Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pane ministře, Šumavu nelze řídit jako chemické továrny, směřuje svou kritiku na Richarda Brabce senátor a předseda SPO Jan Veleba

08.07.2014
Pane ministře, Šumavu nelze řídit jako chemické továrny, směřuje svou kritiku na Richarda Brabce senátor a předseda SPO Jan Veleba

Foto: Archiv

Popisek: Jan Veleba

Napřed malý exkurs do nedávné historie: Na tři stovky účastníků dorazilo ve čtvrtek 8. května na náměstí v Horní Plané na Šumavě, aby vyjádřilo nesouhlas s posledními kroky ministra životního prostředí Richarda Brabce vůči Šumavě. Odvolání bývalého ředitele Jiřího Mánka vyvolalo u veřejnosti i napříč politickým spektrem velké rozčarování a nesouhlas. A právě tento vzkaz do Prahy z Horní Palné jasně zazněl.

Iniciátorem setkání byl senátor a čestný prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Kromě něho vystoupili na náměstí v Horní Plané i další členové Parlamentu ČR, poslanci a senátoři. Dále zde svůj názor vyslovili také zástupci regionální politické scény, ale hlavně představitelé obcí či nevládních organizací přímo ze Šumavy. Ti všichni se shodli, že situaci, kdy ministr podlehl ekologické lobby, nelze ponechat bez odezvy. „V závěru jsme přijali určité usnesení, které spočívá ve třech bodech. Zaprvé, chceme prosadit zákon o Národním parku Šumava, který stanoví jasná pravidla a který poskytne ochranu šumavské přírodě i jejím obyvatelům bez ohledu na to, kdo zrovna sedí na ministerstvu. Zadruhé, Chartu Šumavy přetvoříme do petiční akce, abychom vyburcovali celospolečenské mínění. A zatřetí, vyzýváme ministra Richarda Brabce, aby vzhledem ke svému selhání zvážil setrvání ve vládní funkci. Vždyť Šumavu nelze řídit jako chemické továrny,“ poznamenal senátor Jan Veleba.  

Iniciativa, která v Horní Plané vznikla, rozhodně bude ve svém úsilí pokračovat. „Ten vzkaz pro pana ministra od obyvatel Šumavy je jasný,“ dodal senátor Veleba. 

Brabec chce pustit lidi do nejcennějších koutů přírody. Ale omezeně a na objednávku

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který vedl jednu z největších tuzemských chemiček Lovochemii, si dal za cíl zpřístupnit nejcennější kouty české přírody. Počty návštěvníků ale hodlá regulovat pomocí webové aplikace. Nová pravidla by platila nejen pro Národní park Šumava, ale také Krkonoše, Podyjí a České Švýcarsko.

Stávající zákon o Národním parku Šumava je podle ministra životního prostředí buď příliš obecný, nebo naopak příliš svazující. Resort proto hodlá udělat změny, které by se ale vztahovaly i na ostatní národní parky v České republice. Brabec to uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

„Ty změny jsou v zásadě v tom, že se pro všechny parky stanoví základní ochranné podmínky, tedy zákazy. Stanoví se tam, co je zakázáno, což by platilo pro všechny parky, například zákaz rozdělávání ohňů, těžba surovin nebo výstavba průmyslových komplexů," vysvětluje záměr politik.

Kromě toho ale novela otevře parky lidem. Rozhodně víc, než jak tomu bylo dosud, ačkoli některá místa svým charakterem neumožňují, aby tam lidé šlapali volně. „Některá klidová území budou zavřená asi komplet, některá by byla zavřená pouze v určité části roku. V jiných oblastech by se to ale uvolnilo. I v dnešní první zóně by se dalo v některých oblastech chodit volně, což je průlom," uvedl ministr.

Zájemci o výlet do některých oblastí by se museli předem objednat

Další novinkou, kterou chce ministerstvo prosadit, je, že se zájemci budou objednávat přes internet a dostanou pořadové číslo. „V době internetu si dopředu objednáte návštěvu. A sami uvidíte, že se na vodu nedostane denně víc než 200 lidí a zda už není kapacita vyčerpaná," vysvětluje Brabec pro HN. Zamlouvá se mu i myšlenka výletů s průvodcem, které se dnes v podstatě nedělají.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová