Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Půl miliontý návštěvník Temelína přijel z Tábora

03.04.2014
Půl miliontý návštěvník Temelína přijel z Tábora

Foto: archiv

Popisek: Jaderná elektrárna Temelín

Včera odpoledne přivítalo Informační centrum Jaderné elektrárny Temelín svého půl miliontého návštěvníka. Stala se jím studentka třetího ročníku Gymnázia Pierra de Coubertina z Tábora Aneta Boušková, která přijela na exkurzi se svými třiceti spolužáky.

Pro studenty připravila elektrárna dort a reflexní bezpečnostní pásky. Anetě Bouškové předal zástupce ředitele JE Temelín Jan Kruml i olympijské oblečení, které letos na ZOH v Soči oblékali čeští reprezentanti. Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.

Studenti Gymnázia Pierra de Coubertina patří mezi pravidelné návštěvníky elektrárny Temelín

„Temelínské informační centrum je letos v provozu již dvacátý čtvrtý rok. Za tu dobu ho navštívilo půl milionu návštěvníků, ze kterých jich třicet jedna tisíc přijelo ze zahraničí. A byla to právě vaše skupina z Gymnázia Pierra de Coubertina, která dnes půl milionu návštěvníků završila. Děkuji vám za návštěvu a věřím, že prohlídka elektrárny Temelín vás zaujme i poučí o tom, jak bezpečně a bez emisí vyrábíme elektřinu pro spotřebu pětiny České republiky,“ uvedl při příjezdu táborských studentů zástupce ředitele JE Temelín Jan Kruml.

Studenti Gymnázia Pierra de Coubertina patří mezi pravidelné návštěvníky elektrárny Temelín. „Naši studenti se tady dozvědí, jak vlastně funguje jaderná elektrárna a co se vše se skrývá za výrobou elektřiny z jádra. Já učím jazyky a cvičení se dotýkají veškerého dění kolem nás a tak nechybí ani problematika životního prostředí nebo energie. Když se ptám našich studentů na výhodné zdroje energie, tak po exkurzi tady na Temelíně nikdy nezapomenou do čistých výroben elektřiny jmenovat tuto jihočeskou elektrárnu,“ uvádí třídní profesorka Zuzana Nováková poznatky, které si studenti odnáší z exkurze v temelínské elektrárně

Pro Anetu Bouškovou je to druhá návštěva Temelína. „Poprvé jsem tu byla ještě se základní školou, ale to jsem si prohlédla pouze expozice v zámečku. Dnes se tedy poprvé dostanu dovnitř elektrárny a docela se těším. Říká se, že větrná elektřina je ještě šetrnější než energetika jaderná, ale ani ta není k ovzduší nešetrná. Myslím, že potřebujeme kombinaci výroby elektřiny a jaderná energetika v ní své místo má,“ říká studentka, jejímž velkým koníčkem je lítání s leteckými RC modely. I proto by chtěla pokračovat ve studiích na vysoké škole na oboru s uplatněním v letecké dopravě. „Chtěla bych se profesně věnovat velkým letadlům, takže asi dopravní škola se specializací na ekonomie leteckého provozu.“ 

Několik informací z Informačního centra (IC) Jaderné elektrárny Temelín:

•   IC zahájilo svůj provozu v roce 1991 v jedné z budov šaten dodavatelů v zařízení staveniště. V prvním roce provozu ho navštívilo 2.802 lidí.
•  V roce 1994 zakoupila společnost ČEZ zámeček Vysoký Hrádek s přilehlým parkem od potomků posledních majitelů Divišových, kteří objekt získali v restituci. Následně ČEZ zahájil jeho rozsáhlou přestavbu pro potřeby IC.
•    V říjnu 1997 byl zahájen provoz IC v nově rekonstruovaných prostorách zámečku Vysoký Hrádek.
•  Dosud nejvyšší roční návštěvu zaznamenalo IC v roce 2012, kdy si ho přijelo prohlédnout 34.203 návštěvníků. Nejvyšší roční návštěva zahraničních návštěvníků se datuje do roku 2013, kdy jich přijelo 2.461.
•    V roce 2006 se u IC uskutečnil první svatební obřad. Do dnešního dne jich zde bylo celkem 53. Letos se již uskutečnily dvě svatby a devět jich je ještě nahlášeno.
•    V zámečku Vysoký Hrádek se každý rok uskuteční i 11 výstav. Aktuálně začíná prodejní výstava sociálně terapeutické dílny Nazaret Borovany.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL