Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zákeřná past na voliče do eurovoleb: Nepodali jste žádost o voličský průkaz písemně do 8. května? Pak na něj zapomeňte!

20.05.2014
Zákeřná past na voliče do eurovoleb: Nepodali jste žádost o voličský průkaz písemně do 8. května? Pak na něj zapomeňte!

Foto: archiv

Popisek: Leckterého voliče právě v těchto dnech zaskočil úřední šiml - kdo nepodal písemnou žádost o vydání voličského průkazu do 8. května, bude moci volit jenom doma!

Služební cesty, dovolená, rodinný víkend...Cchceme-li volit, nic nás neodradí – vyzvedneme si voličský průkaz a hotovo. Pro nadcházející volby do Evropského parlamentu to ale neplatí. Kdo nepodal písemnou žádost o jeho vydání do 8. května, má smůlu!

Účast u nadcházejících voleb do Evropského parlamentu zřejmě nebude podle předběžných odhadů nikterak závratná. A navíc je ještě provází zádrhel, který mnohým zodpovědným občanům uchystal úřední šiml. Podle platné zákonné úpravy si už totiž nemůžeme jen tak přijít na radnici v místě trvalého bydliště ještě dva dny před otevřením volebních místností, na místě o voličský průkaz požádat a rovnou si ho vyzvednout. Kdo nepodal písemnou žádost do 8. května do 16.00 hodin, má prostě smůlu!

Šetřte kroky!

Po chodbách radnic bloudí v těchto dnech stále více zodpovědných voličů, kteří sice touží po vydání voličského průkazu, bohužel ho ale tentokrát nedostanou. Podle litery zákona volič může požádat o vydání voličského průkazu „písemným podáním, opatřeným ověřeným podpisem voliče, nebo v elektronické podobě, podepsané uznávaným elektronickým podpisem voliče, nebo v elektronické podobě, zaslané prostřednictvím datové schránky, doručeným nejpozději 15 dnů přede dnem voleb, tj. do 8. května 2014, obecnímu úřadu“. A pak samozřejmě znovu na úřad zaběhnout a průkaz osobně vyzvednout, nebo vystát frontu na poště kvůli převzetí úřední zásilky, určené do vlastních rukou. Jak romantické a vzrušující!

Nic není zadarmo

Přeloženo do srozumitelné řeči – kdo chtěl voličský průkaz, musel do své touhy podílet se svým hlasem na správě věcí veřejných něco investovat. Nejsnadnějším způsobem bylo podání prostřednictvím datové schránky – v tom případě šlo jen o čas, nutný k vyplnění formuláře, dostupného na webu všech obecních úřadů, a jeho odeslání ve stanoveném termínu. Datovou schránku však má v současnosti v ČR ale jenom zhruba 600 tisíc osob.

Zaslání takzvaně mailem už stálo trochu víc – v tomto případě totiž musela být žádost podepsána uznávaným elektronickým podpisem. Kdo ho nemá, a přesto by trval na této variantě odeslání žádosti, přišla by ho na slušné peníze. Pořizuje se totiž  na rok, přičemž za ten nejlevnější  od České pošty zaplatíme 396 korun.

Nejlevnějším, avšak časově nejnáročnějším způsobem bylo podání písemné žádosti s ověřeným podpisem osobní návštěva úřadu přišla pouze na 30 korun za ověření podpisu, při zaslání poštou připočtěme 29 korun za doporučenou zásilku. Navíc je otázkou, zda se vystání fronty u poštovní přepážky nedalo považovat spíš za drahocennou ztráíu času .

Úřednická sabotáž?

Získání voličského průkazu se zákonem o volbách do Evropského parlamentu proměnilo v martyrium, nad nímž pravděpodobně leckterý volič raději mávne rukou. Správa věcí veřejných z Bruselu totiž na nás stále ještě nedělá dostatečný dojem, mnozí občané spíš tuto instituci považují jenom za další příležitost získání výnosného korýtka pro pár vyvolených. Zkomplikování systému vydávání voličských průkazů, kterému navíc média nevěnovala žádnou pozornost, vztah občanů k tzv. evropským institucím sotva zlepšilo. Navíc ještě venku konečně vysvitlo vytoužené sluníčko, které nejspíš voličskou zodpovědnost pořádně nahlodá. Budou členové komisí tentokrát trpět ve volebních místnostech samotou?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace