Rendez – Vous. To není o lásce, ale záchraně životů
18.03.2013
Foto: zzsjck.cz
Popisek: Velká sanita a osobní auto, které využívají záchranáři při systému Rendez - Vous
Již pět let funguje v Jihočeském kraji záchranný systém zvaný Rendez - Vous. Jeho hlavní princip spočívá v tom, že za klasickou sanitou jede osobní vůz s lékařem a dalším záchranářem.
Lékař je proto mobilní a není fixován na jedinou sanitu, díky tomu může zachránit více životů.
Po silnici uhání k naléhavému případu záchranáři v sanitě s rozsvícenými majáky a se spuštěnou houkačkou. O chviličku později je následuje osobní vůz ve stejných barvách, jehož osádku tvoří lékař doprovázený dalším záchranářem. Takto, zjednodušeně řečeno, funguje v praxi tzv. Rendez - Vous - systém, který byl na jihu Čech poprvé zaveden zhruba před pěti lety.
„Jeho hlavní princip spočívá v tom, že jeden lékař záchranné služby je schopen spolupracovat s několika dalšími osádkami záchranářů. Díky tomu, že je mobilní, není fixován na velkou sanitu a jednoho pacienta a v případě potřeby se může přesunout k jinému případu,“ vysvětlil Marek Slabý, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK). Ten do terénu pravidelně vyráží i jako lékař, a nemůže si tento systém vynachválit. „Dříve jsme byli uvázáni k jedné sanitě a během výjezdu bylo velmi obtížné se dostat k jinému případu. Řešilo se to velmi krkolomně, když například jedna sanita s pacientem vezla lékaře na nějaké místo, kde si přestoupil do jiné. Nebo jsme na ni museli čekat třeba někde na křižovatce,“ popisuje.
První byla Praha, pak už jen jižní Čechy
Ivana Stráská, první náměstkyně hejtmana popisuje historii projektu: „Rendez – Vous systém jsme spustili poprvé zhruba před pěti lety na Českobudějovicku. Dva roky už funguje na Písecku, Strakonicku i Prachaticku a od 1. ledna 2013 také na Táborsku. Na zbylé dva okresy - Jindřichohradecko a Českokrumlovsko, by měla přijít řada někdy mezi lety 2014 a 2015. Tam zatím lékař, pokud je potřeba, jezdí s osádkou sanity,“
V Evropě byl Rendez - Vous systém poprvé využit v 70. letech 20. století v německém Heidelbergu a postupně jej převzali mimo jiné země jako Francie, Anglie či Rakousko. V České republice jej jako první zavedla v roce 1987 Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy.
Miroslav Smolák