Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pane ministře, Šumavu nelze řídit jako chemické továrny, směřuje svou kritiku na Richarda Brabce senátor a předseda SPO Jan Veleba

08.07.2014
Pane ministře, Šumavu nelze řídit jako chemické továrny, směřuje svou kritiku na Richarda Brabce senátor a předseda SPO Jan Veleba

Autor: Archiv

Popisek: Jan Veleba

Napřed malý exkurs do nedávné historie: Na tři stovky účastníků dorazilo ve čtvrtek 8. května na náměstí v Horní Plané na Šumavě, aby vyjádřilo nesouhlas s posledními kroky ministra životního prostředí Richarda Brabce vůči Šumavě. Odvolání bývalého ředitele Jiřího Mánka vyvolalo u veřejnosti i napříč politickým spektrem velké rozčarování a nesouhlas. A právě tento vzkaz do Prahy z Horní Palné jasně zazněl.

Iniciátorem setkání byl senátor a čestný prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Kromě něho vystoupili na náměstí v Horní Plané i další členové Parlamentu ČR, poslanci a senátoři. Dále zde svůj názor vyslovili také zástupci regionální politické scény, ale hlavně představitelé obcí či nevládních organizací přímo ze Šumavy. Ti všichni se shodli, že situaci, kdy ministr podlehl ekologické lobby, nelze ponechat bez odezvy. „V závěru jsme přijali určité usnesení, které spočívá ve třech bodech. Zaprvé, chceme prosadit zákon o Národním parku Šumava, který stanoví jasná pravidla a který poskytne ochranu šumavské přírodě i jejím obyvatelům bez ohledu na to, kdo zrovna sedí na ministerstvu. Zadruhé, Chartu Šumavy přetvoříme do petiční akce, abychom vyburcovali celospolečenské mínění. A zatřetí, vyzýváme ministra Richarda Brabce, aby vzhledem ke svému selhání zvážil setrvání ve vládní funkci. Vždyť Šumavu nelze řídit jako chemické továrny,“ poznamenal senátor Jan Veleba.  

Iniciativa, která v Horní Plané vznikla, rozhodně bude ve svém úsilí pokračovat. „Ten vzkaz pro pana ministra od obyvatel Šumavy je jasný,“ dodal senátor Veleba. 

Brabec chce pustit lidi do nejcennějších koutů přírody. Ale omezeně a na objednávku

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který vedl jednu z největších tuzemských chemiček Lovochemii, si dal za cíl zpřístupnit nejcennější kouty české přírody. Počty návštěvníků ale hodlá regulovat pomocí webové aplikace. Nová pravidla by platila nejen pro Národní park Šumava, ale také Krkonoše, Podyjí a České Švýcarsko.

Stávající zákon o Národním parku Šumava je podle ministra životního prostředí buď příliš obecný, nebo naopak příliš svazující. Resort proto hodlá udělat změny, které by se ale vztahovaly i na ostatní národní parky v České republice. Brabec to uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

„Ty změny jsou v zásadě v tom, že se pro všechny parky stanoví základní ochranné podmínky, tedy zákazy. Stanoví se tam, co je zakázáno, což by platilo pro všechny parky, například zákaz rozdělávání ohňů, těžba surovin nebo výstavba průmyslových komplexů," vysvětluje záměr politik.

Kromě toho ale novela otevře parky lidem. Rozhodně víc, než jak tomu bylo dosud, ačkoli některá místa svým charakterem neumožňují, aby tam lidé šlapali volně. „Některá klidová území budou zavřená asi komplet, některá by byla zavřená pouze v určité části roku. V jiných oblastech by se to ale uvolnilo. I v dnešní první zóně by se dalo v některých oblastech chodit volně, což je průlom," uvedl ministr.

Zájemci o výlet do některých oblastí by se museli předem objednat

Další novinkou, kterou chce ministerstvo prosadit, je, že se zájemci budou objednávat přes internet a dostanou pořadové číslo. „V době internetu si dopředu objednáte návštěvu. A sami uvidíte, že se na vodu nedostane denně víc než 200 lidí a zda už není kapacita vyčerpaná," vysvětluje Brabec pro HN. Zamlouvá se mu i myšlenka výletů s průvodcem, které se dnes v podstatě nedělají.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace