Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

První náročné noční cvičení elektrárny Temelín

31.03.2014
První náročné noční cvičení elektrárny Temelín

Autor: archiv

Popisek: Jaderná elektrárna Temelín

Ještě před svítáním museli ve čtvrtek vstávat členové havarijního štábu elektrárny Temelín. Ve 3:45 hodin došlo v důsledku lokálního tornáda k fiktivnímu požáru v Jaderné elektrárně Temelín. Následně elektrárna přichází o elektřinu pro chlazení reaktorů. Takový byl scénář prvního nočního cvičení elektrárny Temelín.

Nočního štábního cvičení se zúčastnilo dvacet pracovníků elektrárny. Jednalo se o členy havarijního štábu. Směnový inženýr specialisty svolává ve čtyři hodiny. Ti musí do havarijního řídícího střediska elektrárny přijet do jedné hodiny. V pracovní době pak dokonce do dvaceti minut. Právě první varianta na ně čekala ve čtvrtek v noci. Cvičení bylo tajné.

V návaznosti na opatření přijatá po havárii JE Fukušima zdvojnásobila elektrárna Temelín počet cvičení

Přes nepříjemnou noční hodinu nečekané svolání nikoho nepřekvapilo. V pět hodin je připraveno řešit situaci všech dvacet členů organizace havarijní odezvy. Vstávat musel i podnikový psycholog, který sledoval jejich reakce při řešení mimořádné události. „I na takové situace se musíme připravit. Pravděpodobnost, že elektrárna přijde o všech deset možností zajištění elektrického napájení, je extrémně nízká. I v životě platí, že pokud se něco stane, tak zpravidla v ten nejméně vhodný okamžik. A tato cvičení nám pomáhají být stále připraveni,“ vysvětluje důvod nočního cvičení ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Členové havarijní štábu situaci řešili čtyři hodiny. V devět hodin pak organizátoři cvičení ukončili. Zaměstnanci noční směny, kterých bylo v areálu elektrárny šest desítek, se neukrývali. Obyvatel žijících v blízkosti elektrárny se cvičení nedotklo. Ani varovné sirény elektrárna dnes nespouštěla. Jejich zkouška proběhne ve středu 2. dubna při pravidelném celostátním testu.

V návaznosti na opatření přijatá po havárii JE Fukušima zdvojnásobila elektrárna Temelín počet cvičení. Nově si tak řešení mimořádných situací procvičuje minimálně osmkrát ročně. Během cvičení se elektrárna připravuje na všechna možná rizika. Vedle radiačních a technologických událostí trénují také zvládnutí například požárů, ekologických nebo traumatologických událostí. Loni poprvé proběhlo cvičení zaměřené na ochranu elektrárny před teroristickým útokem. V roce 2015 pak na Temelín čeká velké součinnostní cvičení, do kterého se zapojí i ostatní složky Integrovaného záchranného systému kraje a krizového řízení ČR.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace