Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žen, které stojí o funkce, je v ČSSD málo, tvrdí šéf Senátu Milan Štěch s tím, že on je pro uplatnění kvót pro něžné pohlaví

05.07.2014
Žen, které stojí o funkce, je v ČSSD málo, tvrdí šéf Senátu Milan Štěch s tím, že on je pro uplatnění kvót pro něžné pohlaví

Foto: Facebook

Popisek: V roce 1996 byl Štěch zvolen senátorem za obvod Pelhřimov-Jindřichův Hradec. Znovu byl zvolen v letech 2002 a 2008. V současné době je jedním ze tří senátorů působících v Senátu již od jeho vzniku.

Na to, proč sobotkovci a haškovci spolu bojují hlavně ve sněmovně a v Senátu je v tomto směru klid, proč mají odboráři úlevy či proč by sociální demokraté měli přijmout kvóty na zastoupení žen v politických funkcích odpovídal na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz předseda horní parlamentní komory Milan Štěch.

„Čím si vysvětlujete, že sobotkovci a haškovci mezi sebou bojují především ve sněmovně?“ zeptal se jeden ze čtenářů a poukázal na to, že v Senátu je poměrně klid, i když jsou v něm zastoupena obě křídla. Štěch ale dělení na sobotkovce a haškovce odmítá. „Moje základní dělení je na slušné a méně slušné a potom podle programové orientace a priorit, které ve svých vystupováních, ať už uvnitř strany nebo navenek, jednotliví představitelé a zákonodárci za ČSSD prezentují,“ uvedl Štěch s tím, že s touto filozofií se snaží ovlivňovat klub ČSSD v Senátu.

Další otázka směřovala k výroku šéfa ČSSD Sobotky, který by rád obhájil v Senátu alespoň devět mandátů. Štěch si pochválil práci horní parlamentní komory v současném složení, kdy zde mají většinu senátoři zvolení za sociální demokracii. Podle něj současný Senát pracuje zodpovědně. Dokládá to na tom, že i v době vládní krize a rozpuštění sněmovny beze zbytku splnil Ústavou dané povinnosti. „Pokud se objevují nějaké číselné odhady, pravděpodobně autoři, včetně pana premiéra, vycházejí z preferencí, které se čas od času v médiích vyskytují, ale já s pokorou konstatuji, že to je pouze právo voličů, což i v případě mé osoby nemohu než plně respektovat,“ okomentoval Sobotkův výrok s tím, že doufá, že jeho voliči přihlédnou k jeho dlouhodobé práci a i tomu, jak zvládal v posledních letech výkon funkce v Senátu.

Zvýhodnění živnostníků je dílem pravicových vlád, které si chtěly naklonit OSVČ

Jednomu ze čtenářů se nelíbí daňové výhody pro členy odborů. U živnostníků takové výhody chápe, protože nemají nemocenskou, dovolenou apod. „Pokud jsou nastoleny nějaké výhody, týkají se zpravidla všech zaměstnanců, nikoliv jen členů odborových organizací,“ argumentuje Štěch a hned se celkem zostra pustil do výhod, kterých využívají živnostníci. „Po změnách Kalouska a Nečase v daňových předpisech odvedou osoby samostatně výdělečné činné státu jen 1,3 miliardy Kč na daních a co se týče zdravotního a sociálního pojištění, tak na solidaritu se svými rodiči, dětmi nebo nemocnými prakticky vůbec nepřispívají,“ uvedl Štěch s tím, že „celý systém zdravotního a důchodového pojištění financují zaměstnavatelé a zaměstnanci“. Podle něj je to obraz „korupčního nastavení pravicovými vládami, které bylo motivováno snahou naklonit si OSVČ na svou stranu“.

Štěch je příznivcem kvót pro ženy

Jiná otázka se týkala toho, že ve vnitrostranickém referendu mají členové ČSSD stanovit kvóty pro účast žen ve stranických funkcích. „To už tu bylo a jak to dopadlo. Ve vládě máte jen jednu ženu a to jen proto, že muž, který byl osloven první, odmítl,“ namítl čtenář. „Co se týká žen na kandidátkách, je to velice složitá problematika, neboť obecně žen, které mají zájem o funkce v ČSSD, není velký počet, a to i s ohledem na jejich další vytíženost včetně péče o rodinu,“ uvedl Štěch a připustil, že i mezi členy strany jsou různé názory na to, zda vůbec nějaké kvóty ve straně uplatňovat. „Přitom v západoevropských a severských zemích jsou kvotace žen časté a obvyklé,“ naznačil Štěch svůj názor na tuto problematiku.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová