Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vláda odmítla sporný senátní návrh k Šumavě. Vadil ekologům i Zemanovi. Na podzim míří do sněmovny

31.07.2014
Vláda odmítla sporný senátní návrh k Šumavě. Vadil ekologům i Zemanovi. Na podzim míří do sněmovny

Foto: Pavel Hubený

Popisek: Milešický prales na Šumavě

Vláda se ve středu podle očekávání postavila proti senátnímu návrhu zákona o Národním parku Šumava. S návrhem z různých důvodů nesouhlasí ekologické organizace, ani prezident Miloš Zeman, který se kvůli tomu chtěl původně projednávání předlohy ve vládě zúčastnit.

Odmítnutí předlohy navrhla téměř všechna ministerstva, která ji posuzovala v připomínkovém řízení, výjimkou bylo jen Ministerstvo pro místní rozvoj. Kritici návrhu vytýkali nesystémovost, odchylky od režimu pro ostatní národní parky nebo jednoroční rezervaci vybraných státních pozemků na Šumavě pro bezúplatný převod místním obcím.

Vláda by podle předběžného stanoviska pro středeční jednání měla podpořit spíše jednotnou úpravu pravidel pro všechny národní parky, kterou v rámci novely o ochraně přírody chystá Ministerstvo životního prostředí. Takový postoj nedávno vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Senátoři připravili návrh na základě letitých pokusů o uzákonění šumavského parku. V souladu s dosavadními předlohami navrhli park rozdělit do tří zón. Nejpřísněji chráněnou první zónu chtějí rozšířit ze současných 13 procent na 26,53 procenta území parku, která by neměla být zcela bezzásahová. Umožnit v ní chtějí „časově a prostorově omezené přímé zásahy", které by vedly k zachování, podpoře nebo obnově samořídících funkcí ekosystémů a k naplnění poslání národního parku.

Sněmovna se návrhem začne zabývat na podzim

První zóna by měla být do budoucna rozšířena o dalších osm procent území. Druhá zóna by se měla rozkládat na 60 procentech rozlohy parku a třetí na pěti procentech.

Vládní stanovisko je pouze doporučením pro sněmovnu, která se senátním návrhem začne zabývat na podzim. Před poslanci chce k zákonu vystoupit i hlava státu, která se kvůli pracovnímu programu nakonec dnešního jednání kabinetu nezúčastnila. Miloš Zeman již dříve řekl, že je připraven normu kvůli rozšíření první zóny vetovat.

Naopak ekologové, kteří proti senátnímu návrhu zorganizovali petici, požadují zvětšení první zóny na 50 procent území parku. Proti tomu se ale postavil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Jeho úřad chce bezzásahovou zónu na 23 procentech území parku po příští tři roky. 

Proč Šumava potřebuje zákon? Ptá se hejtman Zimola

V posledních dnech se opět do popředí zájmu dostává Šumava, a to především v souvislosti se senátorským návrhem zákona o Národním parku Šumava, který ve středu projednala vláda. Bohužel, ho nepodpořila. Říkám bohužel, protože jsem na základě svých zkušeností přesvědčen, že Šumava svůj zákon jednoznačně potřebuje.

Senátní návrh, o kterém se nyní bude jednat ve Sněmovně, nepovažuji za ideální řešení a neskáču z něj nadšením, ale vinou všech stran sporu o Šumavu jsme se dostali do situace, že je lepší nějaký zákon, i když ne úplně dokonalý, než zákon žádný.  Je skoro zbytečné se dohadovat o tom, zda bezzásahová zóna bude o 1 či 2 procenta větší či menší. V tom netkví podstata nezbytnosti tohoto zákona. Ta se skrývá v potřebě nastavení jasných a závazných pravidel, jakéhosi jízdního řádu, podle kterého se na Šumavě pojede další desítky let a co budou muset všichni respektovat.

Vždy jsem si myslel, že se lidé dokážou domluvit a nebudou k tomu potřebovat speciální zákon. Že budou ctít dohodnuté slovo a podanou ruku. Že jim půjde o věc a dokáží se povznést nad malichernosti. Strašně jsem se spletl. Za šest let ve funkci hejtmana jsem už zažil tolik podrazů nebo minimálně okopávání kotníků, že je nedokážu spočítat. Pochopil jsem, o co na Šumavě jde a co všechno lze zneužít v osvětové kampani tzv. ochránců přírody. Mluvil jsem s těmi poctivými a byl mile překvapen jejich názory na ty, co Šumavu znají jen z vlaku nebo zpoza tmavých skel pražských kaváren. A přál si, aby řádění těchto ekologistů bylo zastaveno jasnou a nepřekročitelnou zákonnou normou dříve, než proti správným a potřebným ekologickým myšlenkám a cílům dokážou popudit všechny normální lidi.

Zřejmě se toho nedočkám. Z jedné strany hrozí vetem pan prezident, který odmítá ustoupit byť jen o píď těm, co jsou za současný nemocný stav Šumavy přímo odpovědní. A z druhé strany Senátem schválený návrh zákona torpéduje naše vláda, které připadá málo zelený, aniž by se jediný ministr obtěžoval na Šumavu vypravit, rozhlédnout se po ní a promluvit si o ní s lidmi, kteří ji znají a jsou s ní srostlí. Pokud se o to některý z ministrů pokusil, omlouvám se mu a budu rád, když mi napíše, co viděl a slyšel.

Česká republika nepotřebuje obecný zákon o národních parcích. Slyšeli jste snad někdy o problémech v Krkonoších nebo v Podyjí? Je to ale skvělá kouřová clona pro to, jak Šumavu dále, na základě ministerských vyhlášek a nařízení, plundrovat a zabíjet. Že se k tomu propůjčuje rezortní ministr za ANO, je mrzuté, ale z hlediska politických idealů pochopitelné. Že by ale souhlasili i ministři a poslanci za ČSSD, když se zákonem vyjádřili souhlas jejich straničtí senátoři, je pro mne nepředstavitelné a chci věřit, že se tak nestane.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová