoři z klubu ODS a mezi nimi i ti jihočeští.

Senát na druhý pokus přijal ústavní novelu, předloženou skupinou poslanců v čele s Kateřinou Klasnovou. „Je to významná změna a jsem ráda, že se jí podařilo po dvaceti letech a sedmnácti neúspěšných pokusech prosadit,“ uvedla po jednání senátu Klasnová.

Přijetí návrhu předcházela složitá jednání a hledání kompromisu, to uznává i Kateřina Klasnová, která by si dle svých slov dovedla představit ještě širší omezení imunity: „Ale pro takový návrh bych podporu většiny politických stran nikdy nezískala," uvedla. Klasnová před jednáním sehnala podporu a podpisy předsedů všech senátních klubů. I přesto se však našli senátoři, jež pro novelu ruce nezvedli, a to z klubu ODS. Mezi těmi, co se zdrželi hlasování, byli i jihočeští senátoři Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou, a Pavel Eybert, starosta Chýnova. Jejich důvody, proč omezení imunity nepodpořili, se různí, ale jedno mají společné, imunita se stejně na nepolitické věci neaplikuje a pokud se někdo proviní, tak je a bude vydán.

Tomáš Jirsa: Imunita je mi ukradená

K tomu každý přidává další vysvětlení, a například Pavel Eybert si myslí, že by doživotní imunita měla zůstat: „Poslanci i senátoři mají mít imunitu, aby nemohli být za své postoje perzekuováni a to ani po skončení mandátu. Nebo si myslíte, že pohrůžka „počkej, až Ti skončí mandát“ nefunguje?“ vysvětluje svůj postoj chýnovský starosta.

To Tomáše Jirsu spíš znepokojuje žaloba na Václava Klause: „Obecně je mi imunita ukradená, ale to, co ve velkém spěchu rozpoutala ČSSD žalobou za velezradu na Václava Klause, když o tři dny později by to již nebylo možné, to mě nutí se zamyslet, kam směřuje naše politická kultura?“

Miroslav Smolák

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace