Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Návrat chladnokrevných koní na Šumavu prý musejí zastřešit živnostníci. Projekt bývalého vedení nyní počítá s dražbou

12.11.2014
Návrat chladnokrevných koní na Šumavu prý musejí zastřešit živnostníci. Projekt bývalého vedení nyní počítá s dražbou

Autor: CHKO Šumava

Popisek: Koně v CHKO Šumava

Nehospodárný projekt návratu chladnokrevných koní na Šumavu? Trhliny se mají změnit. Vize, jejímž cílem byla zejména záchrana českého chladnokrevníka, má vytvořit mimo jiné také prostor pro podnikání s tímto druhem oře. Někteří čtyřnozí přátelé zřejmě půjdou do dražby.

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava tvrdí, že projekt bývalého vedení byl dosti nehospodárný. Sloužil hlavně k medializaci, nedával možnost uplatnění živnostníkům, kteří by chtěli s koňmi pracovat v lese nebo vozit turisty, a tím nepřímo doslova bránil podnikání na Šumavě.

Co teď s tím?

Po důkladném zvážení se současné vedení přiklonilo k variantě neprovozovat dále chladnokrevné koně ve vlastní režii a dát možnost právě živnostníkům, kterým vytvoří podmínky pro jejich podnikání.

„Mít své koně pro práce v našich lesích se nevyplatí. Náklady spojené s jejich provozem jsou výrazně vyšší, než v případě využívání koní a jejich služeb poskytovaných dodavatelsky: Výdaje spojené s provozem koní, opravami stájí, veterinární péčí, podkovářskými službami, dopravou na pracoviště, péčí o postroje a mzdovými náklady, které by zajistily nepřetržitou nutnost zabezpečit celoroční a každodenní péči o koně, jsou neúměrně vysoké,“ vysvětluje náměstek pro péči o lesní ekosystémy Jan Kozel.

Organizace, které spravují a potřebují k realizaci péče o les koně, už před časem postupně přešly na dodavatelský model, především z ekonomických důvodů.

„Správa Národního parku nemůže být v tomto ohledu výjimkou. Žádný z národních parků v České republice nevyužívá vlastní potahy, protože je to administrativně a ekonomicky neudržitelné. Podobné je to i u správců lesních majetků,“ argumentuje Jan Kozel s tím, že správa národního parku dá přednost transparentní soutěži dodavatelských subjektů, kterým se bude snažit vytvořit co nejlepší prostor pro jejich podnikání.

Koně v CHKO Šumava

CHKO Šumava se jako organizace nemůže o koně sama starat a využívat je pracovně.

Správa parku také nemá svoje těžaře, své harvestory, své železné koně. „Všechny tyto věci soutěží a práce koní v lese nemůže být výjimkou. Navíc, záchranu koňských plemen a jejich rozšiřování mají na starosti úplně jiné instituce než národní parky,“ dodává ředitel Správy CHKO Pavel Hubený.

Koně půjdou asi do dražby

Organizace chce kromě toho podpořit soukromé podnikatele s chladnokrevnými koňmi, kteří podnikají v turistickém ruchu. Zaměstnance, kteří se ještě teď starají o koně, Správa propouštět nehodlá. Našla pro ně plnohodnotné uplatnění v rámci údržby objektů. Zatím se starají o tři již dříve nakoupené koně, kteří možná budou nabídnuty ve veřejné dražbě. Opravené stáje pak budou k dispozici živnostníkům, kteří tu s koňmi budou chtít pracovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace