Proč Jihočeši nehlasovali pro zrušení doživotní imunity? Je jim ukradená
28.03.2013
Foto: eybert.cz
Popisek: Starosta Pavel Eybert
Když poslankyně Kateřina Klasnová (VV) prosazovala v Senátu zrušení doživotní trestněprávní imunity, většina senátorů ji v jejím úsilí podpořila. Pokud byl někdo proti, nebo se zdržel, tak to byli senátoři z klubu ODS a mezi nimi i ti jihočeští.
Senát na druhý pokus přijal ústavní novelu, předloženou skupinou poslanců v čele s Kateřinou Klasnovou. „Je to významná změna a jsem ráda, že se jí podařilo po dvaceti letech a sedmnácti neúspěšných pokusech prosadit,“ uvedla po jednání senátu Klasnová.
Přijetí návrhu předcházela složitá jednání a hledání kompromisu, to uznává i Kateřina Klasnová, která by si dle svých slov dovedla představit ještě širší omezení imunity: „Ale pro takový návrh bych podporu většiny politických stran nikdy nezískala," uvedla. Klasnová před jednáním sehnala podporu a podpisy předsedů všech senátních klubů. I přesto se však našli senátoři, jež pro novelu ruce nezvedli, a to z klubu ODS. Mezi těmi, co se zdrželi hlasování, byli i jihočeští senátoři Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou, a Pavel Eybert, starosta Chýnova. Jejich důvody, proč omezení imunity nepodpořili, se různí, ale jedno mají společné, imunita se stejně na nepolitické věci neaplikuje a pokud se někdo proviní, tak je a bude vydán.
Tomáš Jirsa: Imunita je mi ukradená
K tomu každý přidává další vysvětlení, a například Pavel Eybert si myslí, že by doživotní imunita měla zůstat: „Poslanci i senátoři mají mít imunitu, aby nemohli být za své postoje perzekuováni a to ani po skončení mandátu. Nebo si myslíte, že pohrůžka „počkej, až Ti skončí mandát“ nefunguje?“ vysvětluje svůj postoj chýnovský starosta.
To Tomáše Jirsu spíš znepokojuje žaloba na Václava Klause: „Obecně je mi imunita ukradená, ale to, co ve velkém spěchu rozpoutala ČSSD žalobou za velezradu na Václava Klause, když o tři dny později by to již nebylo možné, to mě nutí se zamyslet, kam směřuje naše politická kultura?“
Miroslav Smolák