Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nápad dvojice studentů ušetří velešínské škole několik tisíc

01.04.2014
Nápad dvojice studentů ušetří velešínské škole několik tisíc

Autor: Parlamentní listy.cz

Popisek: peníze, ilustrační foto

Jak ušetřit za elektřinu? Otázka, kterou si pokládá kdejaká domácnost či podnik... Problematikou se rozhodla zabývat i dvojice studentů velešínské střední odborné školy Vojtěch Puchta a Pavel Luksch, a to pod vedením učitele Ivana Zdrhy.

Nechtěli zůstat jen u teorie, nýbrž hodlali přijít s jasným řešením. A to se jim podařilo! Jejich nápad mohou ocenit některé firmy či třeba školy. Hlavně pak ty, které vlastní velké množství počítačů. Vynalezli totiž takzvaný sekvencer zapnutí PC, který například Střední odborné škole strojní a elektrotechnické Velešín dokáže ušetřit až několik tisíc korun za rok. Jejich exponát zaujal i komisi prvního ročníku mezinárodní Olympiády Technického a vzdělávacího konsorcia při VŠTE České Budějovice. V konkurenci čtrnácti prací a exponátů skončili Velešínští na třetím místě!

Studenti si vypočítali, že ročně stojí stand-by režim velešínskou školu zhruba 7200 korun

„Pokusili jsme se řešit úsporu elektrické energie v době, kdy neprobíhá výuka a počítače zůstávají v nočních hodinách zdánlivě vypnuté,“ uvedli Vojtěch Puchta a Pavel Luksch, studenti druhého ročníku oboru elektromechanik pro zařízení a přístroje. „Proč zdánlivě? Neboť počítače zůstávají zapnuté v takzvaném stand-by režimu, ve kterém sice jeden počítač odebírá jen okolo 5 wattů, ale má-li škola na 80 počítačů i více, je to jako byste někde nechali svítit čtyři 100 W žárovky.“

Studenti si vypočítali, že ročně stojí stand-by režim velešínskou školu zhruba 7200 korun. Otázkou ale bylo, jak tento problém vyřešit... Kdekoho by napadlo počítače úplně odpojit jističem, což sice možné je, jenomže potíže by nastaly ráno při uvedení do provozu. „Na vině jsou zdroje v počítačích. Už to nejsou zastaralé zdroje se síťovým transformátorem, ale výhradně spínané zdroje. Jsou malé, poměrně levné a mají vysokou účinnost. Jenže v každém je na vstupu usměrňovač a filtrační kondenzátor. Při 10 - 15 počítačích na učebně tvoří tyto kondenzátory jeden velký super kondenzátor. Při opětovném zapnutí učebny dochází k proudovému nárazu, který bezpečně jistící prvek shodí,“ vysvětlili chlapci.

Na sekvenceru Vojtěch Puchta a Pavel Luksch pracovali měsíc a půl

Řešením by mohlo být odpojení každého počítače od sítě vypínačem na zadní straně zdroje. „Při připojování zpět by ale bylo nutné připojovat jednotlivé počítače k síti postupně, aby nedošlo k jednorázové ohromné špičce,“ zmínili se slovy, že jejich řešení tuto činnost automatizuje.

„Vypínače zdrojů mohou být nadále zapnuté. Odpojení a především znovupřipojení se provádí přes stykače (relé) našeho sekvenceru. Po stisku tlačítka Start je připojování řízeno mikroprocesorem - postupně v jednotlivých okruzích, s časovým odstupem jedné sekundy. Tlačítkem Stop můžeme na konci dne odpojit celou počítačovou učebnu, případně při vzniku nebezpečí okamžitě vypnout učebnu od napájení,“ popsali.

Na sekvenceru Vojtěch Puchta a Pavel Luksch pracovali měsíc a půl. Samotné sestavení jim nakonec trvalo pouhý týden. Umístění v mezinárodní Olympiádě Technického a vzdělávacího konsorcia při VŠTE České Budějovice je pro ně významným oceněním jejich práce.

„Velice nás to překvapilo, vůbec jsme v to nedoufali. Nemohli jsme uvěřit, že jsme tak dobře dopadli mezi tolika výbornými uchazeči,“ shodli se oba chlapci. Jihoceskenovinky.cz informoval Václav Votruba za In Motion Agency.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace