Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ruských turistů v Česku zatím neubývá. Jihokorejských turistů přijelo historicky poprvé více než čínských

10.05.2014
Ruských turistů v Česku zatím neubývá. Jihokorejských turistů přijelo historicky poprvé více než čínských

Autor: parlamentnilisty.cz

Popisek: CzechTourism

V prvním čtvrtletí roku 2014 přijelo do Česka celkem 1,4 milionu zahraničních turistů, což představuje nárůst 1,6 procenta oproti stejnému období předchozího roku. Zpomalení růstu zaznamenaly statistiky u turistů z Ruské federace. Vyplývá to z údajů o návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení (HUZ), které v pátek zveřejnil Český statistický úřad.

Ruských turistů přijelo v prvním čtvrtletí roku celkem 184 tisíc, což představuje meziroční nárůst tři procenta.  V minulých letech však příjezdy ruských turistů rostly mnohem rychleji. Mezi roky 2012 a 2013 se například počet příjezdů ruských turistů zvýšil o celých 10 %.

 "Do příjezdů z Ruska se v prvním čtvrtletí promítla zejména devalvace rublu, která skokově zdražila zájezdy do Česka. Důsledky rusko–ukrajinské krize ale silně pocítíme v druhém čtvrtletí,“ uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism. Přestože příjezdy ruských turistů zatím pouze zpomalily, v případě další eskalace konfliktu by mohly začít klesat.

Podle tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřiny Petříčkové  incomingové cestovní agentury evidují snížení počtu rezervací od dubna letošního roku o 20 %. Rusové se obávají vyhrocené vnitropolitické situace, a proto raději nevycestovávají do zahraničí. Poklesu zájmu o cesty do Evropy zavdává příčinu také zesilování sankcí vůči Rusku ze strany USA a EU. Na červnové termíny jsou poklesy ještě zásadnější. Obavy z eskalace nepokojů jsou vidět především u individuálních cestujících,“ uvedla Petříčková.

Vialam Sivek, předseda Asociace cestovních kanceláří upozorňuje: „Čeká nás silný boj o ruské turisty a je důležité být konkurenceschopný a to včetně vydávání turistických víz.  Ve vydávání běžných turistických víz na 1 vstup není mezi zeměmi Schengenu zásadních rozdílů, ale u vydávání multi víz (na rok a více) jsou dost velké rozdíly a ČR patří určitě mezi ty s nejpřísnějším posuzováním. “

Agentura CzechTourism ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj se na aktuální situaci snaží reagovat. „CzechTourism plánuje oslovit ruskou veřejnost, aby ji povzbudil k cestám do oblíbené destinace – České republiky. Využijeme k tomu kombinaci PR článků, inzerce, outdoorové reklamy a elektronických médií. Důležitým faktorem je zde včasnost oslovení cestovatelské veřejnosti, aby se nezastavil příliv návštěvníků z ruské federace po květnových svátcích“, dodává Vondruška.

V prvním čtvrtletí roku vzrostly také příjezdy turistů z Polska (+ 10 %), Slovenska (+ 7 %), či Velké Británie (+ 4 %). Z mimoevropských trhů rostla tradičně Čína (+ 6 %) a především Jižní Korea (+ 43 %). Jihokorejských turistů dokonce poprvé přijelo více než turistů z Číny.

Počet turistů z Německa dosáhl v prvním čtvrtletí celkem 293 tisíc a proti předchozímu roku se prakticky nezměnil. Počty přenocování zahraničních turistů v prvním čtvrtletí také stagnovaly -  dosáhly celkové hodnoty 4,3 milionu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace