Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Ukrajinu přijela ruská armáda, jen odtrhla výložky, je přesvědčen mladý lidovec. Mám zprávy od přátel či od členů pozorovatelských misí, říká

18.06.2014
Na Ukrajinu přijela ruská armáda, jen odtrhla výložky, je přesvědčen mladý lidovec. Mám zprávy od přátel či od členů pozorovatelských misí, říká

Foto: Facebook

Popisek: Šimon Heller

ROZHOVOR S mladým politikem, dokonce předsedou jihočeských Mladých lidovců a cestovatelem Šimonem Hellerem si ParlamentniListy.cz povídaly o Ukrajině a Rusku „Za naprosto zásadní považuji, aby se Rusko přestalo vměšovat do cizích věcí a Ukrajina si to vyřešila sama. Momentálně to vnímám tak, že na Ukrajinu přijela ruská armáda, akorát odtrhla výložky,“ zdůraznil.

Mluvilo se i o radikalizaci islámu. „Je z hlediska vývoje na podobné cestě jako křesťanství, pouze je o nějakých šest let mladší. Byl jsem v řadě islámských zemí, muslimové jsou obecně velmi pohostinní. V životě jsem neměl vůbec žádný problém. Jsem přesvědčený, že drtivá většina muslimů jsou slušní lidé. Ale bohužel část těch radikálních vrhá špatný stín na celé náboženství,“ objasnil.

Jak se bude podle vás vyvíjet situace na Ukrajině? Podaří se jí v nejbližší době zklidnit - třeba novému prezidentovi Porošenkovi?

Byl bych rád, kdyby se to povedlo. Ale obávám se, že to není momentálně v jeho silách. Před pár dny řekl, že chce, aby za týden nastal klid zbraní. Týden uběhl a stále se bojuje. Tak jednoduché to nebude, bohužel.

Separatisté, kteří bojují s ukrajinskou armádou, nicméně působí jen na malém území při hranicích s Ruskem. Není jen otázka času, kdy odejdou z bojů poraženi?

Je tu očividná podpora Ruska. Byly nafoceny různé zbraně, které používá jen ruská armáda. Je otázka, jak silná bude intervence Ruska. Pokud by nebyla či jen minimální, pak by separatisté museli brzy kapitulovat. Ale ta hra rusko-ukrajinská se posouvá do politických rovin. Teď aktuálně se řeší plynová válka mezi těmito dvěma zeměmi. Takže uvidíme, jak se to celé vyvine. Těžko předvídat další vývoj.

Možná Rusko místo masivnější podpory separatistů dává na stůl další svoji trumfovou kartu – zemní plyn...

Je to samozřejmě využití politických nástrojů, které Rusko má. Jako energetický dodavatel a zásadní hráč na trhu s tím může zásadně zahýbat. I když všichni teď říkají, že Evropy se ten problém nedotkne, tak při minulé plynové krizi to začínalo těmito prohlášeními. S tím rozdílem, že tehdy to bylo v lednu v topné sezoně.

Máme tedy býti v EU zneklidněni touto plynovou válkou?

Nechci vyvolávat v lidech nějaký pocit strachu. Tím, co se děje na východě Ukrajiny a předtím anexí Krymu, by Evropa měla být znepokojená. Měla by se k tomu postavit jasněji, jednotněji a tvrdším postojem, než učinila do této doby.

Tvrdší postoj znamená větší sankce vůči Rusku?

Myslím tím, že Rusko bohužel dlouhodobě rozumí pouze projevům síly. Podle mě je třeba dát Rusku jasně najevo, kde jsou hranice a mantinely, co si může dovolit. Anexi Krymu považuju za něco, co by se nemělo stát v jedenadvacátém století v civilizovaném světě. Osobně v tom vidím trošku analogii s rokem 1938, kdy Československo bylo obětováno.

Neměla by Ukrajina pod vedením prezidenta Porošenka uvažovat o federalizaci země, protože obě části jsou kulturně dosti rozdílné a určité názorové rozpory tam budou asi pořád?

Uvažuje se o ní, nebo aspoň o autonomii. Co se týče prezidenta Porošenka, nevidím ho jako nějakého zachránce Ukrajiny. Je to oligarcha, nad jeho zbohatnutím panují mnohé otazníky. Jedna věc je vyřešení této krize, druhá je obava, aby nedošlo k ještě většímu upevnění moci oligarchů. Za naprosto zásadní považuji, aby se Rusko přestalo vměšovat do cizích věcí a Ukrajina si to vyřešila sama. Momentálně to vnímám tak, že na Ukrajinu přijela ruská armáda, akorát odtrhla výložky. Mám zprávy od přátel na Ukrajině či od těch, kteří tam byli na pozorovatelské misi. Nemám důvod se domnívat, že jde o něco jiného.

Jako cestovatel jste přišel do styku s islámem. Přijde mi – třeba podle nejnovějšího vývoje v Iráku – že se v poslední době radikalizuje. Proč?

Úplně bych to nedával za vinu islámu. Svět je jedna velká spojitá nádoba a ve chvíli, kdy se nůžky rozevírají takovým výrazným způsobem, tak se bohužel ti chudší začínají částečně radikalizovat. Islám je z hlediska vývoje na podobné cestě jako křesťanství, pouze je o nějakých šest let mladší. Byl jsem v řadě islámských zemí, muslimové jsou obecně velmi pohostinní. V životě jsem osobně neměl vůbec žádný problém. Jsem přesvědčený, že drtivá většina muslimů jsou slušní lidé. Ale bohužel část těch radikálních vrhá špatný stín na celé náboženství.

Těch radikálů ale zdá se přibývá?

V určitých částech světa někteří lidé cítí beznaděj a cestu z ní vidí v radikálním způsobu řešení situace. Absolutně si tady v České republice neuvědomujeme, v jakém blahobytu tady 99 procent lidí žije. Máme co jíst, pít, kde bydlet, to pro velkou část světa – jako je Irák, Afghánistán, o Africe to platí komplexně, vůbec není samozřejmostí. Ale platí tady přísloví, sytý hladovému nevěří.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová